جمعه 31 فروردین، 1403

کدخبر: 6101 05:04 1402/05/15

پیش بینی بورس یکشنبه (۱۵ مرداد ۱۴۰۲)

دسته‌بندی: بورس

پیش بینی بورس یکشنبه (۱۵ مرداد ۱۴۰۲)

دسته‌بندی: بورس

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز (‌شنبه، ۱۴ مرداد) با ۳۹ ‌هزار و ۳۸۴ واحد افزایش، در ارتفاع ۲ میلیون و ۳۳ هزار واحد ایستاد.

شاخص هم‌وزن با ۱۱ هزار و ۸۵۹ واحد افزایش به ۷۱۷ هزار و ۷۷۵ واحد و شاخص قیمت با ۶ هزار و ۷۶۰ واحد رشد به ۴۰۹ هزار و ۱۸۴ واحد رسید.

امروز در معاملات بورس تهران، بیش از ۱۲ میلیارد و ۲۰۱ میلیون سهم، حق‌تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۶۱ هزار و ۱۹۳ میلیارد ریال معامله شد.

فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با ۶ هزار و ۵۵۷ واحد، ملی صنایع مس ایران (فملی) با چهار هزار و ۷۰ واحد، پالایش نفت اصفهان (شپنا) با ۲ هزار و ۶۳۰ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر (کگل) با ۲ هزار و ۲۳۸ واحد، پالایش نفت بندرعباس (شبندر) با ۲ هزار و ۱۲۶ واحد، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) با یک هزار و ۵۲۵ واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان (پارسان) با یک هزار و ۳۷۳ واحد تاثیر مثبت بر شاخص بورس داشتند.

در مقابل؛ مبین انرژی خلیج فارس (مبین) ۷۴۹ واحد، داروپخش (وپخش) با ۱۱۸ واحد، پارس سویچ (بسویچ) با ۷۵ واحد و به پرداخت ملت (پرداخت) با ۳۶ واحد تاثیر منفی بر شاخص بورس داشتند.

بر پایه این گزارش، سایپا (خساپا)، ایران خودرو (خودرو)، پالایش نفت اصفهان (شپنا)، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو (خگستر)، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد)، گروه مالی شهر (شهر) و شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) در نمادهای پُرتراکنش قرار داشتند.

گروه خودرو هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه یک میلیارد و ۸۲۴ هزار برگه سهم به ارزش ۶ هزار و ۴۵۶ میلیارد ریال دادوستد شد.

آخرین وضعیت شاخص فرابورس

شاخص فرابورس نیز در امروز بیش از ۳۸۸ واحد افزایش داشت و به ۲۶ هزار و ۶۴۴ واحد رسید. در این بازار بیش از چهار میلیارد و ۴۳۵ میلیون برگه سهم و اوراق مالی داد و ستد شد.

ایران‌خودرو دیزل (خاور)، مجتمع جهان فولاد سیرجان (فجهان)، پلیمر آریا ساسول (آریا)، گروه انتخاب آرمان الکترونیک (انتخاب)، پتروشیمی تندگویان (شگویا)، پتروشیمی زاگرس(زاگرس) و سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات (وسپهر) تأثیر مثبت بر شاخص فرابورس داشتند.

در مقابل، پتروشیمی مارون (مارون)، توسعه سامانه نرم افزاری نگین (توسن)، سنگ آهن گهرزمین (کگهر)، شرکت سرمایه گذاری مسکن پردیس (ثپردیس)، لیزینگ ایران و شرق (ولشرق) و داروسازی شهید قاضی (دقاضی) با تأثیر منفی بر این شاخص همراه بود.

پیش بینی بورس فردا

بورس تهران امروز توانست پس از مدت‌ها روز سراسر سبزی را تجربه کند و بار دیگر خود را به بالای مرز ۲ میلیون واحدی برساند. بورس فردا چگونه خواهد بود؟

همانطور که در گزارش پیش بینی بورس امروز نیز اشاره شده بود، انتظار می‌رفت که با تحولات رخ داده در روزهای اخیر، بازار امروز بتواند با شرایط مساعدی همراه شود و شاهد برتری قاطع خریداران بر فروشندگان باشیم. شاخص کل بورس طی بازار امروز در نهایت توانست با رشد ۱.۹۸ درصدی، خود را به ارتفاع ۲.۰۳۳ میلیون واحدی برساند و در سمت دیگر نیز شاخص هم‌وزن افزایش ۱.۶۸ درصدی را به ثبت رساند. وضعیت ارزش معاملات خرد سهام نیز امروز نسبت به قبل بهبود داشت و با ثبت عدد ۶۲۹۶ میلیارد تومانی در یک روز سبز، نشان از بازگشت نسبی رونق در بازار دارد. در سمتی وضعیت ورود پول نیز امروز خوب دنبال شد و شاهد ورود پول ۳۳۷ میلیارد تومانی از سمت کدهای حقیقی بودیم.

انتشار خبرهای بسیار زیاد در رابطه با بازار سرمایه طی روزهای گذشته که بعضا حتی تنها شایعه‌ای گذرا بودند، اجازه ایجاد حرکت خاصی را به بورسی‌ها نمی‌دهد و فعالان بازار اکثرا با امید بهبود شرایط، در حال نظاره اتفاقات هستند. طبیعی است در چنین شرایطی که هیچ چشم‌انداز دقیق و مشخصی از روزهای پیش رو وجود ندارد، تمایل برای خرید سهام به عنوان یکی دارایی پرریسک بسیار کاهش می‌یابد. با این حال اما تحولات روزهای اخیر چه در سطح اقتصادی و چه در سطح سیاستگذاری باعث شده که بورس تهران روزهای بهتری را سپری کند. در ادامه با بررسی وضعیت حال حاضر و نگاهی به وضعیت تکنیکالی شاخص کل، به پیش بینی بورس فردا خواهیم پرداخت.

نگاه بورس به دلار ۵۰ هزار تومانی

یکی از اتفاقاتی که طی روزهای گذشته می‌تواند به بهبود معاملات بورس تهران در هفته پیش رو کمک کند، روند افزایشی قیمت دلار طی روزهای گذشته است. دلار بازار آزاد که مدت‌ها بود در محدوده ۴۸ تا ۵۰ هزار تومان نوسان می‌کرد، در روزهای اخیر بار دیگر مرز ۵۰ هزار تومان را به سمت بالا شکست و وارد این کانال شد. بسیاری از تکنیکالیست‌ها اعتقاد دارند که صعود این اسکناس آمریکایی با شکست مقاومتی مهم همراه بوده و این موضوع می‌تواند نرخ‌های بالاتری را برای دلار بازار آزاد به ارمغان بیاورد.

از آنجا که بورس تهران همواره نگاه ویژه‌ای به روند قیمت دلار به عنوان سنجه‌ای برای انتظارات تورمی داشته، می‌توان انتظار داشت که اکنون با این روند صعودی همراه شود. از سمت دیگر اظهار نظرهای مختلفی که از سمت سیاستگذاران در رابطه با حمایت از بازار سهام طی روزهای قبل انجام شده، می‌تواند تا حدی به برگشت آرامش به بورس کمک کند.

زمزمه‌هایی از خودروی بورسی

یکی از خبرهایی که در بازار امروز موجب شد که از ابتدای معاملات شاهد تقاضای خوبی در کلیت بازار به خصوص گروه خودرویی باشیم، گمانه‌زنی‌هایی از احتمال برگشت دوباره خودرو به بورس کالا بود. عرضه این محصول در بورس کالا که اکنون برای ماه‌هاست به دست فراموشی سپرده شده، در زمان خود یکی از مثبت‌ترین اتفاقات رخ داده در صنعت خودروی کشور و حتی کلان اقتصادی بود که آمارها نیز از اندک معاملاتی که صورت گرفت، از یک بازی برد-برد برای تولیدکننده و مصرف‌کننده خبر می‌داد. با این حال اما دخالت‌های بسیاری از سمت‌های مختلف که بخش عمده آن به مخالفت ادامه‌دار شورای رقابت برمی‌گردد، موجب شد که این روند مثبت، عمر کوتاهی داشته باشد.

اکنون اما گفته می‌شود پس از جلسه برگزار شده در رابطه با فعالیت بورس کالا مابین ریاست جمهوری و وزرای صمت، اقتصاد و نفت، احتمال از سر گرفته شدن عرضه خودرو در بورس کالا بالاست و بعید نیست به زودی شاهد این اتفاق باشیم. برخی فعالان اقتصادی، صحبت‌های امروز علی آبادی، وزیر صمت، مبنی بر حرکت اقتصاد به سمت بازار را نیز تاییدی بر همین موضوع دانسته‌اند. به هرحال این اتفاق اگرچه از هیچ سمت موثق و رسمی تایید نشده اما توانسته امیدی را در بورس تهران زنده کند.

نگاهی به وضعیت تکنیکالی شاخص بورس

نگاهی به روند تکنیکالی شاخص کل بورس نشان می‌دهد که این نماگر پس از روند کاهشی نسبتا قدرتمندی که روز گذشته تجربه کرد، خط روند صعودی میان‌مدت خود را از دست داد و به زیر آن نفوذ کرد. اکنون آخرین امید شاخص کل بورس به محدوده ۱.۹۵ تا ۱.۹۷ میلیون واحد خواهد بود که فعلا توانسته از کاهش بیشتر جلوگیری کند. از سمتی اما وضعیت در اندیکاتور RSI بهتر دنبال می‌شود و شاهد شکسته شدن خط روند نزولی آن به سمت بالا هستیم. اگر بورس تهران بتواند در روزهای آینده بار دیگر در بالای خط روند تثبیت شود، می‌توان انتظار داشت که روند صعودی ادامه‌دار باشد.

 

 

منبع: صفحه اقتصاد

برچسب: بورس ، جهان اقتصاد ، بازار سرمایه ، دلار ، فولاد ، سایپا ، فرابورس ، شستا ، بازار ، خساپا ، تامین اجتماعی ، پیش بینی ، فولاد مبارکه ، اخبار روز ، بورس فردا ، ایران خورو ، خگسترhttps://jahaneghtesad.com/direct/6101


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |