دوشنبه 07 فروردین، 1402

کدخبر: 13285 14:17:35 1394-03-24
پرونده پنهان کاری در تخلفات صنعت خودرو باز شد

پرونده پنهان کاری در تخلفات صنعت خودرو باز شد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
پرونده پنهان کاری در تخلفات صنعت خودرو باز شد

پرونده پنهان کاری در تخلفات صنعت خودرو باز شد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

اظهارات مدیرعامل سابق سایپا دردسر ساز شد

گروه تولید

اظهارات تأمل‌برانگیز سعید مدنی، مدیرعامل سابق سایپا در مراسم تودیعش اگرچه در روزهای پس از مراسم مورد توجه قرار نگرفت اما ‌اکنون پس از چند روز یکی از اعضای کمیسیون صنایع مجلس واکنش نشان داد.

سیدمحمد بیاتیان که خود یکی از اعضای اصلی هیات تحقیق و تفحص خودروسازی بوده معتقد است ارقامی که مدنی در آن جلسه از تخلفات صورت گرفته در گروه صنعتی سایپا مطرح کرده است به هیچ عنوان در گزارش هیات تحقیق و تفحص وجود نداشت.

وی با بیان اینکه فکر می‌کنم اینها چیزهایی بوده که در مسائل مدیریتی خود آقایان پنهان مانده است از احتمال وجود تخلفات پنهان دیگری در صنعت خودروسازی کشور خبر داد.

سعید مدنی در مراسم تودیع خود گفته بود: تصمیماتی که در این گروه بزرگ صنعتی گرفته شد، در شش ماه سال 91 شرکت را به فلاکت به معنای واقعی‌اش رساند. کسانی که تصمیم به این کار گرفتند، اعضای منتخب هیأت‌مدیره‌های دولتی، کارمندان سازمان گسترش ‌و یا منتخب آنها بودند و حکم از سازمان گسترش داشتند. ایجاد بدهی‌های 2500 میلیارد تومانی که 1800 میلیاردش ناشی از خرید سهام بود، یک شرکتی مثل بن‌رو را که 250 میلیارد بیشتر نمی‌ارزید به 480 میلیارد، 400 و خرده‌ای میلیارد، خریدند.

سیدمحمد بیاتیان، نماینده مردم بیجار و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، در خصوص این اظهارات گفته است: ما در تحقیق و تفحصی که از خودروسازی‌ها داشتیم، یک‌سری مشکلات و ایرادات‌ مالی وجود داشت و ما به آنها برخوردیم ولی ما هرگز چنین اعدادی را در این تحقیق و تفحص ‌و نیز چیزی که نشان دهد یک شرکت با بیش از دو برابر قیمت واقعی فروخته شده، ‌ندیدیم. فکر می‌کنم اینها چیزهایی بوده که در مسائل مدیریتی خود آقایان پنهان مانده است.

براساس آنچه تابناک منتشر کرده است، این نماینده مجلس گفت: ما در کار تحقیقاتی که انجام دادیم، بیشتر روی مسائل مالی، آن هم در خصوص بحث هزینه و قیمت تمام‌شده خودرو و مباحث مدیریتی کار کردیم. در آن زمان به گمانمان مشکلات خودرویی ما بیشتر ‌روی این مسائل است.

وی گفت: اینکه کاری با این حجم انجام می‌شود و کسی از آن خبر‌دار نمی‌شود و تنها زمانی که مدیری برکنار می‌شود، برخی از ابعاد قضیه روشن ‌و با رونمایی از چند نمونه تخلف، اعداد اینچنینی آشکار می‌شود، از معجزات دولت‌هاست‌ و تا زمانی که دولت دست از سر خودرو برندارد، مردم روی آرامش را نخواهند دید.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: اینها چیزی است که آقای مدنی بعد از تودیع خود گفته اما با تسلطی که دولت بر این صنعت دارد، باید بعد از این منتظر اتفاقات بسیار بزرگ‌تر از این نیز در صنعت خودرو کشور باشیم.

وی در پاسخ به اینکه چرا دولت اصرار بر تسلط بر خودروسازی‌ها دارد، گفت: این کار برای دولت سود دارد و دولت می‌تواند سود زیادی را از دل اینها به دست بیاورد.

وی گفت: ما باید در کمیسیون این موضوع را ‌پیگیری کنیم. همچنین با استناد به فایل صوتی این صحبت‌ها، باید مدنی توضیح دهد ‌این پول‌ها با چه مجوز‌ی و در کجا هزینه شده است. وقتی شرکتی با دو برابر قیمت - آن هم بیش از 200 میلیارد تومان - خریداری می‌شود، طبیعتا در این وسط اتفاقاتی افتاده ‌و فسادی به وجود آمده است. غیر از این هم‌ نمی‌تواند باشد. احتمالا این شرکت مال افراد خاصی بوده ‌یا اینکه با افراد خاص در ارتباط بوده‌اند.

این نماینده مجلس در پایان گفت: ‌مواردی از تخلفات از جمله خرید سهام از بانک یا خرید برخی شرکت‌ها و مواردی نظیر این در تحقیقات مجلس وجود داشت. این ارقام بسیار قابل تأمل است و باید بررسی شود.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |