پنج شنبه 20 بهمن، 1401

کدخبر: 14387 14:11:27 1394-05-04
اشتباه مدیردولتی دراستفاده از داده های دیدبانی به جای پیش بینی

اشتباه مدیردولتی دراستفاده از داده های دیدبانی به جای پیش بینی

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
اشتباه مدیردولتی دراستفاده از داده های دیدبانی به جای پیش بینی

اشتباه مدیردولتی دراستفاده از داده های دیدبانی به جای پیش بینی

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

هواشناسی: برخی قصد تخریب دارند

سازمان هواشناسی با توضیح در خصوص اظهار نظر یک مقام مسئول دولتی درخصوص پیش‌بینی ۱۰روزه سازمان هواشناسی جهانی اعلام کرد: ایشان داده های دیدبانی را که توسط خود سازمان تهیه شده و برای سازمان هواشناسی جهانی ارسال شده است؛ دریافت کرده و به عنوان پیش بینی ده روزه سازمان هواشناسی جهانی برای تهران ارائه کرده است که اطلاعات ارائه شده حاصل پیش بینی نیست بلکه مستند سازی وقایع روی داده است که بعد از وقوع جمع آوری می شود.

سازمان هواشناسی کشور توضیح داد: متاسفانه برخی اظهارنظرهای غیر کارشناسی مانند آن چه که توسط یکی از اعضای محترم شورای شهر تهران از طریق شبکه های صدا و سیما و رسانه های گروهی پخش شد حاصلی جز تشویش اذهان عمومی و تخریب سازمان هواشناسی به دنبال نخواهد داشت. ایشان داده های دیدبانی را که توسط خود سازمان تهیه شده و برای سازمان هواشناسی جهانی ارسال شده است را از طریق یک سایت خصوصی هواشناسی به نام Weather Underground دریافت کرده و به عنوان پیش بینی ده روزه سازمان هواشناسی جهانی برای تهران ارائه کرده است. این در حالی است که سازمان هواشناسی جهانی اساسا کار پیش بینی انجام نمی دهد و وظیفه آن تنها هم آهنگی بین سازمان های ملی هواشناسی و مراکز جهانی است. ایشان به سبب نداشتن تخصص هواشناسی و عدم آشنایی به زبان تخصصی حتی از متن انگلیسی هم متوجه نشده اند که Weather History پیش بینی نیست بلکه داده های دیدبانی است به عبارت دیگر اطلاعات ارائه شده حاصل پیش بینی نیست بلکه مستند سازی وقایع روی داده است که بعد از وقوع جمع آوری می شود.

بنابر این گزارش در سازمان هواشناسی کشور پیش بینی سیل تنها با توجه به میزان بارش احتمالی انجام می‌شود. حال آن که در موضوع سیل عوامل بسیاری مانند نفوذپذیری خاک، مهندسی رودخانه، موانع طبیعی(وجود درختان خشک در مسیر رود)، موانع مصنوعی(بندها و پل های غیر استاندارد)، ساخت و ساز در حریم رود، تغییر کاربری خاک و پوشش گیاهی حوضه آبریز اثرگذارند.

سازمان هواشناسی کشور در سه اطلاعیه متوالی که اولین آن در روز چهارشنبه ۲۴/۰۴/۱۳۹۴ صادر شد، وزش باد شدید، بارش های رگباری، رعد و برق و گرد و خاک را برای بعد از ظهر روز یکشنبه پیش بینی و در اطلاعیه های بعدی نیز تکرار کرده که تماما به وقوع پیوسته است و پیشتر در خصوص دلیل عدم ذکر وقوع سیلاب توضیح داده شد.

این سازمان یادآور شد: بارش های اخیر تا روز یکشنبه ۲۸/۰۴/۹۴ هشت استان را درگیر پدیده آبگرفتگی معابر و سیل کرد که تماما توسط ادارات هواشناسی استان و با هم آهنگی مرکز پیش بینی ستاد مرکزی به صورت اطلاعیه و اخطاریه از چند روز قبل به اطلاع مردم و مسئولین استانی رسانیده شد.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |