چهارشنبه 29 فروردین، 1403

کدخبر: 5711 20:00 1402/05/02
پیش بینی بورس فردا ۳ مرداد ۱۴۰۲

پیش بینی روند بورس فردا

دسته‌بندی: بورس
پیش بینی بورس فردا ۳ مرداد ۱۴۰۲

پیش بینی روند بورس فردا

دسته‌بندی: بورس

بورس تهران امروز توانست بالاخره روز سبزی را به ثبت برساند و بخش خوبی از نمادها با بازدهی مثبت کار خود را به پایان رساندند. بورس فردا چگونه خواهد بود؟

برای پیش بینی بورس فردا باید ببینیم چه اتفاقاتی در بورس دیروز رخ داد و چه اتفاقاتی در بورس فردا تاثیرگذار خواهد بود و سپس با توجه به مجموع این اتفاقات ببینیم چه چیزی در انتظار بورس فردا است. 

اگرچه به طور کلی نمی‌توان روند بورس را همچنان قدرتمند قلمداد کرد و حتی در انتهای معاملات هم شاهد افزایش نسبی عرضه‌ها در برخی گروه‌ها و صنایع بودیم اما امید دوباره‌ای که در رابطه با احتمال اصلاح نرخ خوراک پتروشیمی‌ها از سمت مجلس به بازار مخابره شد، توانست بار دیگر رنگ سبز خوبی را به نقشه بازار تزریق کند. شاخص کل بورس تهران طی معاملات روز جاری در نهایت کار خود را با یک افزایش ۱.۰۹ درصدی به پایان رساند و بار دیگر به نزدیکی ۲ میلیون واحد رسید. در سمت دیگر شاخص هم‌وزن نیز که عملکردی مشابه شاخص کل را تجربه می‌کرد، توانست کار خود را با یک رشد ۱.۰۷ درصدی به پایان برساند. با این حال روند ارزش معاملات خرد سهام اگرچه نسبت به روز گذشته بهتر شده بود اما همچنان در سطوح پایینی قرار دارد و عدد ۴۴۶۵ میلیارد تومان را به ثبت رساند که با ورود پول ۱۳۰ میلیارد تومانی از سمت کدهای حقیقی همراه شد.

رفتار بورس امروز به خوبی نشان داد که برگشت اعتماد به بازار تنها از یک اقدام عملی ممکن است و تنها راه بهبود معاملات نیز بازگشت خوش‌بینی و اعتماد به بدنه بازار سهام خواهد بود. این روند مثبت اگرچه نشانه وضعیت بهتری در رفتار بازار است اما معاملات کم‌رمق و کم‌حجم نشان می‌دهد که بورسی‌ها همچنان با نگاه مضطرب به روزهای آتی می‌نگرند و نگران از اقدامات غیرقابل پیش‌بینی از سمت سیاستگذار هستند و این ترس تنها با گذشت زمان و اقدامات عملی از بین خواهد رفت. در ادامه با بررسی شرایط موجود و نگاهی به وضعیت تکنیکالی شاخص کل، به پیش بینی بورس فردا خواهیم پرداخت.

تزریق امید به بورس

روز گذشته روز شایعات بود و خبرهای تایید نشده‌ای موجب نوسانات زیادی در بازار سهام شد. قصه از جایی شروع شد که خبری در رابطه با رد افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها از سمت دفتر رهبری منتشر شد که البته سریعا مورد تکذیب قرار گرفت. پس از آن اما خبر تایید نشده‌ای دیگر از سمت مجلس مخابره شد که طبق آن عنوان شده بود که مجلس افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها را مغایر با قانون دانسته و طولی نکشید تا این خبر نیز تکذیب شد.

در ادامه روز اما نامه‌ای از سمت پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، به قالیباف، رئیس مجلس، به صورت رسمی منتشر شد که طبق آن پورابراهیمی با اشاره به سه مورد مغایرت با قانون، از ریاست مجلس درخواست کرده بود که این مصوبه دولت را لغو کند. در ادامه نیز خبری دیگر انتشار یافت که طبق آن مجلس این مصوبه را رد کرده و به دولت ۱۰ روز فرصت داده که این نرخ را اصلاح کند اما هنوز این خبر از مرجع رسمی منتشر نشده است.

با این حال اما همین امید به اصلاح باعث شد که بورس تهران امروز شرایط خوبی داشته باشد و بخشی از خریداران به چرخه معاملات برگردند تا بار دیگر رنگ سبز، رنگ غالب بر اکثر نمادها باشد. حال باید منتظر ماند و دید که در ادامه چه اتفاقات و خبرهایی در این راستا انجام خواهد شد و آیا نتیجه چیزی می‌شود که بورسی‌ها می‌خواهند یا خیر.

ردپای عملکرد شرکت‌ها در رشد بورس

در روزهای گذشته انتشار صورت‌های مالی ۳ ماهه فصل بهار شرکت‌ها خبر از وضعیت بسیار مناسبی برای کلیت شرکت‌های بورسی داد که نشان می‌دهد بازار سهام فارغ از مسائلی که از خارج بازار به آن شوک‌های منفی و سنگینی وارد می‌کند، در داخل خود در حال تجربه و شرایط خوبی است و برگشت آرامش به بازار می‌تواند به چشم‌انداز خوبی برای قیمت سهام منجر شود. صورت‌های مالی شرکت‌های موجود در گروه‌های مختلفی از جمله بانکی، دارویی، سیمانی، پلاستیک، خودروسازان تجاری و... نشان دادند که با وجود تلاطم‌های اقتصادی بسیار و سیاستگذاری‌هایی که اغلب مانع از سودآوری منطقی شرکت‌ها می‌شود، شرکت‌ها توانسته‌اند عملکرد خوبی از خود به نمایش بگذارند و چشم‌انداز مناسبی را از آینده خود ترسیم کنند. اگرچه در این بین برخی گروه‌ها همچون صنعت پالایشی با کاهش سودآوری همراه بود که البته از قبل نیز توسط کارشناسان پیش‌بینی شده بود.

در یک بازار منطقی و به دور از هیجان، انتشار این گزارش‌ها می‌توانست موجب شکل‌گیری یک روند صعودی قدرتمند شود که کلیت بازار سرمایه را با خود همراه کند و خبری از ریزش‌هایی همچون روز گذشته نباشد اما در چنین شرایطی تجربه نشد. با این حال اما به نظر می‌رسد که با برگشت ثبات به بورس می‌توان انتظار داشت که این محرک‌ها اثرگذاری خود را به نمایش بگذارند و با بازگشایی نمادها پس از برگزاری مجامع شاهد بهبود نسبی در معاملات باشیم.

نگاهی به تکنیکال شاخص بورس

نگاهی به وضعیت تکنیکالی شاخص کل بورس به خوبی نشان می‌دهد که کندل‌های روزهای گذشته تاکنون به حمایت خط روند صعودی میان‌مدت پایبند بوده‌اند و این حمایت توانست مانع از ریزش بیشتر بازار شود. از سمت دیگر با توجه به واگرایی ایجاد شده در اندیکاتور RSI می‌توان انتظار داشت که مسیر صعودی اگرچه با قدرت کم اما ادامه‌دار باشد. در این صورت اولین هدف شاخص کل می‌تواند محدوده ۲.۱ میلیون واحدی باشد.

با توجه به جمیع نکات ذکر شده در بالا و همچنین وضعیت نسبتا مناسبی که شاخص کل بورس در نمودار تکنیکالی خود دارد، پیش بینی می‌شود که بورس فردا نیز روزی متعادل و مثبت را تجربه کند.

 

منبع: فردای اقتصاد

برچسب: بورس ، جهان اقتصاد ، سازمان بورس ، صندوق بورس ، بورس تهران ، شاخصهای مهم بورس ، بازار بورس ، شاخص کل بورس ، سهام بورس ، سازمان بورس و اوراق بهادار ، اخبار روزhttps://jahaneghtesad.com/direct/5711


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |