سه شنبه 11 مهر، 1402

کدخبر: 4260 15:44:23 1393-05-17
معاون شهردار تهران: چراغ چشمک زن یعنی هرکس قلدرتر است زودتر رد شود

معاون شهردار تهران: چراغ چشمک زن یعنی هرکس قلدرتر است زودتر رد شود

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
معاون شهردار تهران: چراغ چشمک زن یعنی هرکس قلدرتر است زودتر رد شود

معاون شهردار تهران: چراغ چشمک زن یعنی هرکس قلدرتر است زودتر رد شود

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی


معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان این که در خیابان ها و جاده ها هر کس می خواهد گلیم خودش را از آب بیرون بکشد گفت: چراغ چشمک زن به معنای این است که هر کس قلدرتر است، زودتر از بقیه از تقاطع رد شود و تنظیم چراغ راهنمایی در این حالت در واقع ترویج بی  نظمی و تشویق نظم گریزی است.
به گزارش مهر،سید جعفر تشکری هاشمی در جلسه ای که به منظور بررسی اجرای راهکارهای ارتقای فرهنگ ترافیک در محدوده مرکزی پایتخت به میزبانی شهرداری منطقه ۶  و با حضور شهردار و مسئولان این منطقه برگزار شده بود، گفت: تهران در موضوع ترافیک شرایط خاص خود را دارد و بی  انضباطی، قانون گریزی و تضییع حقوق دیگران هنگام رانندگی، نه تنها سلامت جسم و جان، بلکه آرامش روح و روان مردم را مورد تهدید قرار داده است.
وی افزود: امروز شاهد برخی رفتارهای عجیب و غریب ترافیکی از سوی بعضی رانندگان هستیم و اتومبیل از وسیله ای برای آرامش افراد، به وسیله ای برای ابراز خشم و خشونت، نمایش تمکن و تفاخر، نشان دادن بضاعت مادی و توان مالی و امکانی جهت تفریح و تفنن آن ها تبدیل شده و موضوع ترافیک و رفتارهای ترافیکی را به عنوان مهم  ترین دغدغه مدیریت شهری و شهروندان مطرح کرده است.
تشکری هاشمی  با اعلام این که کاربرد وسایل نقلیه در تهران با کارکردی که این وسایل در دیگر نقاط جهان دارند، کاملاً متفاوت و متمایز است و به عنوان نمونه نوع فعالیت و نحوه خدمات رسانی تاکسی های تهران با سایر شهرهای دنیا اختلاف اساسی دارد، تأکید کرد: مردم ما به این تفاوت ها و تمایزها و به این بی نظمی ها عادت کرده اند و وقتی فردی منظم رانندگی می کند، تعجب می کنند.
معاون شهردار تهران با اشاره به این که مردم ما به عنوان مردمی با فرهنگ، از تربیت دینی بالایی برخوردار می باشند، اظهار کرد: ما مردم آموزش پذیری هستیم و این موضوع در زمینه های مختلف از جمله در زمینه استفاده از کمربند ایمنی در دوره ای که آقای دکتر قالیباف مسئولیت فرماندهی نیروی انتظامی را بر عهده داشتند، به اثبات رسید و با اراده و تدبیر مدیریتی ایشان به همراه ارائه آموزش های لازم و اعمال قانون، کمربند ایمنی از وسیله ای لوکس و فانتزی به وسیله ای لازم و ضروری تبدیل شد.
تشکری هاشمی با بیان این که رفتارهای ترافیکی و مشکلات آن سلامت جامعه را مورد تهدید قرار داده، تصریح کرد: مردم در آمد و شدهای روزانه خود با مشکل روبه رو هستند و تحول در ترافیک و تبدیل بی  انضباطی ترافیکی به ترافیک منضبط،
میسر نمی شود مگر با خواست خود مردم در گام نخست و صرفاً با مشارکت مردم است که می توانیم انتظار داشته باشیم مشکلات ترافیکی برطرف شده و آرامش روانی به جامعه باز گردد.
وی با تأکید بر این که در حال حاضر در طبقات فوقانی و تحتانی بزرگراه طبقاتی صدر شاهد دو رفتار متفاوت و حتی متضاد در رانندگی هستیم، اضافه کرد: قدمت مشکلات تهران در زمینه رفتارهای رانندگی به بیش از یک صد سال قبل و به زمان ورود نخستین اتومبیل به کشور باز میگردد و ترافیک به عنوان موضوعی که سلامت شهروندان را نشانه گرفته، مسأله ای نیست که بتوان آن را یک شبه حل و فصل کرد.
معاون شهردار تهران با اشاره  به این که هر قدر بزرگراه های جدید بسازیم و خیابان های قدیمی را تعریض کنیم اما آموزش  موضوعات ترافیکی را مورد توجه قرار ندهیم، بی  انضباطی و لجام گسیختگی در جامعه بیشتر می شود، اظهار کرد: موضوع آموزش، اعمال دقیق قانون و بهبود شرایط شبکه معابر از منظر مهندسی ترافیک، می تواند نظم و انضباط را به شهر باز گرداند.
تشکری هاشمی با بیان این که در خیابان ها و جاده ها هر کس می خواهد گلیم خودش را ولو به قیمت تضییع حقوق دیگران از آب بیرون بکشد، تصریح کرد: برای بهبود ترافیک و رفتارهای ترافیکی سعی کرده ایم تا از نظرات اندیشمندان و صاحب نظران حوزه های مختلف از جمله علوم انسانی و اجتماعی کمک بگیریم و صرفاً به نظریات اساتید مهندسی ترافیک بسنده  نکنیم.
وی با تأکید بر این که اولین موضوعی که هر راننده ای باید آن را آموزش ببیند و به آن عمل کند، توجه به قانون و رعایت حقوق دیگران به ویژه عابران پیاده است، اضافه کرد: متأسفانه نه سواره ها حقوق پیاده ها را رعایت می کنند و نه پیاده ها حقوق سواره ها را رعایت می-نمایند و از این رو تلاش خواهیم کرد تا در تهران انضباط ترافیکی را جایگزین بی  انضباطی در ترافیک کنیم.
معاون شهردار تهران با اشاره به این که نمی توانیم به یک باره تمام تهران را مشمول طرح انضباط ترافیکی کنیم و به همین دلیل در گام نخست محدوده مرکزی شهر را  با توجه به فرهنگ بالای ساکنان این منطقه و تردد روزانه میلیون ها شهروند از معابر آن انتخاب کرده ایم، اظهار کرد: به منظور برقراری نظم و انضباط در ترافیک و قانونمند کردن نظام آمد و شد در شهر، علاوه بر اعمال قانون باید استفاده از تکنولوژی  روز دنیا و مشارکت مردم و نهادهای مردمی را نیز به صورت جدی مورد توجه قرار دهیم.

تشکری هاشمی با بیان این که سازمان های مردم نهاد، شورایاری-ها، مساجد، پایگاه های بسیج، اتحادیه های صنفی و صنوف، سراهای محلات و مراکز آموزشی از جمله مدارس و دانشگاه ها و هر فرد و مجموعه ای که در حیات اجتماعی و فرهنگی محله، ناحیه، منطقه و شهر خود سهم و حقی دارد، باید در انضباط بخشی به ترافیک مشارکت داشته باشد و آن را نهادینه کند، تصریح کرد: برای نظم بخشیدن به ترافیک در گام اول باید نسبت به اصلاح و تکمیل زیرساخت های حمل و نقلی اقدام کنیم.
وی با تأکید بر این که به عنوان نمونه، چراغ چشمک زن به معنای این است که هر کس قلدرتر است، زودتر از بقیه از تقاطع رد شود و تنظیم چراغ راهنمایی در این حالت در واقع ترویج بی  نظمی و تشویق نظم گریزی است، اضافه کرد: در تقاطع هایی که چراغ های راهنمایی در وضعیت چشمک زن قرار دارد، رانندگان خودروهای بزرگ تر و محکم تر، سریع تر از تقاطع رد می شوند.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |