چهارشنبه 19 بهمن، 1401

کدخبر: 198739 18:43:40 1401-08-24
ورود پول پرقدرت مهمترین راه برگشت اعتماد به بازار

ورود پول پرقدرت مهمترین راه برگشت اعتماد به بازار

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
ورود پول پرقدرت مهمترین راه برگشت اعتماد به بازار

ورود پول پرقدرت مهمترین راه برگشت اعتماد به بازار

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

کارشناس بازار سرمایه، در گفت‌وگو با خبرنگار جهان اقتصاد مطرح کرد

معاملات بازار سهام در هفته گذشته وارد فاز جدیدی شد و سبب گردید که سهامداران هفته بسیار خوبی را تجربه کنند و در هفته گذشته افزایش فشار تقاضا در بازار سهام کاملا مشهود بود و همین موضوع نیز سبب گردید که بازار سهام وضعیت صعودی به خود بگیرد.

حمیدرضا مهرآور، کارشناس بازار سرمایه، در گفت‌وگو با خبرنگار جهان اقتصاد، در مورد علت مثبت شدن بازار سهام اظهار داشت: دلایل زیادی برای مثبت شدن بازار وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ریزش وحشتناک بازار سهام از نیمه دوم سال 1399 تا کنون و جذاب شدن قیمت سهام عموم شرکت‌ها اشاره کرد .

وی با بیان اینکه افزایش قابل توجه قیمت کامادیتی‌ها در هفته گذشته که سبب بهبود چشم‌انداز سودسازی بسیاری از شرکت‌ها شده است دلیل دیگری برای مثبت شدن بازار سهام است گفت: افزایش قابل توجه در نرخ دلار که به صورت مستقیم و غیرمستقیم سبب بهبود چشم‌انداز سودسازی بسیاری از شرکت‌ها شده است از دیگر موارد برای مثبت شدن بازار سهام است.

وی تصریح کرد: جمیع موارد در کنار سیاست‌های حمایتی اتخاذ شده در مجموع باعث شدند که سهامداران بعد از مدتی طولانی سرانجام در هفته گذشته وضعیت خوبی را تجربه کنند.

وی با اشاره به اینکه در ارتباط با وضعیت کلی بازار سهام قابل ذکر است که ریزش وحشتناک بازار در طول تقریبا 2 سال گذشته باعث ناامیدی سرمایه‌گذاران از سرمایه‌گذاری در این بازار شده است عنوان کرد: همین موضوع نیز سبب شده است که‌سرمایه‌گذاران با وجود آگاهی از ارزندگی قیمت سهام بسیاری از شرکت‌ها، تمایل چندانی به سرمایه‌گذاری در این بازار از خود نشان ندهند.

وی در ادامه افزود: هرچند که بازگشت امید و اعتماد سرمایه‌گذاران به بازار سهام کار دشواری است اما تداوم روند صعودی فعلی می‌تواند رفته رفته امید و اعتماد از دست رفته به بازار سهام را برگرداند.

وی خاطرنشان کرد: به علت ارزندگی بالای بخش قابل توجهی از بازار، در صورت بازگشت امید و اعتماد به بازار سهام، می‌توان به تداوم روند صعودی فعلی و حرکت بازار به سمت تعادل خوش‌بین بود.

مهرآور با بیان اینکه برای بازگشت امید و اعتماد به بازار سهام، نیاز به یک شوک پرقدرت حمایتی به شدت احساس می‌گردد بیان داشت: این شوک می‌تواند ترکیبی از موارد مانند تعیین فرمولی مشخص برای قیمت‌گذاری منطقی و عادلانه خوراک باشد «برای پیش‌بینی‌پذیر شدن وضعیت آینده و ایجاد اعتماد بین سرمایه‌گذاران، باید فرمولی مشخص برای بازه زمانی بلندمدت تعیین شود که به راحتی و هر سال قابلیت تغییر نداشته باشد.»

وی از راه‌های دیگر بازگشت امید و اعتماد به بازار سهام را  کنترل انتشار اوراق «با ایجاد قوانینی مشخص، جلوی انتشار بی رویه اوراق گرفته شود» و کنترل نرخ بهره «نرخ بهره بالا به عنوان پاشنه آشیل سرمایه‌گذاری باعث آسیب جدی به طرح‌های توسعه شرکت‌ها می‌شود» و کنترل ورود شرکت‌های جدید به بازار بورس «تا زمانی که بازار بورس از وضعیت نزولی خارج نشده است جلوی ورود شرکت‌های جدید به بازار گرفته شود» و اصلاح قوانین بازارگردانی «بازارگردان‌ها در شرایط فعلی عملا به نوسانگیر تبدیل شده‌اند و تاثیر مثبت قابل توجهی روی بازار ندارند» و اصلاح نحوه قیمت‌گذاری بسیاری از کالاها و حذف قیمت‌گذاری دستوری دانست.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، در ارتباط با پیش‌بینی وضعیت آینده بازار نیز قابل توجه است که در صورتی که با یک شوک سیاستی قوی از بازار سهام حمایت شود با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از بازار در شرایط ارزندگی نیز قرار دارد شاهد ورود پول پرقدرت به بازار و پایان یافتن روند نزولی خواهیم بود.

وی بیان داشت: ذکر این نکته نیز قابل توجه است که با وجود شرایط خوب بازار سهام در هفته گذشته، سیگنال برگشت بازار هنوز صادر نشده است؛ تنها زمانی می‌توان به برگشت بازار امیدوار شد که شاهد ورود پول پرقدرت به بازار و افزایش شدید ارزش معاملات نیز باشیم.

مهرآور تاکید داشت: همچنین شایان ذکر است هرچند که در هفته گذشته شاهد افزایش ارزش معاملات بودیم اما هنوز هم ارزش معاملات عدد پایینی بوده و برای تداوم روند صعودی نیاز است که ارزش معاملات به مقدار خیلی بیشتری نسبت به اعداد فعلی افزایش یابد.

وی در پایان اظهار داشت: بنابراین با وجود وضعیت نسبتا خوبی که بازار سهام در هفته گذشته تجربه کرد و ما را نسبت به آینده بازار بسیار خوش‌بین کرد اما به علت ارزش پایین معاملات، هنوز هم نمی‌توان شروع موج صعودی پرقدرت جدید را تایید کرد و به تعبیری دیگر، برای تایید موج صعودی جدید، نیاز به افزایش ارزش معاملات نیز به شدت احساس می‌گردد.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |