جمعه 01 تیر، 1403

کدخبر: 9415 08:45 1402/08/21

بدترین گوشی‎های سامسونگ را بشناسید!

دسته‌بندی: فناوری

بدترین گوشی‎های سامسونگ را بشناسید!

دسته‌بندی: فناوری

در این مطلب به بررسی قیمت انواع گوشی سامسونگ می‌پردازیم.

در این مقاله می‌خواهیم به شکست‌های بزرگ سامسونگ از کوچک البته به بزرگ بپردازیم، اشتباهاتی که توی ۱۰، ۱۵ سال گذشته سامسونگ انجام داده و ضرر‌های زیادی هم برایش داشته است.

 

صفحه نمایش خمیده گوشی Note ۴

بریم سراغ شکست‌های سامسونگ توی سال‌ها و ادوار مختلف. طبق بررسی‌هایی که مجله تخصصی موبو به عمل آورده است شکست اول که ضعیفترین شکتسش هم بوده نمایشگر‌های خمیده بود، توی گلکسی نوت ۴ اومد یه سری نمایشگر خمیده گذاشت و اسمش رو هم گذاشت نوت ۴ ادج و اگه یادتون باشه یه سری گوشی بود که از یه طرف صاف بود، ولی از یه طرف دیگه کج و خمیده، بعد توی اون نوار بغل می‌تونستی یه سری کار‌ها بکنی، اعلان‌ها رو ببینی، یه سری برنامه‌ها اون بقل باز بشه و یا خط کش بشه. این پنل چند تا ایراد اساسی داشت، یکی اینکه چرا فقط یه سمتش بود؟ اگه یکی چپ دست بود با سمت خمیده نمی‌تونست کار کنه و نکته بعدی اینکه اکثر آدم‌ها گوشی رو عمودی میگیرن در حالی که این یه جوری ساخته شده بود که تو باید افقی میگرفتیش که بشه باهاش کار کرد. بعد یه تکه جدای از نمایشگر اصلی خود گوشی بود، ولی بعد از یه مدت کم کم اینو یه ذره پخشش کرد تا به لبه‌های دیگه هم برسه و در مرحله بعدی محتوای مجزا رو از توش حذف کرد و بعد مجدد در گوشی‌های دیگه هم ازش استفاده کرد، ولی بعد اومد دید این خمیده بودنه باعث میشه هم گلس روش به راحتی نچسبه و هم مکافات برای کاربر داره و هم اگه بیفته زمینه خیلی راحت میشکنه، الان دیگه فقط روی گوشی‌های اولترا پرچمدارش یه ذره خمیدگی میده که بگه ما هنوز این نمایشگر خمیده رو داریم که یه ذره نسبت تصویرش بیشتر باشه. این یکی از کوچکترین شکست‌های سامسونگ بود.

 

گوشی خمیده Galaxy Round

توی سال ۲۰۱۳ ال جی اومد یه حرکتی زد و گفت که من گوشی خمیده بهتون میدم و LG G flex رو تولید کرد که یه خمیدگی موزی شکلی توی کل گوشی داشت و این باعث می‌شد خیلی راحت‌تر موقع مکالمه بغل گوش قرار بگیره. خود ال جی هم میگفتش که وقتی بخواید دستتون بگیرید بتونید به بالای گوشی راحت‌تر دسترسی داشته باشید. البته خب خود ال جی هم شکست خورده بود، ولی از اون شکست بدتر رو سامسونگ با گلکسی روند تجربه کرد و اومد این گوشی رو به صورت موزی شکل، ولی به صورت طولی ساخت که توی دستتون راحت‌تر قرار بگیره. اعتقادش هم این بود که راحت‌تر می‌تونید گوشی رو تاچ بکنید. شما تصور کن یه چیزی کج و اریب رو بخوای بزاری بغل گوشت یا دستت بگیری، یه چیز احمقانه‌ای بود که کلا ۱۰ هزار نسخه فروخت و خیلی زود فهمید که شکست خورده و همون موقع توی سال ۲۰۱۳ عطاش رو به لقاش بخشید و کلا گلکسی Round رو جمع کرد و رفت پی کارش. سامسونگ خیلی زود این شکست رو فهمید و جمعش کرد، واسه همین هم جزو دومین شکست‌های این شرکت به حساب میاد و خیلی شکست عجیبی نیست، ولی یکی از پروژه‌هایی بود که سامسونگ در اون سوخت داد.

 

کمرا فون Galaxy S ۴ Zoom

شکست بعدی که یه مقداری سامسونگ توش بیشتر فرو رفت توی سال ۲۰۱۳ یعنی دقیقا چند ماه بعد از اون گلکسی روند پیش اومد. سامسونگ دید که نوکیا یه گوشی ۸۰۸ ریویو زده و اومده توش از یه دوربین شبیه به دوربین‌های دیجیتالی حرفه‌ای گذاشته، سامسونگ هم اومد گفت که من نباید عقب بمونم و اومد گلکسی s ۴ zoom رو عرضه کرد که یه گوشی مثل دوربین یا به اصطلاح کمرا فون بود و یه دوربین قلمبه توی قسمت پشتیش بود که مثلا تو دستتون بگیرید و مثل یه دوربین دیجیتال ازش استفاده کنید. یه لنز اپتیکال داشت که به صورت فیزیکی میتونس دیافراگمش رو تغییر بده و تا ۱۰ برابر روی سوژه‌ها زوم کنه. یه گوشی زمختی بود که خیلی تو دست راحت نبود، یعنی یه چیز واقعا بد دست و گنده. به خاطر همین موارد شکست خورد. توی همون موقع‌ها لومیا اومد یه گوشی داد به اسم لومیا ۱۰۲۰ که دقیقا رقیب همون s ۴ zoom سامسونگ بود و اومد با یه قیمت خیلی ارزون‌تر از سامسونگ، ولی با یه کوالیتی و کیفیت که روی کاغذ سامسونگ ادعا میکرد میتونه بده، ولی زور میزد که بهش برسه رو لومیا ۱۰۲۰ ارزون‌تر به مخاطب میداد، ولی جفتشون کلا شکست خوردن. کلا یه چیز احمقانه‌ای بود که نمیدونم چرا سامسونگ روی اون پافشاری میکرد، چون یه نسل دوم هم برای این گوشی داد که توی قسمت پشتی یه برآمدگی گند برای گرفتن راحت توی دست قرار داد، یه فلاش براش گذاشت و گوشی یه مقداری زمخت‌تر شد و از طراحی همون گلکسی s ۵ استفاده میکرد، ولی بازم شکست خورد و کلا سامسونگ قید کمرا فون رو زد و این نوع گوشی رو توی آشغالی انداخت.

 

گوشی پروژکتور همراه Galaxy Beam

شکست بعدی شکستی بود که سامسونگ سه سال روش پافشاری کرد و چیزی نبود جز گلکسی Beam! سامسونگ یه دونه ویدیو پروژکتور رو گذاشت رو گوشی و شما میتونستی با یه رزولوشن خیلی پایین و کم ویدیو رو بندازی رو دیوار و با یه ابعاد بزرگ ببینی. ولی باگ اصلی قضیه کجا بود؟ گلکسی بیم در کنار رزولوشن پایینش که یه آشغال به تمام معنا بود و شما هیچی از کیفیت فیلم نمیفهمیدی، کلا سه چهار ساعت بیشتر نمی‌تونست شارژ نگه داره و ویدیو بهتون نشون بده و اگر ۱۰۰ درصد شارژ داشت و باتری کاملا پر بود، میتونستی یه فیلم دو ساعته رو به زور ببینی و بعدش باید گوشی رو میذاشتی کنار! خوب چه کاریه میریم یه ویدیو پروژکتور می‌خریم دیگه! گوشی ویدیو پروژکتور باشه، اگه بخوام فیلم ببینم و یا اگه بخوام چت بکنم برای چی باید بندازم رو دیوار چت بکنم؟ خب چجوری تایپ بکنم؟ یه چیز احمقانه‌ای بود که سامسونگ از ساختش کوتاه نمی‌اومد و تا سال ۲۰۱۰ سه نسل ازش تولید شد. سامسونگ بی خیال نشد تا شکست خورد و ضرر سنگینی هم روش کرد. به نظر شما الان این ایده جواب میده؟ نه دیگه الان یه عینک میزنی همه زندگیت میاد جلوی چشمت و کلا تو یه بازی دیگه وارد میشی.

 

گوشی Galaxy S ۵.

اما یکی از بزرگترین شکست‌های سامسونگ پروژه گلکسی s ۵ بود. گلکسی S ۵ سامسونگ با کلی هیاهو و سر و صدا عرضه شد، ولی اینقدر شکست بدی واسه سامسونگ بود که حتی یک بار هم آمار رسمی فروشش رو منتشتر نکرد. یعنی اینقدر فروشش افتضاح بود که سامسونگ توی سال ۲۰۱۴ که این گوشی رو عرضه کرد، سهم بازارش از ۳۳ درصد رسید به ۲۵ درصد! هیچ وقت هم نگفت که چقدر از این گوشی فروخته شده، حالا چرا این اتفاق افتاد؟ یه علت خیلی بزرگ داشت، اون موقع تب و تاب گوشی‌ها و بازار موبایل به سمت طراحی و متریال با کیفیت رفته بود و سامسونگ بعد از S ۴ فوق العاده و معرکه که رکورد‌های فروش رو جابجا کرده بود سال بعد اومد از بدنه با یه پلاستیک آشغال و دون دون شکلی استفاده کرد که چقدر هم سوژه شد و چقدر هم مسخره اش کردن! مثلا اون زمان میگفتن که طراحیش شبیه چسب زخمه اینقدر که پشتش دون دون بود! واقعا امار فروش این گوشی افتضاح بود و یه شکست بزرگ و تمام معنا واسه سامسونگ محسوب می‌شد، یعنی به قدری شکست بدی بود که توی نسل بعدی یعنی S ۶ سامسونگ هر چی بلد بود رو آورد وسط بازی، دو سه تا مدل و طرح ازش داد بیرون، جنس بدنه رو شیشه‌ای کرد، برای فریم از آلومینیوم استفاده کرد و کلی خوشگلش کرد، ولی چه میشه کرد که اس ۵ شکست خورد و هیچ آمار رسمی از فروش این گوشی حتی یکبار هم از سمت سامسونگ بیرون نیومد. یه پورت شارژ بی خودی هم داشت اون موقع که همه میکرو usb داشتن، این از پورت تایپ بی استفاده میکرد، که دو تکه بود و هیچ جا پیدا نمی‌شد، فقط دو ساعت باید دنبال یه کابلی می‌گشتی که به گلکسی اس ۵ بخوره.

 

انفجار گوشی Galaxy Note ۷

بریم سراغ بزرگترین شکست سامسونگ که احتمالا همه در جریانش هستن یعنی گلکسی نوت ۷! اینجا سامسونگ بد جور شکست خورد، اینقدر شکست بزرگ بود که بعضی‌ها میگن این بزرگترین شکست توی دنیای گوشی‌های هوشمند حساب میشه، چرا؟ چون گلکسی نوت ۵ یه عملکرد بی نقص و معرکه از خودش نشون داده بود که همه رو طرفدار سری نوت سامسونگ کرده بود و سامسونگ اومد سری ۶ رو کلا بی خیال شد و حذف کرد، یعنی هیچی به نام نوت ۶ نداشتیم و یهو اومد از نوت ۵ پرید رو نوت ۷ که بگه این ارتقا یه ارتقا عجیب غریب و خیلی خفنه! گوشی هم که به بازار عرضه شد همه به به و چه چه میکردن و از این همه امکانات و قابلیت در کنار خوش ساختی و خفن بودن این گوشی تعریف میکردن، ولی یه مدت که گذشت گوشی‌های نوت ۷ شروع کردن به آتیش گرفتن و دیگه در جریات هستید. باتری‌ها میترکید، آتیش میگرفت از بس که ظرفیت باتری زیاد بود و سامسونگ همون اول یه فراحوان داد و گفت گوشی هاتون رو بیارید پس بدید و یه دونه دیگه به همه آدم‌هایی که گوشی هاشون ترکیده بود داد. در حدی قضیه فاجعه بود که توی خیلی از کشور‌ها ورود گوشی نوت ۷ به هواپیما ممنون شده بود و میگفتن ممکنه اون بالا بترکه و هواپیما سقوط کنه!

 

قضیه اینجا تموم نشد و اون گوشی‌هایی که توی فراخوانی عوض کرده بود، باز هم ترکیدن که دیگه سامسونگ فراخوان داد و گفت معذرت میخوام گوشی‌ها رو پس گرفت و کلا پول‌ها رو پس داد. مدیر عامل سامسونگ هم اومد تا کمر خم شد و عذر خواهی کرد. سامسونگ و طرفدار‌های سامسونگ اون سال یکی از بدترین و …. ترین! اتفاقاقت زندگیشون رو تجربه کردن. سامسونگ اومد بعدش یه نوت ۷ فن ادیشن عرضه کرد و یه مقداری ظرفیت باتری رو کمتر کرد که آتیش نگیره، ولی دیگه هیچ کسی اعتماد نکرد به این گوشی و کلا آدم‌ها دیگه سراغ و سمت این گوشی نرفتن، ولی سال بعد سامسونگ با نوت ۸ اومد و یه کامبکی به بازار زد، ولی هنوز عرضه گلکسی نوت ۷ یکی از بزرگترین شکست‌های سامسونگ و چه بسا دنیای اسمارت فون‌ها توی مدت حیات ۱۰، ۱۵ گذشته اون‌ها به حساب میاد.

 

برچسب طلقی و نمایشگر Galaxy Fold ۱

یه شکست دیگه که یکی مونده به آخر و قبل از همون نوت ۷ بود، ولی، چون برای گفتن این داستان نوت ۷ ذوق داشتم یادم رفت گلکسی فولد نسل ۱ بود. این گوشی که عرضه شد روی نمایشگر دوم یه دونه برچسب پلاستیکی بود که محافظ صفحه نمایش به حساب میومد و وقتی کسایی که این گوشی رو خریدن این محافظ رو میکندن و فکر میکردن از این طلق‌هایی هست که میچسبونن به صفحه نمایش و چیز خیلی خاص و مهمی نیست، ولی نمایشگر با این کار به فنا میرفت و گرد و خاک کاملا می‌رفت وسط لولای گوشی. همین مورد باعث شد نسل ۱ گلکسی فولد هم یکی از بزرگترین شکست‌های سامسونگ باشه و همین موضوع کاری کرد که فولد ۱ یه عرضه خیلی کم و کوچیکی بکنه و خیلی زود داستانش جمع شد تا سامسونگ بره سراغ نسل دوم و دیگه خیلی به نسل ۱ نپردازه.

بدترین گوشی‎های سامسونگ را بشناسید!

خبرگردون

برچسب: گوشی موبایل ، گوشی هوشمند ، گوشی سامسونگhttps://jahaneghtesad.com/direct/9415


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |