شنبه 15 بهمن، 1401

کدخبر: 2480 14:41:56 1393-03-24
نجات دریاچه آغاز شد

نجات دریاچه آغاز شد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
نجات دریاچه آغاز شد

نجات دریاچه آغاز شد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گزارش وزیر نیرو از وضعیت دریاچه ارومیه

وزیر نیرو در دیدار با نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: خشک شدن دریاچه ارومیه از ۱۵ سال پیش آغاز شده و امروز به وضعیت نگران کننده رسیده است.
حمید چیت‌چیان با آیت‌الله محسن مجتهدشبستری امام جمعه تبریز دیدار کرد. وزیر نیرو در این دیدار گفت: روند خشک شدن دریاچه ارومیه از ۱۵ سال پیش آغاز شده و تقریبا همین مقدار زمان برای احیای آن نیاز است.
وزیر نیرو نیز با تشریح اهم فعالیت‌های سفر خود به استان آذربایجان‌ شرقی و برنامه‌های آینده این سفر اظهارداشت: مسائل مربوط به دریاچه ارومیه بسیار نگران‌ کننده است و ریاست جمهوری نیز از ابتدا بر احیای هرچه سریع‌تر این دریاچه تاکید داشته که در اینباره کارگروهی نیز تشکیل شده است.
چیت‌چیان با بیان اینکه اقدام‌ها و مطالعاتی که برای احیای دریاچه ارومیه انجام شده است به دو گروه تقسیم می‌شود بیان داشت: نخستین اقدام، راهکارهایی است که همه متخصصان و صاحبنظران برای اجرای آنها اجماع دارند و ما این راهکارها را با همکاری وزارتخانه‌های نیرو، جهادکشاورزی و سازمان محیط زیست آغاز کرده‌ایم.
وی ادامه داد: متخصصان برای اجرای برخی طرح‌ها با یکدیگر اتفاق‌ نظر ندارند و برخی از صاحبنظران اجرای این‌ دسته از طرح‌ها را مفید و موثر و گروهی از کارشناسان دیگر عامل فاجعه‌های زیست‌ محیطی بیشتر می‌دانند که باید در اینباره کار کارشناسی عمیقی صورت گیرد.
وزیر نیرو تاکید کرد: شمار قابل‌ توجهی از طرح‌هایی که کارشناسان اجماع داشته‌اند، اجرایی شده است. چیت چیان گفت: علت اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه، توسعه زمین‌های کشاورزی در منطقه است و آبی که باید به دریاچه ارومیه وارد می‌شد، اکنون به زمین‌های کشاورزی وارد می‌شود.
وی ادامه داد: هم‌ اکنون ۴۸۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در منطقه دریاچه ارومیه وجود دارد و بیش از سه میلیارد مترمکعب آبی که باید وارد دریاچه ارومیه شود، در زمین‌های کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
چیت چیان به مردم و نماینده ولی‌ فقیه در آذربایجان‌ شرقی اطمینان داد کشاورزان با تغییر محصول کشت خود از آب‌ بر به محصولاتی که نیاز به آب زیادی ندارند و همچنین تغییر سامانه آبیاری خود به آبیاری تحت فشار و قطره‌ای و استفاده از کشت گلخانه‌ای، درآمد و میزان کشت آنان تغییر نمی‌کند و به بهبود وضعیت دریاچه ارومیه نیز کمک می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: دولت جهت ارتقای بازده آبیاری و ترویج استفاده از سامانه آبیاری قطره‌ای، ۸۵ درصد از منابع مالی مورد نیاز کشاورزان را به‌صورت تسهیلات بلاعوض تقبل می‌کند.
همچنین در این دیدار، نماینده ولی‌ فقیه در استان آذربایجان‌ شرقی گفت: حیات دو استان آذربایجان‌ شرقی و آذربایجان‌ غربی و حتی برخی استان‌های دیگر به دریاچه ارمیه وابسته است و با خشک شدن دریاچه ارومیه، افزون‌ بر محیط زیست زندگی و جان انسان‌ها به خطر می‌افتد.
وی افزود: هر طرحی که به نظر عملیاتی است و موثر واقع می‌شود، باید هر چه زودتر عملیاتی شود و ما امیدواریم که دولت با وجود مشکلات مالی موجود، هرچه زودتر به وعده‌های خود عمل کند و دولت یازدهم را به‌ عنوان دولت کار بشناسیم.
آیت الله مجتهد شبستری ابراز امیدواری کرد: با سفر وزیر نیرو، نیازهای استان آذربایجان‌ شرقی به هیئت دولت منتقل شود تا شاهد رشد و شکوفایی هرچه سریعتر این استان باشیم.
وی سپس با بیان اینکه لزوم استفاده از آبیاری قطره‌ای باید برای کشاورزان تشریح و زراعت آنان در منطقه تداوم پیدا کند گفت: مردم باید احساس کنند که طرح‌های وزارت نیرو برای احیای دریاچه ارومیه اجرایی می‌شود.
وی با تاکید بر لزوم مدیریت مصرف آب و برق خاطرنشان کرد: ما با دعوت مردم به صرفه‌ جویی و تشریح اهمیت آن، تلاش می‌کنیم که کمک دولت و وزارتخانه مهم و پُرتلاشی همچون وزارت نیرو باشیم.
امام‌جمعه تبریز گفت: دولت باید تدابیری بیندیشد که کشاورزان منطقه لطمه نبینند و رضایت مردم را نیز به همراه داشته باشد.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |