چهارشنبه 12 بهمن، 1401

کدخبر: 10146 16:32:31 1393-11-20
نساجی را به تایلند و ترکیه باختیم

نساجی را به تایلند و ترکیه باختیم

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
نساجی را به تایلند و ترکیه باختیم

نساجی را به تایلند و ترکیه باختیم

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه تولید:دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد با اشاره به سیاست های غلط اقتصادی در گذشته گفت: تحت تاثیر این سیاست ها تقریباً نساجی و پوشاکمان را به تایلند، کره و چین و ترکیه باختیم.

اکبر ترکان دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری و اقتصادی در پنجمین نشست کارآفرینان برتر کشور با اشاره به اینکه شاید اصلی ترین دلیل شکست برنامه پنجم ، که دستاوردی برنامه های سوم و چهارم را هم از بین برد، افزایش قیمت نفت در سال 52 است، اظهارداشت:در آن مقطع قیمت نفت از 6/2 دلار به یازده دلار رسیده بود ولی مهیا نبودن سایر عوامل توسعه باعث شد تا ناهنجاری‌هایی در کشور ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های پس از پیروزی انقلاب هم در دوره ای که درآمد نفتی خوب بود دستاوردهای توسعه ای کشور خراب شده است، افزود: در حال حاضر هنوز آثار بیماری هلندی در اقتصاد کشور وجود داشته و از تجربیات گذشته خود درس نگرفته ایم. همیشه در آمد های نفتی موجب ایجاد اغتشاش در برنامه ای توسعه‌ای شده است. البته این موضوع چندان هم پیچیده نیست.

وی با بیان اینکه آشکارترین شکست این موضوع در صنعت نساجی و پوشاک قابل مشاهده است، تصریح کرد: تقریباً ما نساجی و پوشاکمان را به تایلند، کره و چین و ترکیه باختیم. چرا این اتفاق افتاد! خیلی ساده هرچه آنها تولید کردند ما با دلار ارزان وارد کردیم. قطعاتمان را با مدرک و گواهی پژو تولید می کردیم سپس روی پژو می بستیم . این چرخه معیوب به جایی رسید که قطعات را از بیرون آوردیم و بدون گواهی پژو و بدون کیفیت روی خودرو نصب کردیم. در این میان بخش مهمی از تولید کنندگان داخلی آسیب دیدند آنقدر آش شور شد که ما میوه هم از خارج وارد کردیم.؛حتی سنگ قبر را هم از چین وارد کردیم. این اتفاقات ناشی از یک کج فهمی در سطح کلان است.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |