جمعه 01 تیر، 1403

کدخبر: 1228 19:39 1402/01/03

بلایی که ارز بر سر صادرات فرش دستباف آورد

دسته‌بندی: ارز ، تجارت ، صنعت

بلایی که ارز بر سر صادرات فرش دستباف آورد

دسته‌بندی: ارز ، تجارت ، صنعت

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف، حذف مصوبه تعهد ارزی از فرش دستباف را خواستار شد و با اشاره به وجود ۷۰۰ هزار بافنده در کشور گفت: افزایش نرخ ارز و دلار فرصت مغتنمی برای رونق صادرات فرش به کشورهای هدف بود.

عبدالله بهرامی، با بیان اینکه بیش از ۹۵ درصد فرش دستباف، صادرات محور است، اظهار کرد: سال گذشته بالا رفتن قیمت ارز می توانست نقطه عطفی در صادرات فرش دستباف باشد ولی به دلیل مصوبه تعهد ارزی صنعت فرش از فرصتی که تحت تاثیر افزایش قیمت دلار به وجود آمده بود، بی بهره ماند.

وی ادامه داد: افزایش نرخ ارز روی قیمت مواد اولیه تاثیر گذار است و یک تهدید محسوب می شود، ولی برای فرش فرصتی بود که از حالت رکود درآید و با قیمت بسیار عالی فرش دستباف را به کشورهای هدف صادر کنیم اما مصوبه تعهد ارزی مانع تحقق این هدف شد.

رییس کمیسیون فرش دستباف، گردشگری و صنایع دستی اتاق تعاون افزود: علیرغم آنکه از طریق اتاق تعاون ایران موضوع حذف مصوبه تعهد ارزی از فرش دستباف را که باعث کاهش تولید و صادرات فرش دستباف شده پیگیری کردیم اما این اراده وجود ندارد که جلوی توقف آن گرفته شود.

بهرامی با اشاره به خروج تدریجی بافندگان از صنعت فرش اظهار کرد: افزایش قیمت مواد اولیه فرش از یک‌سو و عدم تخصیص بودجه برای حمایت از قالیبافان موجب رکورد این هنر صنعت شده است.

وی گفت: قرار بود ۱۲۰۰ میلیارد تومان ردیف بودجه برای صنعت فرش درنظر بگیرند ولی نه تنها پرداخت نشد، بلکه سرمایه‌گذاری لازم برای تقویت این صنعت نیز انجام نگرفت و تولید و صادرات فرش تحت تاثیر قرار گرفت.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف درباره آمار تعداد قالیبافان در کشور نیز گفت: در حال حاضر حدود ۷۰۰ هزار نفر بافنده در کل کشور داریم و استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، قم، فارس و خراسان رضوی بیشترین تولید کننده و صادرکننده فرش هستند.

برچسب: جهان اقتصاد ، صنایع دستی ، صادرات ، گردشگری ، قیمت ارز ، فرش دستباف ، صنعت فرش ، اخبار روزhttps://jahaneghtesad.com/direct/1228


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |