یکشنبه 26 فروردین، 1403

کدخبر: 11375 22:00 1402/10/16

قیمت خرید تضمینی گندم منتظر هفته‌ ای که نمی آید!

دسته‌بندی: اقتصاد توسعه ، کشاورزی

قیمت خرید تضمینی گندم منتظر هفته‌ ای که نمی آید!

دسته‌بندی: اقتصاد توسعه ، کشاورزی

مدیرعامل بنیاد ملی گندمکاران گفت: علی‌رغم وعده‌های مکرر مسئولان مبنی بر اعلام قیمت خرید تضمینی گندم تا پایان هفته گذشته، اما این امر محقق نشد.

 علیقلی ایمانی گفت: برآورد‌ها حاکی از آن است که سطح زیرکشت گندم در سال زراعی جدید از ۶ میلیون هکتار فراتر رفته است. در استان‌های دارای بارش مناسب، وضعیت سبز مزارع مطلوب است.

 

به گفته او، در استان‌های بوشهر، سیستان و بلوچستان، بخشی از خوزستان و فارس کشاورزان نگران تداوم خشکی هستند. چراکه آبیاری‌ها موثر واقع نشده است.

 

ایمانی ادامه داد: علی‌رغم وعده‌های مکرر مسئولان مبنی بر اعلام قیمت خرید تضمینی گندم تا پایان هفته گذشته، اما این امر محقق نشد. به همین خاطر بنیاد ملی گندمکاران طی مکاتبه‌ای به ریاست مجلس موضوع تاخیر در اعلام قیمت خرید تضمینی گندم و مالیات محصولات کشاورزی را مطرح کرده است. چراکه این موضوعات منجر به عدم سرمایه گذاری در این بخش می‌شود.

 

چالش گندم کاران

مدیرعامل بنیاد ملی گندمکاران گفت: عدم اعلام به موقع و شفاف نبودن منابع خرید گندم برای سال آینده کشاورزان را دچار چالش کرده است. وی افزود: کشاورزان با عدم سودآوری مناسب در این بخش روبرو هستند. که استمرار این بی توجهی‌ها منجر به فروش اراضی می‌شود. در نهایت این موضوع امنیت غذایی را دچار چالش می‌کند.

 

او گفت: هیچ اراده‌ای برای حمایت از بخش گندم وجود ندارد. چراکه دلیلی برای اعلام نکردن نرخ مصوب شورای قیمت گذاری نیست. لذا انتظار می‌رود مسئولان در راستای امنیت غذایی و خودکفایی هرچه سریع‌تر نرخ خرید گندم را اعلام کنند.

 

جهان صنعت

برچسب: قیمت گندم ، قیمت خرید تضمینی گندم ، قیمت تضمینی گندم ، قیمت خرید گندمhttps://jahaneghtesad.com/direct/11375


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |