سه شنبه 01 فروردین، 1402

کدخبر: 13322 17:52:41 1394-03-25
باورکنیم که با بحران آب مواجه هستیم

باورکنیم که با بحران آب مواجه هستیم

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
باورکنیم که با بحران آب مواجه هستیم

باورکنیم که با بحران آب مواجه هستیم

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

استاد دانشگاه کالیفرنیا می گوید: «ایران آباد» پروژه شهروندان ایران است و کارشناسان و متخصصینی که وقت و دانش خود را صرف این ایده کرده اند، به هیچ نهاد دولتی و شبه دولتی وابسته نیستند.

علی فراستی می گوید: آب و خشکسالی بر سرنوشت همه ایرانیان تاثیر گذاشته و خواهد گذاشت. هرکس باید بنا به توان و استعداد و امکانات خود قدمی برای کاستن از عواقب خشکسالی بردارد وگرنه آینده تاریکی در انتظار کشورمان است.

استاد دانشگاه کالیفرنیای آمریکا و طراح ایده "ایرانرود" درگفت وگو با خبرآنلاین با اشاره به طرح آبرسانی به کویر معروف به ایرانرود، با بیان اینکه برداشت غلطی از این واژه در ذهن برخی شکل گرفته که ناشی از یک نقشه غلط تخیلی است که نشان می دهد کانالی به عرض 50- 60 کیلومتر از جنوب به شما کشور کشیده می شود و ضمن شکافتن رشته کوه های چند هزار متری دو دریای شمال و جنوب را بهم وصل می کند، گفت: با دیدن این نقشه تصور چیزی شبیه کانال سوئز در ذهن بیننده شکل می گیرد که آب از دریای سرخ به دریای مدیترانه مرتبط شده است و برپایه این تصویر غلط، نظرات منفی ابراز می شود. ورود برخی نهادهای شبه دولتی به این مقوله هم بر شبهات افزود.

وی افزود: برای رفع سوءتفاهم نسبت به محتوای طرح آبرسانی به کویراخیرا نام طرح را به «ایران آباد» تغییر دادیم.

فراستی با بیان اینکه "طرح ایران آباد" تلفیقی از چند نظریه انتقال آب به کویرهای فلات مرکزی کشور است، خاطرنشان کرد: سابقه تاریخی آن به مرحوم مهندس هومان فرزاد بر می گردد که در سال های میانی دهه 40 خورشیدی مقالات متعددی در مجله دانشمند و دیگر نشریات علمی منتشر کرد.

وی با طرح این سوال که آیا هنوز منتظر اخبار و آمارجدید ازبهم خوردن اکوسیستم هستیم تا باور کنیم همین الان در بحران بسر می بریم؟ گفت: آنها که دائم هشدار می دهند و با این کار احساس رضایت درونی پیدا می کنند، خوب است در کنار آن، نظر بدهند که برای ترمیم صدمات کنونی اکوسیستم کشور چه راه حل های عملی ارائه داده اند.

استاد دانشگاه کالیفرنیا با اشاره به اینکه مرحوم فرزاد پیش بینی چنین دورانی را می کرد، عنوان داشت: ازهمان زمان هشدار می داد که باید به فکر تامین آب کشور برای نسل های بعد باشیم.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |