چهارشنبه 19 بهمن، 1401

کدخبر: 1105 14:35:59 1393-01-24
اخبار کوتاه بازارسرمایه /24فروردین 93

اخبار کوتاه بازارسرمایه /24فروردین 93

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
اخبار کوتاه بازارسرمایه /24فروردین 93

اخبار کوتاه بازارسرمایه /24فروردین 93

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

تأثیر افزایش نرخ گاز سوخت "فجر" و "مبین" بر سودآوری "فارس"
گروه بازارسرمایه : مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس با انتشار اطلاعیه ای از تأثیر اندک افزایش نرخ گاز سوخت شرکت های پتروشیمی فجر و مبین برسودآوری هلدینگ خلیج فارس خبر داده است. عادل نژاد سلیم مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس طی این اطلاعیه منتشر شده بر سایت کدال آورده است، در صورت افزایش نرخ گاز سوخت واحدهای پتروشیمی مبین و فجر، نرخ خدمات مرتبط نیز به تناسب افزایش خواهد یافت اما این موضوع اثر با اهمیتی بر سودآوری شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس نخواهد داشت.وی در ادامه این متن آورده است، در صورت تعدیل مثبت احتمالی از این محل پس از کسب اطلاعات نهایی، مراتب جهت شفاف سازی و اطلاع فعالان بازار سرمایه منتشر می شود.
                       زغال سنگ البرز مرکزی و البرز شرقی در بورس انرژی پذیرفته شد
گروه بازارسرمایه : محصول زغال سنگ دو شرکت البرز شرقی و البرز مرکزی پس از پذیرش در کمیته عرضه بورس انرژی و اخذ تاییدیه از سازمان بورس و اوراق بهادار از این پس در بورس انرژی معامله خواهند شد.حسین حسنقلی پور رییس اداره پذیرش و بازاریابی بورس انرژی با اعلام این خبر گفت: با توجه به اینکه زغال سنگ مشمول قیمت گذاری دولتی نمی باشد، لذا قیمت گذاری در بورس انرژی با توجه به مکانیزم عرضه و تقاضا صورت خواهد گرفت.حسنقلی پور افزود: شرکت زغال سنگ البرز شرقی کلیه معادن زغال سنگ موجود در استان سمنان و گلستان را مورد بهره برداری قرار می دهد. وی افزود:40 درصد از 240 هزار تن محصول زغال سنگ تولیدی شرکت زغال سنگ البرز شرقی از این پس در بورس انرژی عرضه خواهد شد.رییس اداره پذیرش بورس انرژی گفت: شرکت زغال سنگ البرز شرقی متعهد شده است 96 هزار تن زغال سنگ را به تناوب در بورس انرژی عرضه کند.حسنقلی پور همچنین به پذیرش زغال سنگ البرز مرکزی اشاره کرد و گفت: شرکت زغال سنگ البرز مرکزی در سطح استان مازندران به استخراج زغال سنگ می پردازد. وی افزود: این واحد تامین کننده کنستانتره مورد نیاز ذوب آهن اصفهان و واحد کک سازی زرند است.
بیش از 883 میلیارد ریال اوراق در فرابورس معامله شد
گروه بازارسرمایه : در پایان معاملات دیروز فرابورس، 138 میلیون اوراق بهادار به ارزش بالغ بر 883 میلیارد ریال داد و ستد شد. در جریان معاملات روز یک‌شنبه داد و ستد 138 میلیون اوراق بهادار به ارزش بیش از 883 میلیارد ریال در 74 هزار و 401 دفعه معامله ثبت شد. داد و ستد در بازار دیروز فرابورس درحالی پایان یافت که بیشترین حجم و ارزش معاملات به تغییر مالکیت 38 میلیون سهم کشتیرانی دریای خزر به ارزش 236.8 میلیارد ریال و 24.4 میلیون سهم آهن و فولاد ارفع به ارزش 111میلیارد ریال اختصاص یافت. گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی و کشتیرانی دریای خزر با بیشترین افزایش قیمت مواجه شدند ضمن آنکه کی بی سی، حق تقدم داروسازی تولید دارو و افرانت بیشترین کاهش قیمت را به نام خود ثبت کردند.بر اساس این گزارش هر برگ 5 میلیون ریالی امتیاز تسهیلات مسکن در بازه قیمت 702 تا 727 هزار ریال معامله شد. در مبادلات اوراق با درآمد ثابت هم بیشترین حجم معاملات به خرید و فروش 45 هزار و 610 برگه اجاره رایتل اختصاص یافت و بیشترین حجم معاملات در بازار ETF نیز به نقل و انتقال 457 هزار و 614 واحد صندوق قابل معامله اطلس تعلق داشت.
صنایع پتروشیمی و معدنی؛ آغازگر صندوق های پروژه در بازار سرمایه
گروه بازارسرمایه : مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس گفت : ساختار صندوق های پروژه به این گونه طراحی شده است که شرکت های هلدینگ و سرمایه گذاری به عنوان متولی پس از تکمیل طرح توجیهی، در قالب یک شرکت مستقل، پروژه را اجرا می کنند یا پروژه های توسعه ای که در داخل شرکت انجام می گیرد مثل افزایش تولید یک شرکت، بهبود ظرفیت تولید و.... را به سرانجام می رسانند.ایوب باقرتبار با اشاره به مزیت صندوق های پروژه در تأمین مالی  صنایع برجسته کشور اظهار داشت: دراین قبیل صندوق ها با استفاده از مزایای و مقررات، یکسری پروژه ها مدیریت خواهند شد.وی ادامه داد: ساختار این قبیل صندوق ها به این گونه است که شرکت های هلدینگ و سرمایه گذاری به عنوان متولی پس از تکمیل طرح توجیهی، در قالب یک شرکت مستقل پروژه را اجرا می کنند یا پروژه های توسعه ای که در داخل شرکت انجام می گیرد مثل افزایش تولید یک شرکت، بهبود ظرفیت تولید و.... را به سرانجام می رسانند.باقرتبار یادآور شد: در بحث صندوق های پروژه، با استفاده از پتانسیل هایی که مقررات و قانون برای صندوق ها دیده، تأمین مالی به روش های مختلف صورت می گیرد که این تأمین مالی ممکن است از طریق افرادی که مشارکت می کنند یا از طریق عموم صورت پذیرد.باقرتبار در پایان در خصوص نخستین صندوق های پروژه گفت: با اتمام ساختار صندوق ها، پروژه های پتروشیمی و معدنی کشور که به تأمین مالی نیاز دارند، نخستین صندوق های پروژه ای کشور خواهند بود.
سرمایه گذاری در بورس هدفمند می شود
گروه بازارسرمایه : مدیر عامل کارگزاری بانک پارسیان گفت : اگر شفافیت اقتصادی در بازار حاکم شود ثبات نیز در بازار حکمفرما می شود و سرمایه گذاران با اطلاع، آگاهی و نگاه بلند مدت تری اقدام به سرمایه گذاری در بورس می کنند که همین امر منجر به ثبات در بازار سرمایه، هدفمند و عقلایی شدن سرمایه گذاری ها می شود.ابراهیم عنایت مدیر عامل کارگزاری بانک پارسیان با بیان مطلف فوق درباره اجرای فاز دوم هدفمندی ایرانه ها و اثرات آن در بازار سرمایه گفت: رشد شدید شاخص در دو سال گذشته بر اساس افزایش شدید نقدینگی ایجاد شده بود. این تقاضای کاذب صرفاً به قصد سرمایه گذاری به عنوان بازار پیشرو بازار مطمئن نبود، بلکه برای جا نماندن از تورم شدید بود.وی با بیان اینکه تورم شدید در سالهای گذشته به بدنه اقتصاد آسیب زده بود، اظهار داشت: علاوه بر حرکتهای هیجانی مردم برای حفظ سرمایه های خانگی خود از تورم، شرکت ها هم از این تورم مصون نمانده اند. شرکت ها در این مدت یا مجبور بودند همگام با تورم نرخ محصولات خود را افزایش دهند که همین امر کاهش فروش آنها را در پی داشته یا اگر قصد افزایش نرخ محصول را نداشته اند، درصد ارزش دارایی و سرمایه شان از بین می رفت.عنایت با اشاره به اینکه کاهش تورم در پی کنترل نقدینگی برای کلیت بازار سرمایه و فعالان آن مطلوب است، گفت: با کاهش تورم، شرکت های بورسی می توانند قیمت گذاری بهتری روی محصولات خود داشته باشند و در نتیجه امکان، بازدهی مؤثرتر برای این شرکت ها فراهم می شود.
عرضه تخم مرغ در بورس کالا به زودی
ایستانیوز: سرپرست معاونت توسعه بازار بورس کالای ایران گفت: به منظورکنترل و تنظیم نوسانات قیمت تخم مرغ و حمایت از تولید کنندگان این محصول به زودی در بورس کالای ایران عرضه خواهد شد.علی پناهی اظهار کرد: با توجه به اینکه نوسانات زیادی در محصولات کشاورزی و دامی از جمله قیمت تخم مرغ در طول فصول مختلف سال شکل می گیرد، معمولا بورس کالای همه کشورها از جمله ایران برای کنترل و تنظیم نوسانات قیمت در کنار بخش تولیدی کارشان را انجام می دهند.وی خاطر نشان کرد که عرضه تخم مرغ در بورس کالای ایران در سالهای قبل پذیریش شده و در مقاطعی نیز عرضه شده است اما امسال به زودی با تعاملاتی که با اتحادیه مرکزی مرغ داری ایران انجام شده این عرضه ها شروع خواهد شد.وی ابراز امیدواری کرد که عرضه تخم مرغ مقدمه ای باشد تا بورس کالا بتواند در قالب ماده 33 منافع لازم را برای تولیدکنندگان محصولات دامی و کشاورزی بیشتر فراهم کند.وی به خبر رادیو گفت: براساس ابلاغیه ابتدا استان تهران به دلیل تمرکز تولید و مصرف و سپس در استانهای همجوار البرز و قم و پس از آن استان آذربایجان شرقی و خراسان رضوی در دستور کار شکل گیری این بازار خواهد بود.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |