یکشنبه 09 مهر، 1402

کدخبر: 13205 13:51:36 1394-03-19
رشد بیش از ۲ برابری چاههای غیرمجاز در ۴ سال

رشد بیش از ۲ برابری چاههای غیرمجاز در ۴ سال

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
رشد بیش از ۲ برابری چاههای غیرمجاز در ۴ سال

رشد بیش از ۲ برابری چاههای غیرمجاز در ۴ سال

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

تعیین تکلیف چاه های کشاورزی غیرمجاز در دشت های ممنوعه کشور

گروه امورزیربنایی

مدیرکل دفتر نظام های بهره برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو گفت : طی سال ۸۵ تعداد چاه غیرمجاز در کشور حدود ۱۰۳ هزار حلقه بود، اما این تعداد تا سال ۱۳۸۹ به افزون بر ۲۵۰ هزار حلقه چاه رسید.

جواد میبدی افزود: یکی از برنامه های مهم در طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی تعیین تکلیف چاه های غیرمجاز است.

وی افزود : طرح توسعه کشاورزی و همچنین تصویب قانون تعیین تکلیف چاه های فاقد پروانه ، افزایش تعداد چاه های غیرمجاز را دربر داشت و مجموعه این اقدامها باعث شد بیشتر دشت های کشور به نقاط ممنوعه بحرانی تبدیل شوند.

میبدی خاطر نشان کرد: اکنون سالانه یکهزار و ۲۰۰ کیلومتر کف شکنی چاه در کشور انجام می شود و در این مدت به طور متوسط ۳۰ تا ۴۰ درصد دبی چاه ها و چشمه ها کاهش یافته و برای تامین آب شرب نیز مشکل ساز شده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: بررسیها نشان می دهد از تعداد ۱۰۳ هزار حلقه چاه مشمول قانون تعیین تکلیف چاه های کشاورزی، ۵۵ هزار حلقه در دشت های آزاد واقع شده اند که در این طرح برای آنها پس از تعدیل دبی چاه ها، پروانه بهره برداری صادر خواهد شد.

میبدی گفت: مابقی چاه ها که در دشت های ممنوعه قرار گرفته اند، بر اساس پتانسیل آبی دشت، آسیب رساندن به منابع آب زیرزمینی یا چاه های دیگر و همچنین حریم چاه های مجاور تعیین تکلیف خواهند شد.

وی اضافه کرد : همزمان با تعیین تکلیف چاه های کشاورزی غیرمجاز در دشت عای ممنوعه کشور، طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی به اجرا گذاشته می شود .

مدیرکل دفتر نظام های بهره برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو گفت: یکی از مهم ترین پروژه ها در طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی موضوع تحویل آب حجمی و نصب کنتورهای هوشمند در چاه های کشاورزی است.

به گفته میبدی، وزارت نیرو مشخصات کنتورهای مورد نیاز برای اجرای پروژه را به تولیدکنندگان کنتور اعلام کرده و تمامی کنتورهای موجود با شاخص های در نظر گرفته شده ، تست می شوند.

وی افزود: قرار است در آینده ،کنتورهایی که شاخص های تعیین شده توسط وزارت نیرو را داشته باشند، در استانها مورد استفاده قرار گیرند و شرکت های فروشنده نیز نصب، نگهداری و بهره برداری از کنتورها را به مدت پنج سال در اختیار خواهند داشت و گروه های گشت و بازرسی وزارت نیرو در این مدت پایش مربوط به صحت اندازه گیری این کنتورها را بررسی خواهند کرد، چنانچه عملکرد یک کنتور تایید نشد، سازنده باید کنتور را به طور رایگان تعویض نماید.

میبدی خاطر نشان کرد: داشتن یک بانک آمار و اطلاعات در طرح تحویل حجمی آب بسیار مهم است و در این ارتباط مذاکره هایی با پژوهشگاه نیرو برای ثبت، انتقال و تحلیل داده ها انجام شده تا پس از جمع آوری اطلاعات مربوط به کنتورها و سایر ابزار و تجهیزات کمی و کیفی منابع آب، آمار مربوطه مورد تجزیه و تحلیل و گزارش گیری از عملکردها ، قرار گیرد.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |