یکشنبه 13 فروردین، 1402

کدخبر: 12095 14:55:14 1394-02-06
پارلمان ایران اقدام کنگره آمریکا را بی‌پاسخ نگذاشت

پارلمان ایران اقدام کنگره آمریکا را بی‌پاسخ نگذاشت

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
پارلمان ایران اقدام کنگره آمریکا را بی‌پاسخ نگذاشت

پارلمان ایران اقدام کنگره آمریکا را بی‌پاسخ نگذاشت

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

طرح سنا برای نظارت بر توافق هسته‌ای در کنگره با طرح مجلس شورای اسلامی برای «الزام تصویب توافق هسته‌ای در مجلس» پاسخ داده شد.

به گزارش فرارو،برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی یک طرح دوفوریتی‌ تهیه کرده‌اند که به‌موجب آن توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵بدون مصوبه مجلس فاقد اعتبار خواهد بود.

در همین زمینه، سید حسین نقوی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اعلام این خبر به تسنیم، گفت: این طرح دوفوریتی تصریح دارد که بر اساس قانون اساسی توافق ایران با ۱+۵بدون تصویب در صحن علنی هیچ ضمانت اجرایی نخواهد داشت و اعتبارش منوط به مجوز مجلس خواهد بود.

نقوی گفت: طبق این طرح، مقرر شده هیئت ۷نفره بر روند مذاکرات هسته‌ای نظارت و گزارش آن را به هیئت رئیسه مجلس ارائه کنند.

این طرح در حالی قرار است در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گیرد که از پنجشنبه گذشته سنای آمریکا طرح نظارت بر توافق هسته‌ای را در دستور کار قرار داده بود.

کمیته روابط خارجی سنا دو هفته پیش به اتفاق آرا به طرحی رای داد که در صورت تبدیل شدن به قانون، کنگره امکان نظارت بر توافق هسته‌ای ایران را پیدا خواهد کرد.

این طرح که توسط باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی و رابرت منندز سناتور ارشد دموکرات ارائه شده بود، مجموعا از سوی ۲۱سناتور عضو کمیته روابط خارجی سنا به صورت مشترک مورد حمایت قرار گرفت.

بر اساس این طرح دولت باراک اوباما ملزم خواهد شد در صورت حصول هرگونه توافقی با ایران، ظرف ۵روز آن را برای بررسی به کنگره ارائه دهد.

تبدیل این طرح به قانون، به آن معنی است که دولت باراک اوباما دستکم تا ۳۰روز امکان برداشتن تحریم‌های ایران را نخواهد داشت.

در این طرح دوره‌ای ۵۲روزه برای بررسی توافق هسته‌ای در نظر گرفته شده است. یک دستیار کورکر درباره دوره زمانی ۵۲روزه گفته بود کنگره برای نظارت بر این طرح و تصویب یا رد آن، ۳۰روز زمان دارد.

این طرح که در ابتدا با مخالفت کاخ سفید مواجه شده بود، نهایتا پس از اعمال اصطلاحاتی، از جمله کاهش دوره ممنوعیت لغو تحریم از ۶۰به ۳۰روز، از سوی دولت آمریکا هم مورد موافقت قرار گرفت و جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد رئیس‌جمهور حاضر است این طرح را امضا کند.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |