شنبه 12 اسفند، 1402

کدخبر: 10012 20:00 1402/09/07
عضو کمیسیون حقوقی مجلس:

افزایش درآمد مالیاتی منجر به افزایش قیمت کالا می شود

دسته‌بندی: اقتصاد کلان ، جامعه
عضو کمیسیون حقوقی مجلس:

افزایش درآمد مالیاتی منجر به افزایش قیمت کالا می شود

دسته‌بندی: اقتصاد کلان ، جامعه

عضو کمیسیون حقوقی مجلس با اشاره به اقدام دولت در ارائه بودجه دو مرحله ای گفت: این کار درستی بود که انجام شد اما افزایش درآمد مالیاتی منجر به گرانی کالا در سال آینده می شود.

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مجلس شورای اسلامی  با اشاره به درآمد مالیاتی ۵۰ درصد افزایش یافته است، گفت: در لایحه بودجه ۱۴۰۳ پیشنهاد افزایش ۵۰ درصدی درآمد مالیاتی را مطرح کردند که شخصاً مخالف اجرای چنین طرحی هستم. در برخی از مواردی که مالیات الزامی است به طور مستقیم بر معیشت مردم تأثیر خواهد داشت.

 

این نماینده مجلس در ادامه تاکید کرد: طرح افزایش ۵۰ درصدی درآمد مالیات باعث افزایش انواع کالا و خدمات می‌شود که با توجه به شرایط اقتصادی کشور، بخش قابل توجهی از افراد جامعه از درآمد مطلوبی برخوردار نیستند که اجرای این روند به نفع مردم نخواهد بود؛ اما اگر مالیات‌ها را هوشمندانه تعریف کنند به طور مثال کسانی که از درآمد قابل قبولی در جامعه دارند اما دچار فرار مالیاتی هستند.

 

وی در خصوص کاهش درآمد نفت در لایحه بودجه ۱۴۰۳ خاطرنشان کرد: کاهش وابستگی بودجه کشور به نفت روند مثبتی خواهد بود اما این قانون باید طی سال‌های اخیر به مرور زمان به تصویب می‌رسید؛ اما همان‌طور که در لایحه بودجه ۱۴۰۳ مشخص است کاهش وابستگی به نفت به صورت یک مرتبه اتفاق افتاد که قطعاً کار غلطی است.

 

حاجی دلیگانی ادامه داد: البته نکته دیگری در این مسئله وجود دارد که ممکن دولت در راستای کاهش وابستگی بودجه به نفت چنین طرحی را پیشنهاد نداده باشد، به نظر می‌رسد میزان تولید نفت دچار شرایطی است که بیش‌تر از این میزان امکان استخراج را برای صادرات ندارند.

 

وی در افزایش ۱۸ درصدی حقوق‌ها اعلام کرد: حقوق تمام افراد باید به میزان تورم واقعی در کشور افزایش پیدا کند. افراد جامعه با توجه به تورم با کاهش قدرت خرید مواجه نشوند.

 

عضو کمیسیون حقوقی مجلس با اشاره به اینکه روند دو مرحله‌ای کردن بودجه اقدامی مثبت بود، گفت: دو مرحله‌ای شدن بودجه اقدام مثبتی بود و اجرای این روند به دلیل تغییر آئین‌نامه بودجه در مجلس بود و اگر طبق قوانین اجرا شود به نظر می‌رسد نسبت به آئین‌نامه قبلی مورد قبول‌تر واقع شود.

 

وی در پایان گفت: کسری مسکن در بازار را باید با عرضه مسکن جبران کنیم اینکه در پی مالیات از واحدهای خالی و لوکس باشیم قطعاً تأثیری نخواهد داشت. ابتدا باید عرضه مسکن در بازار صورت گیرد تا عرضه و تقاضا به تناسب خود برسد سپس باید در پی مالیات از واحدهای خالی و لوکس باشیم.

 

مهر

برچسب: مالیات ، لایحه بودجه 1403 ، افزایش درآمد مالیاتی ، افزایش قیمت کالاhttps://jahaneghtesad.com/direct/10012


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |