شنبه 01 اردیبهشت، 1403

کدخبر: 7328 11:08 1402/06/18
سرنخ اخبار ارزی به بورس رسید

پیش بینی قیمت دلار امروز

دسته‌بندی: ارز ، بازار سرمایه
سرنخ اخبار ارزی به بورس رسید

پیش بینی قیمت دلار امروز

دسته‌بندی: ارز ، بازار سرمایه

دلار این هفته را با پس گرفتن دعوت ایران به سوئد توسط بنیاد نوبل و رشد تقاضای اربعین صعودی شروع کرد.

معامله گران مدعی بودند که دینار در صرافی های عراقی گرانتر از ایران معامله می شد و همین مسئله یکی از مواردی بود که تقاضای دینار در ایران را افزایش داد.مهم ترین اخبار ارزی این هفته یک‌ سرش بورسی بود. احسان خاندوزی وزیر اقتصاد اعلام کرد که محاسبه نرخ خوراک پتروشیمی ها به فرمول برگشته است و این تصمیم با هدف پیش بینی پذیری اقتصاد و تقویت تولید اتخاذ شده است.

صنعت پتروشیمی یکی از مهم ترین منابع تامین ارز است که در بزنگاه های حساس ارزی بازارساز به پشتوانه همان منابع تصمیماتی را برای کنترل بازار ارز اتخاذ کرده است. پس از آنکه خبر افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها به هفت هزار تومان منتشر شد، تعدادی از شرکت های پتروشیمی تولیدکننده متانول اعلام تعطیلی کردند که بر ارزآوری صنعت پتروشیمی تاثیر منفی داشت ولی در ادامه با بازگشت تعیین قیمت نرخ خوراک پتروشیمی ها به فرمول تعیین شده، صنایع پتروشیمی با یک چهارچوب مشخص رو به رو شدند که شرایط را برای شرکت ها بهتر از زمان دو ماه قبل میکند.

در حالیکه پیش از این بعضی از شرکت ها از زیان دهی و تعطیلی کارخانه با نرخ خوراک هفت هزار تومانی گله داشتند و بلاتکلیفی هر ساله در تعیین نرخ خوراک به عنوان مانعی برای اتخاذ تصمیمات بلند مدتی اعلام می شد فرموله شدن نرخ خوراک به پیش بینی پذیری شرایط برای فعالان اقتصادی کمک می کند و با حفظ منابع ارزی پتروشیمی ها، توانایی بازارساز برای کنترل بازار ارز را بهتر می کند.

 با انتشار این خبر برخی از تحلیلگران نرخ تسعیر ارز گروه پالایشگاهی را در محدوده ۳۸ هزار تومان پیش بینی کردند که در نهایت در حالیکه بازار سرمایه انتظار یک عقب نشینی از شاخص کل بورس در روز دوشنبه را داشت نرخ تسعیر ارز گروه پتروپالایشگاهی افزایش یافت و در محدوده ۳۷ هزار و ۵۰۰ تومانی قرار گرفت. پیش ازاین تصور می‌شد دلار تا کانال ۳۰ هزار تومانی اصلاح کند ولی با افزایش نرخ تسعیر ارز گروه پتروپالایشگاهی کف نرخ دلار در نظر معامله گران افزایش یافت.

 

سیگنال نزولی عمان به بازار

مهم ترین عاملی که در این هفته در مقابل رشد نرخ دلار ایستاد، خبر انجام مذاکرات ایران با پیشنهاد مطرح شده توسط عمان بود، حسین امیر عبدالهیان وزیر خارجه کشور اعلام کرد که در جریان مذاکرات ایران با کشورهای عضو برجام سندی تحت عنوان سند برجام آماده شده است.

 

حباب درهم نزولی شد

دلار آمریکا در این هفته یک درصد افزایش یافت.

حمایت نیمه کانال ۴۹ هزار تومانی مهم ترین حمایت دلار در هفته پیش روست.

بررسی قیمت درهم و حباب آن یکی از ابزار مهم برای تفسیر رفتار معامله گران دلار است.

بررسی ها از حباب درهم نشان میدهد بازار ارز پایان هفته آرامی را پست سر گذاشته چرا که حباب درهم در پایان هفته کاهش یافته است و میانگین آن در کانال ۵۰۰ تومانی است‌. کاهش حباب درهم تایید میکند اگر بازار ارز با اخبار افزایشی ناگهانی مواجه نشود قیمت دلار در روز شنبه شروع صعودی نخواهد داشت.

 

منبع: اکوایران

 

 

برچسب: جهان اقتصاد ، دلار ، درهم ، دلار آمریکا ، بازار ارز ، قیمت دلار ، نرخ خوراک پتروشیمی ، اخبار روز ، قیمت درهمhttps://jahaneghtesad.com/direct/7328


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |