یکشنبه 02 اردیبهشت، 1403

کدخبر: 12857 13:15 1402/11/30

بودجه ۱۴۰۳ شهرداری اصفهان تصویب شد

دسته‌بندی: زیربنایی ، استان‌ها

بودجه ۱۴۰۳ شهرداری اصفهان تصویب شد

دسته‌بندی: زیربنایی ، استان‌ها

بودجه ۳۴ هزار و ۱۴۲ میلیارد تومانی ۱۴۰۳ شهرداری اصفهان صبح یکشنبه در یکصد و بیست و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر با اکثریت آرا هفت رأی موافق و سه رأی مخالف به تصویب رسید.

محمد نور صالحی رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در این جلسه با اشاره به بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ شهرداری، اظهار داشت: یک ماه پر کار و مداوم در شورای شهر برای بررسی لایحه بودجه سپری شد و طی این مدت همه ابعاد، پروژه‌ها، مناطق و شرکت‌ها و شهرداری مرکزی در حدی که امکان پذیر بود در کمیسیون‌های تخصصی و تلفیق بررسی شد و امروز با سقف بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان برای مجموعه شهرداری و بالای چهار هزار میلیارد تومان برای سایر شرکت‌های تابعه به صحن علی آورده شده است.

وی خاطرنشان کرد: شاید الزام برخی از پروژه‌ها که در شهر و اداره شهر نیاز است و همچنین رشد قیمت‌های عمرانی لایحه بودجه امسال را به رقمی بالای ۳۴ هزار میلیارد تومان برای شهرداری و سازمان‌های وابسته سوق داد که نزدیک به ۵۰ درصد نسبت به بودجه مصوب ۱۴۰۲ رشد نشان می‌دهد.

 

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: آنچه که در سال ۱۴۰۲ و در ماه پایانی سال اتفاق افتاده این است که ردیف‌های درآمدی در اختیار مدیریت شهری بوده تقریباً ۱۰۰ درصد و بیش از ۱۰۰ درصد محقق شده اما برخی ارقامی که از سازمان‌های غیر شهرداری باید وصول می‌شد مانند عوارض آلایندگی، ارزش افزوده و جرایم و سایر درآمدهای قانونی که باید از سوی نهادهای دولتی پرداخت شود، با کمبودهایی مواجه بودیم.

نور صالحی با بیان اینکه تلاش مجموعه شهرداری این است که تا پایان اسفند ماه ۱۴۰۲ این مبالغ پیش بینی شده را محقق کند، ادامه داد: اهدافی که در لایحه بودجه ۱۴۰۲ پیش بینی شده بود کماکان در سال ۱۴۰۳ نیز در اولویت خواهد بود که از جمله آنها پیشبرد خط دو مترو، توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی، حلقه چهارم حفاظتی و … شهر مورد توجه است.

 

وی تصریح کرد: تلاش و برنامه‌ریزی برای آینده توسعه شهر برای سال پیش رو از هم اکنون باید آغاز شود که از یکم فروردین ۱۴۰۳ آنچه که تصویب می‌رسد برای نیازهای حیاتی زیرساختی شهر را بپردازند ضمن اینکه از هم اکنون سعی شده که تمام پروژه‌ها و طرح‌های برنامه ۱۴۰۳ شروع شود که در طول سال آینده محقق شوند.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با با بیان اینکه از نهادهای دولتی انتظار داریم که بخشی از تأمین منابع شهرداری‌ها و کلانشهرها و حمل و نقل عمومی را محقق کنند، اضافه کرد: مردم شهر اصفهان حق دارند با استفاده از ظرفیت‌های پیش بینی شده حمل و نقل و وضعیت زیست محیطی مناسب‌تری داشته باشند.

 

در ادامه این جلسه سید امیر سامع عضو هیأت رئیسه و رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری اصفهان ابراز داشت: از بودجه ۳۴ هزار و ۱۴۲ میلیارد تومانی سال ۱۴۰۳ بالغ بر ۱۳ هزار و ۸۹۰ میلیارد تومان برای مناطق پانزده گانه و ناژوان و بالغ بر ۱۶ هزار و ۱۶۰ میلیارد تومان شهرداری مرکزی است که از این میزان ۱۲ هزار میلیارد تومان برای بخش حمل و نقل و ترافیک، پنج هزار و ۸۲۵ میلیارد تومان برای خدمات شهری و محیط زیست، ۲ هزار و ۳۰۸ میلیارد تومان برای بخش فرهنگی، سه هزار و ۷۸۹ میلیارد تومان حوزه برنامه‌ریزی، ۸۰۱ میلیارد تومان عمرانی، ۹۴۶ میلیارد تومان شهرسازی، سه هزار و ۷۸۰ میلیارد تومان مالی اقتصادی خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: بودجه ۳۴ هزار و ۱۴۲ میلیارد تومانی سال ۱۴۰۳ شهرداری اصفهان و سازمان‌های تابعه با توجه به تورم موجود نسبت به سال ۱۴۰۲ بیش از ۵۰ درصد افزایش و بیش از ۲۵ درصد اصلاحات رشد داشته است.

 

موضوع پنهانی در برنامه بودجه شهرداری اصفهان نداریم

در ادامه علی قاسم زاده شهردار اصفهان اظهار داشت: در تنظیم برنامه بودجه تلاش کردیم که این برنامه شفاف و با زبان گویا باشد و از آخرین فناوری‌ها و علم آمار استفاده کردیم و کاملاً روشن و شفاف است تا برای عموم مردم قابل فهم باشد که در شهرداری چه می‌گذرد.

وی خاطرنشان کرد: بودجه را امسال به محلات اعلام کردیم که مردم ببینند و نظر دهند و در مرکز پژوهش‌های شورا نیز برای تنظیم بودجه نخبگان و شوراهای ادواری را نیز درگیر کردیم.

 

شهردار اصفهان تنظیم برنامه بودجه این نهاد را کاری عالمانه توصیف کرد و گفت: از اینکه برنامه مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد ابایی نداریم و از تجارب نسل گذشته و آرمان خواهی نسل آینده برای عملکرد بهتر استفاده خواهیم کرد.

قاسم زاده تاکید کرد: زبان بودجه ما امسال بسیار گویا است و موضوع پنهانی در برنامه نداشتیم.

وی ابراز داشت: بحمدالله جمع شورای اسلامی شهر بسیار حاذق و دانا است؛ کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۳ با حضور معاونان بررسی شد و پس از آن جزئیات آن مورد بررسی قرار گرفت که برنامه مناسبی را تقدیم شورا کنیم.

 

شهردار اصفهان افزود: به نظر می‌رسد که یکی از زیباترین و دوستانه ترین تجارب تنظیم و تصویب بودجه امسال اتفاق افتاد و جا دارد از معاونان به ویژه معاون برنامه ریزی شهرداری که عالمانه کار کردند و نیز اعضای شورای اسلامی شهر که نگاهی کاملاً خردمندانه و حکیمانه داشتند، تشکر کنم.

قاسم‌زاده با بیان اینکه در طول بررسی لایحه بودجه سوگیری شخصی و منفعت طلبانه ندیدیم و دفاع‌های پیشنهادی بر مبنای تجارب و آگاهی و علم بود، خاطرنشان کرد: اتفاق خاص برنامه بودجه ۱۴۰۳ برنامه ریزی برای افق ۱۴۱۰ بود که پیوست عملی آن تقدیم شورا شده است و کار خوبی شده زیرا حدود ۳۰ افق ۱۴۱۰ را در برنامه ۱۴۰۳ شاخص گذاری کردیم و به راحتی می‌توانیم پیشرفت ۱۴۰۳ را در افق ۱۴۱۰ شاهد باشیم.

 

وی، ایجاد ظرفیت‌های قانونی برای استفاده از مشارکت و خرد جمعی و نهادینه کردن آن را از دیگر اهداف شهرداری اصفهان در سال آینده دانست و گفت: برای اطمینان خاطر اعضا، ما از همین امروز کار اجرایی سال ۱۴۰۳ را شروع می‌کنیم و طبق برنامه بسته سه‌ماهه اول را مکان‌مند و نقطه به نقطه دنبال خواهیم کرد.

شهردار اصفهان ابراز امیدواری کرد که سال آینده، سال پر و خیر برکتی برای مردم شهر اصفهان باشد.

 

برچسب: شهرداری اصفهان ، اصفهان ، بودجه شهرداری اصفهانhttps://jahaneghtesad.com/direct/12857


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |