یکشنبه 27 خرداد، 1403

کدخبر: 14892 13:54 1394/05/25
بازگشت رونق به بازار صادراتی فرش دستباف ایرانی

بازگشت رونق به بازار صادراتی فرش دستباف ایرانی

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
بازگشت رونق به بازار صادراتی فرش دستباف ایرانی

بازگشت رونق به بازار صادراتی فرش دستباف ایرانی

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

رئیس مرکز ملی فرش ایران خبرداد:

علی شفائی

ali.shafaee@jahaneghtesad.com

رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی فرش دستباف به عنوان بزرگترین اتفاقی که در حوزه هنر – صنعت فرش دستباف رقم می‌خورد، گفت: با توجه به لغو تحریم‌ها پیش بینی می‌شود تعداد قابل توجهی از تجار و علاقمندان به فرش دستباف ایرانی از دیگر کشورها در این نمایشگاه حضور یابند.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، حمید کارگر در نشستی با اصحاب رسانه افزود:‌ برای نمایشگاه بیست و چهارم 30 هزار متر مربع فضای نمایشگاهی در نظر گرفته شده، اما این بار اجازه ورود واسطه‌ها در این نمایشگاه داده نشده و ثبت‌نام به صورت آنلاین و هدفمند و تنها برای افرادی که دارای گواهینامه معتبر از صنف‌های مرتبط خود هستند، انجام شده است، مضاف بر آنکه از بازرگانان خارجی برای رونق بازار صادراتی فرش به صورت هدفمند دعوت به عمل آمده است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران از حضور کشورهایی همچون ژاپن، آذربایجان، پاکستان، امارات، هند، دانمارک، روسیه و آمریکا در این نمایشگاه خبر داد و گفت: از هم اکنون رایزنی با بازرگانان خارجی از جمله آمریکایی‌ها برای بافت فرش با طرح و نقش مورد نظر آنها بین بافندگان آغاز شده و فکر می‌کنیم. علی‌رغم کاهش صادرات فرش طی 4 ماه گذشته مانند دیگر کالاهای صادراتی از ابتدای سال 2016 این کالای غیرنفتی جهش دو چندانی را در صادرات تجربه کند چرا که اغلب بازرگانان منتظر هستند تا با لغو تحریم و کاهش هزینه‌های صادراتی مبادرت به این کار کنند.

کارگر همچنین به آمار صادرات فرش طی یکی دو سال اخیر در کشور اشاره کرد و گفت:‌ اگر چه در سه سال اخیر این حوزه با دشواری‌های زیادی مواجه بوده که کاهش عدد صادراتی فرش تا قبل از سال 93، از مصداق‌های این موضوع است، اما در سال 93 شاهد صادرات 330 میلیون دلاری فرش به وزن 5 هزار و 100 تن بودیم، در حالی که این رقم در سال 92، 314 میلیون دلار بود و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک به رقم 500 میلیون دلار برسد.

رئیس مرکز ملی فرش ایران به عوامل موثر داخلی و خارجی بر کاهش صادرات فرش اشاره کرد و گفت: هدفمندی یارانه‌ها (پرداخت یارانه نقدی به روستائیان) پرداخت نقدینگی مستقیم به قالیبافان، تورم داخلی و بالا رفتن بهای مواد اولیه فرش از جمله عوامل داخلی و تحریم از عوامل خارجی بر کاهش صادرات فرش برشمرده می‌شود، البته اشباع شدن برخی بازارهای صادراتی را نباید نادیده گرفت و باید به دنبال بازارهای متنوع در کشورهای مختلف بود.

وی همچنین افزایش هزینه بیمه و حمل و نقل بر صادرات فرش موثر دانست و گفت:‌برنامه‌هایی را برای رونق صادرات فرش در دستور کار داریم که نمونه آن حضور یک هیات ترکیبی مشتمل بر بازرگانان، پژوهندگان و نویسندگان حوزه فرش آمریکا است که اصحاب رسانه آمریکایی نیز برای پوشش این رویداد در نیمه دوم امسال و احتمالا بهمن ماه در ایران حضور می‌یابند تا از مراکز و نقاط مختلف تولید فرش ایران بازدید کنند و ما آن را پیوندی دوباره با فرش دستباف ایرانی می‌دانیم.

وی در پاسخ به اینکه این روزها فرش‌های ماشینی با طرح و رنگ فرش دستباف تا حدی بازار را به دلیل قیمتی پایین‌تر در سبد خانوار ایرانی گرفته‌اند، گفت: برخی فکر می‌کنند فقط فرش‌های ریزبافت و ابریشمی چند ده میلیون تومانی دستباف محسوب می‌شود، در حالی که فرش‌های پشمین درشت‌بافت ایلاتی نیز زیبایی خاص خود را دارند و خانواده‌های ایرانی می‌توانند فرش دستباف را جایگزین فرش ماشینی کنند. مضاف بر آنکه فرش ماشینی معایبی همچون عمر کم و ایجاد آلرژی‌های پوستی و تنفسی برای افراد دارد و نمی‌توان به عنوان سرمایه روی آن حساب کرد، در حالی که فرش دستباف پس از سال‌ها استفاده در صورت نگهداری درست مرغوب‌تر می‌شود و سرمایه به حساب می‌آید.

کارگر همچنین در مورد واردات فرش دستباف از برخی کشورها مانند چین و رقابت ناسالم در این حوزه گفت: آن طور که ما در جریان هستیم، تعرفه واردات رسمی فرش آن قدر بالاست که طبق اعلام منابع رسمی واردات این کالا صفر است، چرا که تعرفه تا زمانی که تعرفه واردات 50 درصد بوده که اخیرا به 40 درصد کاهش یافته است، اما باز هم رغبتی برای واردات این کالا وجود ندارد و بازار هم به دلیل تنوع زیاد و قیمت‌های مختلف فرش دستباف ایرانی کشش قاچاق فرش‌های خارجی از جمله فرش چینی را ندارد.

وی ادامه داد: همچنین باید به این نکته تاکید کرد که چین اکنون از رقیب مهم به مشتری خوب تبدیل شده و دغدغه‌ای در این حوزه نداریم اما متاسفانه این را باید گفت که کشورهایی مانند پاکستان و هند به دلیل دستمزدهای بسیار پایین سعی در رقابت با فرش ایرانی دارند چرا که برخی از کارگران در ازای یک وعده غذا حاضر به بافت فرش هستند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران همچنین به اقدامات انجام شده این مرکز برای ماندگاری فرش ایرانی در تاریخ گفت: 40 منطقه جغرافیایی فرش دستباف ایران به ثبت ملی رسیده‌اند و 15 منطقه نیز تا اسفند 93 به ثبت جهانی که امیدواریم این مسئله به ماندگاری اصالت طرح و نقشه فرش ایرانی کمک دو چندانی کند.

برگزاری پنجمین جشنواره فرش برتر و رونمایی از ویکی‌پدیای فرش در بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی فرش انجام می‌شود. این نمایشگاه از یکم تا 7 شهریور با 700 غرفه در نمایشگاه بین‌المللی تهران برپا خواهد شد.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |