یکشنبه 13 اسفند، 1402

کدخبر: 194764 08:32 1401/06/19
قیمت طلا در بازار جهانی افزایش یافت

قیمت طلا در بازار جهانی افزایش یافت

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
قیمت طلا در بازار جهانی افزایش یافت

قیمت طلا در بازار جهانی افزایش یافت

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

  • به‌گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، علی‌رغم اظهارات مقامات مختلف فدرال‌رزرو آمریکا در مورد ادامه سیاست‌های پولی سختگیرانه این بانک، قیمت طلا نسبت‌به پایین ترین رقم 1680 دلار در چند روز گذشته، افزایش‌یافته است. قیمت هر اونس طلا امروز با 0.49 درصد افزایش به 1716 دلار و 83 سنت رسید.

متخصصان بازار کالا انتظار دارند شاخص قیمت طلا طی روزهای آینده بین 1680 تا 1755 دلار باشد. این متخصصان عقیده دارند افزایش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا مانع قدرت گرفتن دلار آمریکا در کوتاه‌مدت شده و به نفع طلا و فلزات گرانبها خواهد بود.

در هفته‌ای که گذشت، جروم پاول رییس فدرال‌رزرو آمریکا از ادامه سیاست‌های سخت‌گیرانه پولی و بالا بردن بیشتر نرخ بهره خبر داده بود. دراین‌بین، شاخص دلار به بالاترین رقم طی 2 هفته گذشته یعنی 110.78 رسید، اما درنهایت هفته گذشته را با 0.63 درصد کاهش به پایان رساند. بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را 75 واحد افزایش داده تا تورم را مهار کرده و به یک ثبات قیمت برسد، آن‌هم در شرایطی که اروپا با بدترین بحران انرژی طی چند سال گذشته روبروست.

روسیه جریان گاز طبیعی به اروپا از خط لوله نورد استریم را متوقف کرده تا فشار اقتصادی بر این منطقه را افزایش دهد. بانک مرکزی کانادا هم نرخ بهره را 75 واحد افزایش داده‌است. افزایش نرخ بهره توسط سایر بانک‌های مرکزی ارزش دلار را پایین آورده و تمایل به طلا را به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری ایمن افزایش داده‌است.

در شرایطی که قیمت نفت به‌خاطر نگرانی در مورد کند شدن رشد اقتصاد و محدودیت‌های کرونایی در چین کاهش‌یافته بود، تصمیم اوپک و متحدانش برای کاهش 100 هزار بشکه‌ای تولید و همچنین تهدید روسیه برای توقف صادرات انرژی به اروپا در صورت تصویب تعیین سقف قیمت برای نفت این کشور، باعث افزایش قیمت نفت شد. به‌این‌ترتیب تورم در کوتاه‌مدت کمی آرام شده و باعث می‌شود فدرال‌رزرو روند افزایش نرخ بهره را آهسته‌تر کند. درنتیجه از قیمت طلا حمایت می‌شود.

بالا رفتن نرخ بهره هزینه نگهداری این فلز گران‌بها را افزایش داده و تمایل برای آن را پایین می‌آورد.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |