جمعه 24 فروردین، 1403

کدخبر: 14578 14:24 1394/05/12
ایران به سازندگان تکنولوژی ساخت مغز نیروگاه پیوست

ایران به سازندگان تکنولوژی ساخت مغز نیروگاه پیوست

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
ایران به سازندگان تکنولوژی ساخت مغز نیروگاه پیوست

ایران به سازندگان تکنولوژی ساخت مغز نیروگاه پیوست

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

متخصصان ایرانی در جدیدترین دستاورد صنعتی خود، موفق به داخلی سازی یکی از حساس ترین قطعات نیروگاهی شدند و ایران به معدود کشورهای سازنده این قطعه مهم نیروگاهی پیوست.

به گزارش تسنیم، "گاورنر" یکی از حساس ترین قطعات نیروگاهی است که در واقع مغز سیستم کنترل سرعت و توان تولیدی یک نیروگاه است.

تاکنون برای ساخت و راه اندازی هر نیروگاهی، گاورنر به صورت کامل از معدود کشورهای سازنده آن خریداری می شد. وارداتی که در سالهای تحریم، روندی سخت به خود گرفته بود. از این رو متخصصان و مهندسان ایران در سالهای گذشته، داخلی سازی این قطعه حساس در صنعت برق کشور را در دستور کار خود قرار دادند و با مهندسی معکوس گاورنرهای موجود و با استفاده از آنالیز علم مکانیک، اقدام به طراحی و ساخت نخستین گاورنر تمام ایرانی کردند.

این گاورنر هم اکنون در نیروگاه 10 مگاواتی آزاد در استان کردستان نصب شده و برق این نیروگاه به شبکه سراسری برق کشور ارسال می شود.

حمید احمدزاده مجری طرح سد آزاد اظهار داشت: گاورنر یکی از تجهیزات بسیار حساس و پیچیده نیروگاه برقآبی است که مغز فرماندهی نیروگاه است.

احمدزاده با بیان اینکه گاورنر به واحد دستور می دهد که با چند درصد کار کند، دریچه ها تا چند درصد بازشوند و سرعت نیروگاه چقدر باشد، گفت: این قطعه از نیروگاه که یکی از تجهیزات مجموعه توربین محسوب می شود، دستگاه بسیار حساسی است که دانش مهندسی و طراحی آن در سراسر دنیا فقط در دست چند شرکت معدود است که تعداد آنها به انگشتان دست هم نمی رسد.

مجری طرح سد آزاد با بیان اینکه در این کار از همراهی تنگاتنگ صنعت و دانشگاه بهره گرفته شد، گفت: تیمی از دانشگاه صنعتی شریف توانستند کارهای مهندسی گاورنر را انجام دهند و گاورنری تماما ایرانی بسازند.

وی ادامه داد: پس از ساخت این گاورنر، تست های اولیه آن با رعایت تمامی استانداردهای روز دنیا انجام گرفت و گاورنر ایرانی توانست در آزمایش های پیش از نصب، کیفیت خود را به رخ کارشناسان بکشد.

احمدزاده تصریح کرد: در حال حاضر این گاورنر در نیروگاه برقآبی طرح سد آزاد نصب شده و به بهره برداری رسیده است.

مجری طرح سد آزاد خاطرنشان کرد: ایران با طراحی و ساخت اولین گاورنر توسط مهندسان داخلی، به جمع معدود کشورهای سازنده این قطعه مهم نیروگاهی پیوست.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |