یکشنبه 13 اسفند، 1402

کدخبر: 7666 15:45 1402/07/03

قیمت جهانی نفت دوباره صعودی شد

قیمت جهانی نفت دوباره صعودی شد

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱۹ سنت معادل ۰.۲۰ درصد افزایش به ۹۳ دلار و ۴۶ سنت رسید.

قیمت نفت در شرایطی در روز دوشنبه افزایش یافته که سرمایه‌گذاران بر دورنمای کمبود عرضه به دنبال ممنوعیت موقتی صادرات سوخت روسیه و همچنین احتمال ادامه روند افزایش نرخ بهره بانک‌های مرکزی و تاثیر آن بر تقاضا تمرکز کرده‌اند.
قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 19 سنت معادل 0.20 درصد افزایش به 93 دلار و 46 سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با 14 سنت معادل 0.16 درصد افزایش 90 دلار و 17 سنت معامله می‌شود.
روند افزایش قیمت سه هفته‌ای هر دوی این شاخص‌های نفتی در هفته گذشته به دنبال موضع‌گیری سختگیرانه فدرال رزرو آمریکا و تاثیر آن بر بخش‌های مالی دنیا و افزایش نگرانی در مورد تقاضای نفت، متوقف شد.

پیش بینی کمبود شدید عرضه نفت در سه ماهه پایانی سال جاری میلادی به دنبال تمدید کاهش تولید عربستان و روسیه تا پایان 2023، قیمت نفت را بیش از 10 درصد طی سه هفته گذشته افزایش داده بود.
مسکو هفته گذشته موقتاً صادرات بنزین و گازوئیل را به اکثر کشورها ممنوع کرد تا بازار داخلی را تثبیت کند. بدین ترتیب نگرانی در مورد کمبود عرضه در آستانه فصل سرما در نیمکره شمالی افزایش یافته است.
تعداد چاه‌های فعال نفت آمریکا 8 حلقه در هفته گذشته کاهش یافت و به 507 رسید یعنی پایین‌ترین تعداد از فوریه 2022.
از طرف دیگر، انتظار می‌رود بخش تولید کارخانه‌ای در چین در ماه سپتامبر رشد داشته باشد و شاخص مدیران خرید در این بخش برای اولین بار از ماه مارس به بالاتر از 50 برسد.
بهبود تدریجی تقاضا برای سوخت هواپیما جهت انجام پروازهای بین‌المللی در چین، تقاضا برای نفت در این کشور را 0.3 میلیون بشکه در روز در هفته گذشته افزایش داد و به 16.3 میلیون بشکه در روز رساند.

تسنیم

برچسب: نفت ، قیمت نفت ، فدرال رزرو ، قیمت جهانی نفتhttps://jahaneghtesad.com/direct/7666


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |