پنج شنبه 04 مرداد، 1403

کدخبر: 6657 09:37 1402/05/28

تهیه مرحله دوم برنامه جامع کلانشهر اصفهان با رویکرد نوین

دسته‌بندی: اقتصاد شهری ، استان‌ها

تهیه مرحله دوم برنامه جامع کلانشهر اصفهان با رویکرد نوین

دسته‌بندی: اقتصاد شهری ، استان‌ها

معاون شهرسازی و معماری اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: مرحله اول برنامه جامع کلانشهر اصفهان با رویکرد نوین، تهیه و مورد تأیید شورای راهبری قرار گرفته است و تهیه مرحله دوم آن در دستور کار این اداره‌کل قرار دارد که پس از انجام مراحل ارزیابی مشاوران، انعقاد قرارداد با مشاور منتخب انجام می‌شود.

محمد بناییان معاون شهرسازی و معماری اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از استان اصفهان؛ در خصوص وضعیت تهیه طرح‌های جامع شهری با رویکرد نوین در سطح استان اظهار کرد: از سال ۱۳۹۷ با توجه به پوشش حداکثری شهرهای استان اصفهان از نظر تهیه طرح‌های جامع شهری، رویکرد کیفی در تهیه این طرح‌ها بیش از پیش مد نظر اداره کل را ه وشهرسازی استان قرارگرفت.    

 وی افزود: بر این مبنا بازنگری طرح توسعه و عمران (جامع) شهر نطنز به عنوان اولین طرح جامع ویژه استان اصفهان و طرح جامع شهر نایین به عنوان اولین طرح جامع کشور با رویکرد بازآفرینی در دستور کار این اداره‌کل است.    

معاون شهرسازی و معماری اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان ادامه داد: همچنین برنامه جامع کلانشهر اصفهان با رویکرد نوین به عنوان اولین پایلوت کشوری از سال ۱۳۹۷ در دست تهیه است که مرحله اول آن تهیه و مورد تأیید شورای راهبری بوده است.  

 وی بیان کرد: تهیه مرحله دوم آن در سال جاری در دستور کار اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان قرار دارد که پس از انجام مراحل ارزیابی مشاوران، انعقاد قرارداد با مشاور منتخب انجام می‌شود.  

بناییان در خصوص شاخصه‌های طرح با رویکرد نوین نسبت به طرح‌های جامع قبلی اظهار کرد: با توجه به گذشت بیش از ۳ دهه از آخرین شرح خدمات مصوب و ابلاغ شده رسمی برای تهیه طرح‌های توسعه و عمران (جامع) شهر (موسوم به قرارداد و شرح خدمات تیپ ۱۲) و بروز و ظهور مسائل و موضوعات جدید در نظام شهرنشینی و شهرسازی کشور از یک سو و شکل گیری رویکردهای جدید در متون و حوزه‌های تخصصی برنامه ریزی توسعه شهری؛ بازنگری در روش و محتوای طرح‌های جامع شهری به ضرورتی محتوم برای نیل به طرح‌های اثر بخش‌تر در هدایت و تنظیم فرآیند توسعه فضایی - کالبدی شهرها تبدیل شده است.   

وی گفت: در پاسخ به این ضرورت و در تداوم تلاش‌ها و اقدامات انجام شده برای آن، گزارش بازنگری در نگرش و روش تهیه طرح‌های جامع شهری در انطباق با الزامات و ملاحظات نوین برنامه ریزی شهری به منظور تغییر از طرح‌های توسعه کالبدی به طرح‌های یکپارچه توسعه فضایی و تهیه طرح‌های پاسخگو به لحاظ مسئله محوری، ظرفیت محوری و زمینه گرایی همراه با مشارکت ذینفعان و عاملان کلیدی تدوین و به شورایعالی شهرسازی و معماری ایران پیشنهاد شد.  

معاون شهرسازی و معماری اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان اضافه کرد: شورایعالی شهرسازی و معماری ایران، پیشنهاد بازنگری در روش و نگرش تهیه طرح‌های جامع شهری را تصویب و مقرر کرد این گزارش و چارچوب شرح خدمات آن به مراجع ذیربط ابلاغ و مبنای تهیه طرح جامع برای تمام شهرهای با جمعیت بیش از ۵۰ هزار نفر کشور شود.   

وی گفت: نحوه تسری این مصوبه به سایر شهرها پس از اخذ بازخوردهای لازم متعاقبا در شورایعالی مطرح و تصویب خواهد شد.  

بناییان خاطرنشان کرد: چارچوب راهنما و شرح خدمات بازنگری در نگرش و روش تهیه طرح‌های جامع شهری به عنوان یک راهنمای عملیاتی برای عاملان تغییر در طرح جامع شهر از جمله ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها، سازمان برنامه و بودجه و مهندسان مشاور تهیه شده است.  

وی افزود: با توجه به مستندات و الزامات قانونی موجود در این سند راهنما عنوان طرح جامع شهر به مثابه سند قانونی هدایت و کنترل توسعه فضایی شهرها با رعایت قاعده یک شهر - یک طرح و برنامه تثبیت شده است.   

معاون شهرسازی و معماری اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان ادامه داد: طرح تفصیلی و طرح‌های موضعی و موضوعی نیز در همین چارچوب و به عنوان اسناد تکمیلی طرح جامع محسوب شده و طبق شیوه نامه و فرآیندهای مصوب معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی تهیه خواهند شد.  

وی گفت: رعایت احکام و اسناد طرح جامع مصوب در تمام برنامه‌ها، طرح‌ها و پروژه‌هایی که توسط دستگاه‌های اجرایی مرتبط در چارچوب تحقق مأموریت‌ها و وظایف قانونی‌شان تهیه می‌شوند، الزامی است.  

 

برچسب: جهان اقتصاد ، بودجه ، توسعه ، شهرسازی ، عمران ، معماری ، وزارت راه ، شهرنشینی ، اخبار روز ، کلانشهر ، استان اصفهان ، شورای راهبری



https://jahaneghtesad.com/direct/6657


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |