شنبه 12 فروردین، 1402

کدخبر: 13593 13:50:13 1394-04-05
۱۴ دریانورد ایرانی ربوده شده را فراموش نکنیم

۱۴ دریانورد ایرانی ربوده شده را فراموش نکنیم

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
۱۴ دریانورد ایرانی ربوده شده را فراموش نکنیم

۱۴ دریانورد ایرانی ربوده شده را فراموش نکنیم

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

به بهانه روز دریانورد

سید روح اله لطیفی

از سال ۲۰۱۰ و بر اساس قطعنامه‌ای که در اجلاس دیپلماتیک کنفرانس مانیل STCW به‌تصویب رسید، روز ۲۵ ژوئن مصادف با چهارم تیرماه هر سال به‌عنوان "روز دریانورد" تعیین و نامگذاری شد.

انتخاب این روز به پاس قدردانی و سپاس از زحمات دریانوردان و خدمات آنها در دریا و با هدف جلب توجه بیشتر به نحوه زندگی، معیشت و اقتصاد این قشر از جامعه انجام گرفته است.

دبیرکل سازمان ملل در رابطه با این روز می گوید: "دریانوردان در خط مقدم صنعت کشتیرانی حضور دارند و تلاش آنها معمولا نادیده گرفته می شود در حالی که بیش از ۹۰ درصد کالای جهانی از طریق دریاها منتقل می شوند. در حال حاضر بیش از یک و نیم میلیون نفر دریانورد در سرتاسر جهان فعالیت می کنند."

دبیرکل سازمان بین المللی دریانوردی نیز در پیامی به مناسبت روز جهانی دریانورد این روز را بهانه ای برای حمایت بیشتر از دریانوردان اعلام کرد.

اما امسال درحالی به روز دریانورد نزدیک می شویم که ۱۴ دریانورد لنج صیادی ایرانی شرایطی نامعلوم را پشت سر می گذارند.

نزدیک به سه ماه از ربوده‌ شدن این ۱۴ صیاد ایرانی در اقیانوس هند و در آبهای سومالی می‌گذرد، هنوز خبری از آنها نیست. صیادان ایرانی که چهارم فروردین امسال به دلیل خراب شدن لنج در اقیانوس هند مجبور شدند در مرزهای آبی سومالی پهلوگیری کنند، توسط گروه تروریستی الشباب ربوده و به گروگان گرفته شدند.

اما این منطقه از سومالی به دلیل تسلط گروه تروریستی سلفی الشباب تحت حاکمیت دولت مرکزی آن نیست و راههای رسمی دیپلماتیک برای آزادی این دریانوردان بسته است.

اما سه ماه است که خانواده های این ۱۴ دریانورد همچنان چشم به راه آنان هستند و امید به اراده و تدبیر همه دست اندرکاران دریایی، شیلات و سیاست خارجی کشورمان دارند تا از همه امکانات خود استفاده کرده تا سازمانهای بین المللی و واسطه های مردمی و نهادهای مدنی و حتی نظامی این قائله را با ورود این دریانوردان به آغوش وطن ختم به خیر کنند.

سه ماه زمان کمی نیست. لااقل به بهانه تکریم روز دریانورد تلاشمان را برای آزادی این دریانوردان بیشتر کنیم و بر اساس وظیفه انسانی و اسلامیمان برای قوت قلب خانواده های این دریانوردان ضمن توجه به آنها همه نهادهای مرتبط   و موثر بسیج شوند تا روز دریانورد روزی به یاد ماندنی تر برای همه هموطنانمان به ویژه برای خانواده بزرگ دریانوردی مان باشد.

تلاشهایی که ثابت می کند این روز صرفا برای ثبت در تقویم ها و برگزاری همایش ها نیست بلکه روز توجه به دریانوردان در تلاطم مشکلاتشان است.

امید اینکه چهارم تیر ماه امسال روز بازگشت این دریانوردان به آغوش وطن باشد.

منبع: عصرایران

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |