سه شنبه 01 فروردین، 1402

کدخبر: 307 15:58:00 1401-11-12
گزارش هفتگی بازار باز در هفته نخست بهمن 1401

هفته های صد هزار میلیاردی بازار باز

گزارش هفتگی بازار باز در هفته نخست بهمن 1401

هفته های صد هزار میلیاردی بازار باز

در هفته منتهی به 10 بهمن ماه در سال جاری تزریق نقدینگی در بازار باز برابر با 105 همت بوده و فراتر از مرز 100 همت رقم خورده است. این در حالی است که نرخ سود این بازار برابر با 21 درصد بوده و برای هفته های متوالی ثابت مانده است.

 حجم معاملات در بازار باز در هفته های اخیر در سطح بالایی قرار گرفته و فراتر از مرز 100 همت بوده است. در این بازار، بانک مرکزی اوراق از بانک ها گرفته و در ازای آن تزریق نقدینگی می کند. تاریخ سررسید و نرخ سود معاملات در این بازار در هفته های اخیر ثابت مانده اما تزریق پول روندهای متفاوتی داشته است.

 

تزریق بالای 100 همت در بازار باز

در عملیات هفتگی منتهی به 10 بهمن ماه امسال، بانک مرکزی حدودا 105 هزار میلیارد تومان نقدینگی در نظام بانکی تزریق کرده است.

این در حالی است که در ازای دادوستد هفته پیش، 110 هزار و 440 میلیارد تومان نقدینگی از بانک ها جمع آوری کرد. این اتفاق به نوعی خالص بده بستان میان بانک ها و بانک مرکزی در  این بازار را منفی کرده است.

 

این در حالی است که در این معاملات نرخ سود در بازار باز مرز ثابت 21 درصد را داشته و تاریخ سررسید در آمن هفت روزه بوده است. 

در کنار این بازار روند معاملات دربازار بین بانکی نیز مسیری صعودی اتخاذ کرده است. 

رشد تزریق پول در بازار شبانه

در بازار شبانه یا بازار بین بانکی، بانک مرکزی می تواند تزریقی کوتاه مدت را رقم بزند. در این معاملات، بانک های دارای مازاد می توانند از بانک های دارای کسری استقراض پول کنند. تزریق بانک مرکزی در این معاملات نرخ سودی 22 درصدی داشته و در سقف نرخ سود انجام می شود. در همین رابطه داده های بانک مرکزی نشان می دهد اعتبارات قاعده مند بانک مرکزی یا همان تزریق پول در این بازار از سوی بانک مرکزی برابر با 19 همت بوده و رشد قابل توجهی را ثبت کرده است.

منبع: اقتصادنیوز

برچسب: جهان اقتصاد ، بانک مرکزی ، نرخ سود ، بازار ، اخبار روز ، بازار بازhttps://jahaneghtesad.com/direct/307
  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |