شنبه 23 تیر، 1403

کدخبر: 16392 04:15 1403/03/19

حداقل واریزی مسکن ملی کاهش خواهد یافت؟

دسته‌بندی: مسکن

حداقل واریزی مسکن ملی کاهش خواهد یافت؟

دسته‌بندی: مسکن

درحالی رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران بهمن ۱۴۰۱ از پیشنهاد کاهش مشروط آورده متقاضیان به ۲۰۰ میلیون تومان خبر داده بود که از سرنوشت بررسی این پیشنهاد در دولت خبری نیست.

بهمن ماه سال ۱۴۰۱ رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران با تشریح جزئیات. قیمت پیشنهادی انبوه‌سازان برای ساخت نهضت ملی مسکن گفته بود. بر این اساس آورده متقاضیان به ۲۰۰میلیون تومان کاهش می‌یابد.

 

ایرج رهبر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری با اشاره به آغاز ساخت. پروژه‌های طرح اقدام ملی در زمان حضور محمد اسلامی وزیر اسبق راه و شهرسازی، اظهار کرد. همان دوره بارها اعلام کردیم با توجه به تجربه مسکن مهر که گروه هدف آن متقاضیان کم‌توان بود در طرح اقدام ملی تجربه ما می‌گوید آورده متقاضیان زیاد است و آنها توان پرداخت این مبالغ را ندارند.

 

وی با اشاره به این‌که متقاضیان حداقل باید ۴۰۰ میلیون تومان آورده داشته باشند. ادامه داد: در طرح ملی مسکن نیز اعلام شده است. که متقاضیان در یک بازه مشخص باید اقساط ۴۰ میلیون تومانی پرداخت کنند. واقعیت آن است که اکثر متقاضیان این طرح توان پرداخت این آورده را ندارند. بر این اساس با هدف ساخت پروژه‌ها و خانه‌دار کردن سریع مردم،‌ به وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد دادیم. از توان مالی بخش خصوصی در قبال سهم از پروژه استفاده شود.

 

در دوره جدید وزارت راه و شهرسازی، وضعیت تغییر کرده

رئیس انجمن انبوه‌سازان با ابراز “متأسفانه مسئولان قبلی وزارت راه یا اطلاعی از وضعیت متقاضیان نداشتند. یا این‌که پیشنهاد ما را نمی‌پذیرفتند” اضافه کرد. خوشبختانه در دوره جدید وزارت راه و شهرسازی، وضعیت تغییر کرده است. اخیراً جلسه‌ای با وزیر راه داشتیم و پیشنهاد انبوه‌سازان را تکرار و تأکید کردیم که مردم توان پرداخت اقساط آورده را ندارند. در این جلسه پیشنهاد استفاده از توان مالی بخش خصوصی را مطرح کردیم که آقای بذرپاش آن را پذیرفت و تأکید کرد پیشنهاد خوبی است.

 

وی از دستور وزیر راه و شهرسازی برای بررسی پیشنهاد انبوه‌سازان خبر داد و گفت:‌ در رابطه با قیمت ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن نیز پیشنهاد ۷.۹ میلیون تومانی با احتساب شاخص تعدیل سه‌ماهه سوم سال ۱۴۰۱ را برای هر مترمربع ارائه کرده‌ایم.

 

وی با اشاره به این‌که ساخت بخشی از واحدهای نهضت ملی مسکن آغاز شده است، اظهار کرد:‌ به‌عنوان مثال هزینه ساخت یک واحد ۱۰۰متری حدود یک میلیارد تومان است. حدود ۳۰۰ میلیون از این مبلغ را وام پوشش می‌دهد و ۷۰۰ میلیون تومان دیگر را بایستی متقاضیان پرداخت کنند. بر اساس پیشنهاد انبوه‌سازان ۵۰۰ میلیون تومان از این مبلغ را بخش خصوصی تأمین می‌کند و متقاضیان ۲۰۰ میلیون تومان آورده خواهند داشت.

 

متقاضیان حدود ۷۰۰ میلیون تومان آورده را واریز کرده‌اند

در حالی سرنوشت دستور وزیر راه وشهرسازی مشخص نیست که در برخی پروژه‌های افتتاح شده نهضت ملی مسکن شهر جدید پرند، متقاضیان حدود ۷۰۰ میلیون تومان آورده را واریز کرده‌اند.

 

اوایل ماه گذشته، آرش صیادی مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند در حاشیه بازدید رسانه‌ها از پروژه‌های نهضت ملی مسکن شهر پرند، گفته بود: در دولت سیزدهم ساخت حدود ۳۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن آغاز شده است. ساخت حدود ۳۷۰۰ واحد اقدام ملی مسکن ابتدای سال ۱۴۰۰ و انتهای دولت دوازدهم آغاز شد.

 

وی با یادآوری اینکه عملیات اجرایی پروژه‌های نهضت ملی مسکن پرند از تیرماه سال ۱۴۰۱ آغاز شد، ادامه داد: حدود ۴۰۰۰ واحد مسکن شامل نهضت ملی مسکن، مسکن مهر و پروژه‌های مشارکتی از دهه فجر سال گذشته آماده افتتاح است، اما به دلیل عدم تامین زیرساخت ها از سوی دستگاه‌های خدمات‌رسان قابل واگذاری نیست.

 

افتتاح ۴۰۰۰ واحد مسکن تا تابستان

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند، گفت: از این تعداد ۱۷۰۰ واحد نهضت ملی مسکن، ۷۰۰ واحد مسکن مهر و مابقی پروژه‌ای مشارکتی است.

 

صیادی با پیش بینی افتتاح ۴۰۰۰ واحد مسکن تا تابستان، اضافه کرد: بر اساس مصوبه شورای عالی مسکن هزینه‌های اجرای تاسیسات آب، برق و فاضلاب باید یک سوم توسط وزارت نیرو، یک سوم توسط وزارت راه و یک سوم از سوی استانداری‌ها تامین شود که وزارت راه از محل منابع صندوق ملی مسکن این کار را انجام داده است.

 

وی درباره قیمت ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن بیان کرد: آورده متقاضیان این طرح ۶۵۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان است و هزینه ساخت هر مترمربع در حال حاضر حدود ۱۰ میلیون تومان است.

برچسب: نهضت ملی مسکن ، انجمن انبوه‌سازان تهران ، واریزی مسکن ملیhttps://jahaneghtesad.com/direct/16392


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |