چهارشنبه 19 بهمن، 1401

کدخبر: 198736 18:40:04 1401-08-24
بازار در حال حاضر در حال مقابله با مخاطرات عرضه است

بازار در حال حاضر در حال مقابله با مخاطرات عرضه است

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
بازار در حال حاضر در حال مقابله با مخاطرات عرضه است

بازار در حال حاضر در حال مقابله با مخاطرات عرضه است

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

در آخرین معاملات بازارهای جهانی قیمت نفت اوپک با 37 صدم درصد افزایش  وبا 31 سنت افزایش به84دلار و61سنت رسید.

همچنین قیمت نفت سنگین نفت ایران با کاهش 2.97 درصدی وبا2 دلار و 82سنت کاهش  به 92دلارو10سنت رسید.

جدیدترین گزارش ماهانه اوپک نشان داد قیمت نفت سنگین ایران در اکتبر، برای چهارمین ماه متوالی کاهش پیدا کرده است.

ارزش سبد نفتی اوپک در اکتبر به میزان یک دلار و ۷۰ سنت در هر بشکه معادل ۱.۸ درصد نسبت به سپتامبر کاهش پیدا کرد و به ۹۳ دلار و ۶۲ سنت در هر بشکه رسید. با این حال، میانگین ارزش سبد نفتی اوپک از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون، ۱۰۳ دلار و ۱۳ سنت در هر بشکه بوده که ۳۴ دلار و ۸۰ سنت معادل ۵۰.۹ درصد افزایش در مقایسه با میانگین قیمت ۶۸ دلار و ۳۳ سنت در مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.

طبق آمار منابع ثانویه، تولید نفت اوپک که متشکل از ۱۳ عضو است، در اکتبر به ۲۹.۴۹ میلیون بشکه در روز رسید که بر مبنای ماه به ماه،  ۲۱۰ هزار بشکه در روز کاهش داشت. تولید نفت خام در نیجریه و عراق افزایش یافت اما در عربستان سعودی و آنگولا کاهش داشت. تولید نفت ایران با هزار بشکه در روز کاهش، به ۲.۵۴۸ میلیون بشکه در روز رسید.

قیمت نفت در شرایطی که اوپک پیش‌بینی خود از تقاضای جهانی در سال جاری میلادی را پایین آورده و افزایش موارد ابتلا به کرونا در چین دورنمای مصرف سوخت در بزرگ‌ترین واردکننده نفت دنیا را تیره و تار کرده، کاهش یافت.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای پنجمین ماه از آوریل پیش‌بینی خود از تقاضای جهانی نفت در سال جاری میلادی را کاهش داد و دلیل آن را افزایش چالش‌های اقتصادی ازجمله تورم بالا و بالا رفتن نرخ بهره اعلام کرد.

این خبر پس‌از آن منتشر شد که صندوق بین‌المللی پول در روز یکشنبه اعلام کرد دورنمای اقتصاد دنیا تیره‌تر از آن‌چیزی است که در ماه گذشته پیش‌بینی‌شده بود.

دراین‌بین، سرمایه‌گذاران از اطلاعیه مقامات بهداشتی چین در هفته گذشته مبنی‌بر کاهش تأثیرات سیاست کرونای صفر جهت بهبود فعالیت‌های اقتصادی و تقاضا برای انرژی خوشحال بودند، اما افزایش موارد ابتلا به کرونا می‌تواند تاثیر منفی بر این روند داشته باشد.

تحلیلگران مؤسسه ای‌ان‌زد با اشاره به اجرایی شدن قریب‌الوقوع تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه صادرات نفت روسیه گفتند:«بازار در حال حاضر در حال مقابله با مخاطرات عرضه است، علی‌رغم این‌که انتظار می‌رود پیش‌بینی اوپک از کاهش تقاضای نفت باعث کاهش بیشتر تولید این گروه شود».

از طرف دیگر، اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارش ماهانه خود در روز دوشنبه اعلام کرد تولید نفت در حوزه پرمین در ماه دسامبر به رکورد 5.499 میلیون بشکه در روز می‌رسد.

اما فرسودگی چاه‌های نفت شیل آمریکا تولید آنها را پایین آورده و باعث می‌شود کل تولید نفت خام آمریکا در مناطق شیل تنها 91 هزار بشکه در روز در ماه دسامبر افزایش یابد و به 9.191 میلیون بشکه در روز برسد.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |