پنج شنبه 31 خرداد، 1403

کدخبر: 3450 15:11 1393/04/24
چند گام کوتاه تا معافیت نهادهای مالی و کارگزاران از تکالیف مالیاتی

چند گام کوتاه تا معافیت نهادهای مالی و کارگزاران از تکالیف مالیاتی

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
چند گام کوتاه تا معافیت نهادهای مالی و کارگزاران از تکالیف مالیاتی

چند گام کوتاه تا معافیت نهادهای مالی و کارگزاران از تکالیف مالیاتی

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه بازارسرمایه : فعالان بازار سرمایه در جلسه ای با معاون سازمان مالیاتی کشور راهکار مناسب در جهت روان سازی اظهار نامه های مالیاتی نهادهای مالی و کارگزاران را مورد بررسی قرار دادند تا از این پس این نهادها از برخی تکالیف مالیاتی معاف شوند

بهروز خدارحمی دبیر کانون نهادهای سرمایه گذاری با بیان این مطلب گفت: در جلسه ای که فعالان بازار سرمایه با معاون سازمان مالیاتی داشتند دغدغه های چند ساله آنها با نماینده سازمان مالیاتی کشور مطرح و زمینه مناسبی برای رفع این مشکلات فراهم شد.
وی درباره برخی از مشکلاتی که نهادهای مالی با سازمان مالیاتی دارند، اظهار داشت: مسأله مهم بین ارکان بازار سرمایه با سازمان مالیاتی روان سازی ارتباط طرفین است.
خدارحمی افزود: پیش از این نهادهای سرمایه گذاری یا کارگزارن باید گزارش معاملاتی که به نیابت خریدارانشان انجام می دادند را در قالب گزارش های ماهانه و ادواری در اختیار سازمان مالیاتی قرار می دادند.
وی ادامه داد: طی این جلسه با بیان اینکه تمام ریز معاملات شرکت های کارگزاری و نهادهای مالی در بورس اوراق و بورس کالا از دو کانال شرکت سپرده گذاری و بوس کالا می گذرد، راهکارهای مناسب برون رفت از فرآیند قدیمی گزارش دهی شاخه ای مورد بررسی قرار گرفت.
این مقام مسئول خاطر نشان کرد: در این جلسه تلاش شد به درستی این موضوع برای معاون سازمان مالیاتی کشور تبیین شود که شرکت سپرده گذاری و بورس کالا می توانند به عنوان نماینده 120 کارگزار تمام آنچه که سازمان مالیاتی به آن نیاز دارد را در اختیار آنها قرار دهند.
خدارحمی درباره راهکار مطرح شده توضیح داد و گفت: اینگونه تصمیم گرفته شد که کارگروهی متشکل از کانون نهادهای سرمایه گذاری و کارگزاران، شرکت سپرده گذاری، بورس کالا با نماینده یا نمایندگانی از سازمان مالیاتی کشور برگزار شود که این فرآیند به صورت روشن و کامل توضیح داده شود تا سازمان مالیاتی به چگونگی این فرآیند اشراف پیدا کند.
وی خاطر نشان کرد: وقتی برای سازمان مالیاتی روشن شود که تمام معاملات در بورس اوراق و بورس کالا از کانال شرکت سپرده گذاری و بورس کالا انجام می گیرد قطعاً برای جلوگیری از هدر رفت زمان و هزینه و روان سازی فعالیت های جاری خود از این پیشنهاد و راهکار استقبال می کنند.
خدارحمی با بیان اینکه ارسال گزارش های جداگانه از طرف نهادهای مالی و کارگزاران با خطای انسانی نیز مواجه است، اظهار داشت: با شکل گیری مثلث ارتباطی سازمان مالیاتی، شرکت سپرده گذاری و بورس کالا، این امکان فراهم می شود که بقیه کارگزاری ها و نهادهای سرمایه گذاری از ارسال دوباره و چنده باره گزارش به سازمان مالیاتی معاف شوند.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |