پنج شنبه 20 بهمن، 1401

کدخبر: 12449 14:45:27 1394-02-16
مسکن مهر بافت فرسوده جوان است!

مسکن مهر بافت فرسوده جوان است!

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
مسکن مهر بافت فرسوده جوان است!

مسکن مهر بافت فرسوده جوان است!

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

رییس دانشکده معماری شهرسازی دانشگاه پیام نور مشهد گفت: مسکن مهر با ظاهر جوان دارای باطنی فرسوده و جزو بافتهای فرسوده شهری است.

ادی ایوانی در نشست تخصصی مدیران بافتهای فرسوده کلانشهرهای کشور در مشهد افزود: فرسودگی بافتهای شهری بر اثر ناکارآمدی در ساختارهای کالبدی اجتماعی، اقتصادی و سیاست گذاری های شهری ایجاد می شود. وی با بیان اینکه مسکن مهر پس از ۱۰ سال ساخت فرسوده می شود تصریح کرد: این امر ناشی از سیاستگذاری های ناکارآمد شهری و کالبدی است.

ایوانی با اشاره به اینکه بافت های حاشیه شهر و سکونتگاه های غیررسمی به دلیل عوامل اقتصادی شکل گرفته اند، گفت : طرح اشتباه آمایش سرزمینی منجر به حاشیه راندن عده ای در کلانشهرها شده است.

این استاد دانشگاه افزود: طرح های بهسازی و نوسازی زیادی برای بافتهای فرسوده تدوین شده ولی در عمل آنچه انجام می شود بازسازی بافتهای فرسوده است.ایوانی ادامه داد : برای عملیاتی شدن نوسازی بافت های فرسوده باید طرح های موجود بازنگری شوند.

چندی پیش هم نایب رئیس شهرسازان ایران با بیان اینکه در کشور بافت‌های فرسوده وجود دارند و ما از آن طرف بافت فرسوده می‌سازیم، افزود: در زلزله بم اکثر ساختمان‌ها ساخته نشده بودند و ساختمان‌های نوساز نیز خراب شدند و بعد شهرسازی موظف شد همه را بسازد.

مشهدی‌زاده دهاقانی با بیان اینکه با شکل‌گیری بافت‌های فرسوده مرکز شهرهای ما دارند خالی می‌شوند، اضافه کرد: میزان ۹ هزار هکتار بافت فرسوده در این کشور نیاز به کار دارد.

استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه برنامه‌ریزی آمایش سرزمین و تعریف کاربری ما درست نبوده است، تصریح کرد: میزان ۱۲٫۵ درصد از تمام جمعیت کشور در سکونتگاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند.

با بیان اینکه ۵۳ هزار هکتار در ۷۷ شهر ایران ۶ میلیون حاشیه‌نشین را در خود جای داده است، یادآور شد: کلانشهرهای ایران به سرعت در حال افزایش است و با وجود کاهش رشد جمعیت کشور مهاجرت روستاییان افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه شهرها دارند افقی افزایش پیدا می‌کنند، اضافه کرد: ما زمین‌ها را نمی‌دانیم چگونه مدیریت کنیم و سوداگری زمین در شهرها باید بررسی شود.

وی با اشاره به بحران آب در کشور ادامه داد: اگر ۷۰۰ سال ۳۰۰ میلی‌متر سالانه باران ببارد منابع آبی زیرزمینی ما به سال ۵۵ برمی‌گردد.نایب رئیس شهرسازان ایران گفت: بحران آب به شدت شهرهای کشور را به ویژه در مناطق مرکزی، شرقی و جنوبی تهدید می‌کند

 
 
 
  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |