شنبه 15 بهمن، 1401

کدخبر: 11569 13:32:21 1394-01-22
بهرام‌گور» در فهرست موقت ثبت جهانی»

بهرام‌گور» در فهرست موقت ثبت جهانی»

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
بهرام‌گور» در فهرست موقت ثبت جهانی»

بهرام‌گور» در فهرست موقت ثبت جهانی»

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی، از اضافه شدن محوطه «بندیان درگز» خراسان رضوی در فهرست موقت میراث جهانی یونسکو خبر داد.

به گزارش ایسنا، اواسط سال گذشته فرهاد نظری - مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی - از به‌روز شدن فهرست موقت ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو خبر داده بود که بر مبنای آن با ارائه‌ حدود ۱۰۰ پرونده‌ی جدید، تعداد این پرونده‌ها به ۱۴۹ پرونده‌ موقت در یونسکو می‌رسد.

این پرونده‌ها در حالی امسال به‌روز می‌شوند که آخرین‌بار در سال ۲۰۰۸ نسبت به به‌روز رسانی‌ها آن‌ها اقدام صورت گرفته بود.

نظری با اشاره به اضافه شدن یک محوطه‌ جدید به فهرست صدتایی پرونده‌های موقت در این زمینه به ایسنا گفت: در بازدیدی که چند روز پیش با مهدی رهبر، باستان‌شناس پیشکسوت به محوطه تاریخی «بندیان درگز» خراسان رضوی داشتیم، این محوطه به طور کامل بررسی و با توجه به شواهد موجود نام این محوطه نیز به لیست پرونده‌های موقت ثبت جهانی یونسکو اضافه می‌شود.

وی مجموعه‌ ساسانی «بندیان درگز» را یک سایت تاریخی کهن دانست که با توجه به شاخصه‌های مهمی که در خود دارد قابلیت قرار گرفتن در فهرست موقت ثبت جهانی را دارد.

او تعلق یافته‌های حاصل از ۱۱ فصل کاوش انجام شده در این محوطه‌ی تاریخی به یک دوره‌ی تاریخی را از مهمترین دلایل انتخاب این سایت به عنوان سایت جهانی دانست و ادامه داد: در بررسی‌هایی که مهدی رهبر، باستان‌شناس پیشکسوت در ۱۱ فصل کاوش در این محوطه انجام داده، یافته‌های به دست آمده از این محوطه مربوط به دوره‌ی ساسانی یا حکومت بهرام پنجم (بهرام گور) است.

او در ادامه با اشاره به سفر خود با مهدی رهبر - باستان‌شناس پیشکسوت - به محوطه تاریخی بندیان درگز خراسان رضوی اظهار کرد: مجموعه ساسانی بندیان درگز یک سایت تاریخی کهن است که با توجه به شاخصه‌های مهمی که در خود دارد باید به آن توجه ویژه‌ای داشت، چون نخست همه آثار این دوره که یافت شده‌اند متعلق به یک دوره تاریخی هستند و از لایه‌های مختلف تاریخی نیستند.همه آثار متعلق به دوره ساسانی یا حکومت بهرام پنجم (بهرام گور) است.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |