پنج شنبه 16 آذر، 1402

کدخبر: 2215 13:43:02 1393-03-11
براي 77 سالگي الماس سياه هاليوود، "مورگان فريمن"

براي 77 سالگي الماس سياه هاليوود، "مورگان فريمن"

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
براي 77 سالگي الماس سياه هاليوود، "مورگان فريمن"

براي 77 سالگي الماس سياه هاليوود، "مورگان فريمن"

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

"مورگان فريمن"، بازيگر و کارگردان صاحب‌نام آمريکايي 77 ساله شد. او همواره مي‌گويد: هيچ کاري را دو بار انجام نمي‌دهم، تمام عمر را وقت شناختن خود کردم و از تماشاي زندگي تکراري خسته مي‌شوم.


به گزارش ايسنا، مورگان فريمن، متولد اول ژوئن 1937 در شهر ممفيس ايالت تنسي آمريکا است. والدين فريمن هر دو در بيمارستان کار مي‌کردند تا اين خانواده پر جمعيت شامل 5 پسر و يک دختر را اداره کنند.
در مدرسه مورگان از لوازم دست دوم استفاده مي‌کرد، اما شاگرد اول بود؛ ولي پس از چندي مدرسه را ترک کرد. علاقه فراواني به تئاتر و سينما داشت و با جمع‌آوري شيشه‌هاي نوشيدني و دريافت 12 سنت به صورت روزانه به سوي آرزوهايش گام برداشت.
تمام برادرهاي مورگان وارد ارتش شده بودند و او نيز با رسيدن به 18 سالگي به نيروي هوايي پيوست، اما ترس از ارتفاع و حاضر نشدن در جلسه‌هاي آموزش پرواز سبب شد پس از چند سال مرخص شود.
فريمن دوباره مجبور به مهاجرت شد و اين بار به سمت ديگر آمريکا يعني نيويورک کوچ کرد، در نيويورک توانست اولين نقش خود را به دست آورد او در سال 1967 در تئاتر برادوي با حقوق هفته‌اي 70 دلار دست به کار شد.
در دهه 60 مورگان توانست چند نقش ديگر در تئاتر به دست آورد و با ايفاي خوب نقش‌هاي خود مورد توجه کارگردان‌هاي سريال‌هاي تلويزيوني قرار گيرد. پس از ايفاي نقش‌هاي کوتاه در فيلم‌ها و سريال‌هاي تلويزيوني، مورگان توانست در سال 1980 در فيلم (بروبيکر) با هنرپيشه معروف (رابرت ردفورد) هم بازي شود، فيلم فروش خوبي کرد و اين موفقيت بسيار خوبي براي مورگان فريمن بود.
در دهه 50 پس از کارهاي متعدد از جمله کار در گروه‌هاي رقص توانست به نيويورک برود و به دنياي سينما پا بگذارد و چندين نقش کوتاه به او داده شد.
در برنامه تلويزيوني "شرکت برقي" شامل 780 قسمت که از سال 71 تا 77 به طول انجاميد به ايفاي نقش براي کودکان پرداخت.
مورگان در کنار اين برنامه به ايفاي نقش بر روي صحنه و سينما نيز پرداخت و با پايان گرفتن اين مجموعه بعد از چند کار تلويزيوني در سال 1980 با رابرت ردفورد در فيلم "بروبيکر" همراه شد.
دهه 80 فريمن به ايفاي نقش‌هاي متعدد در فيلم‌ها ادامه داد، فيلم‌هايي که هر کدام در زمان خود مطرح بوده و جايگاه او به عنوان يک بازيگر شناخته شده تثبيت شد.
بعد از بازي در "رانندگي براي خانم ديزي" دهه 90 برايش اوج پيشرفت بود و بازي در فيلم‌هايي چون "نابخشوده" و "هفت" را تجربه کرد. کارنامه مورگان در سال‌هاي اخير بسيار پربار است و بازي در فيلم‌هايي چون "دختر ميليون دلاري" که او را برنده اسکار بهترين بازيگر نقش مکمل کرد و "شواليه تاريکي" که دومين فيلم پرفروش دنياي سينما شد، او را به عنوان يک بازيگر شاخص سينما تبديل کرده است.
اين بازيگر بلند قد و سيه چرده سينما با سابقه‌اي طولاني در نقش‌هاي مکمل و دوم توانسته به عنوان يکي از قطب‌هاي کاراکترهاي فرعي در هاليوود خودش را تثبيت کند.
خيلي بيش از آنکه سينماروهاي حرفه‌اي با چهره او آشنا شوند، اين بچه‌ها بودند که او را در نقش‌هاي ايزي ريدر در مجموعه عامه‌پسند شبکه PBS با نام "شرکت برقي" شناختند.
پس از مدت‌هاي مديد کسب تجربه در صحنه نمايش و صفحه کوچک تلويزيون فريمن با اولين حضور خود در اثري به نام "زبل خيابان گرد" تماشاگران را شوکه کرد و به خاطر همين نقش نامزد اسکار بهترين بازيگر نقش مکمل سال 1987 شد.
پس از آن نقش‌هاي کوچکي در فيلم‌هايي چون "بربيکر" 1980، "چشم شاهد" 1981، "معلمين" 1984 ماري، "يک قصه حقيقي" و "آنطور بود اينطور شد" هر دو محصول 1985 ايفا کرد. از آن پس کوشيد تا به جايگاه يک ستاره واقعي سينما برسد. فيلم‌هايي چون "شيک و پيک" 1988، "آتش خودپرستي و رابين هود و شاهزاده دزدان" 1991 در راستاي همين هدف بودند، اما آنچه باعث شد فريمن در نقش منتقدان نيز بدرخشد بازي‌اش در نقش شوفر يک خانم پير در فيلم "رانندگي براي خانم ديزي" بود که به خاطر آن برنده اسکار شد.
او با نقش يک پليس فاسد در فيلم "جاني خوش تيپ" مسير جديدي را در بازيگري آغاز کرد. پس از آن به خواستگاه ديرينش نمايش بازگشت و کمتر در آثار هاليوودي ظاهر شد تا اينکه سرانجام با "نابخشوده" در سال 1992 ساخته کلينت ايستوود به پرده نقره‌اي بازگشت. او يک نامزدي اسکار ديگر نيز به خاطر جان بخشيدن به يک زنداني در فيلم تحسين شده "رستگاري در شاوشنگ" به دست آورد.
از جمله نقش‌هاي به ياد ماندني او مي‌توان به کاراکتر پير فيلم "هفت" اشاره کرد.
مورگان فريمن در سال 2004 در همکاري با دوست قديمي خود کلينت ايست‌وود در فيلم "دختر ميليون دلاري" در کنار هيلاري سوانک به جلوي دوربين رفت و توانست با بازي بسيار خوب خود در اين فيلم برنده جايزه اسکار شود.
وي تاکنون توانسته بيش از 3 ميليارد دلار پول براي شرکت‌هاي هاليوود بسازد و اين بازيگر 70 ساله را از جمله پول سازان هاليوود قرار دهد.
مورگان فريمن در سال 1997 توسط مجله انگليسي (امپاير) به عنوان سي‌ويکمين بازيگر بزرگ همه دوران‌ها برگزيده شد و سه فيلم "رانندگي براي خانم ديزني"، "افتخار" و "رهايي از شاوشنگ" در فهرست 100 فيلم برتر تاريخ سينما قرار گرفت .  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |