سه شنبه 01 فروردین، 1402

کدخبر: 14011 12:59:46 1394-04-19
سهم 85 درصدی چای خارجی در بازار ایران

سهم 85 درصدی چای خارجی در بازار ایران

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
سهم 85 درصدی چای خارجی در بازار ایران

سهم 85 درصدی چای خارجی در بازار ایران

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

چای به عنوان پرمصرف‌ترین نوشیدنی در ایران شناخته می‌شود و تقاضای زیاد آن موجب شده تا سودجویان و واردکنندگان، بی‌رویه چای قاچاق به کشور وارد کنند و به تدریج با تغییر ذائقه‌ها، برخی مردم ترجیح داده‌اند

به جای چای سالم ایرانی از چای خارجی که مملو از سموم است استفاده کنند، ادامه این روند علاوه بر تهدید سلامت مردم، اقتصادی، پتانسیل تولید چای ایرانی را به ورطه نابودی می‌کشاند.

وضعیت کنونی بازار چای در ایران به گونه‌ای است که حجم عملکرد کارخانه‌های چای‌سازی قابل قیاس با چای‌های خارجی نیست، چرا که تولید داخلی نهایتا ۱۵درصد از سهم بازار کشور را دارد و به همین نسبت هم در درآمدها اثرگذار است. به عنوان مثال قیمت چای خارجی کیلویی ۳۰تا ۴۰هزار تومان و قیمت چای ایرانی بین کیلویی ۷۰۰۰تا نهایتا حدود ۱۸هزار تومان است.

محمد ولی روزبهان، رییس سازمان چای کشور در این خصوص به ایسنااظهار کرد: نیاز کشور به چای خشک ۱۱۰هزار تن است که حدود ۱۴هزار تن آن( معادل ۱۳درصد) در داخل تولید می‌شود و این در حالی است که در سال‌ها گذشته ۶۵درصد نیاز مصرفی کشور را در داخل تولید می‌کردیم که البته تنها حدود ۵۰هزار تن تولید داخل در بازار داخلی مصرف می‌شد.

وی تصریح کرد: چای خارجی که نیمی از آن به ارزش حدود ۲۰۰میلیون دلار به کشور قاچاق می‌شود عمدتا رنگ و اسانس است که مردم ایران آن را با رغبت می‌خرند اما چای ایرانی جزو با کیفیت‌ترین چای‌ موجود در جهان است که با قیمت‌های بالایی به کشورهای اروپایی صادر می‌شود.

روزبهان ادامه داد: حدود ۸۵درصد چای موجود در بازار کشور خارجی بوده و طبیعی است که شرکت‌های مختلف آن را وارد کنند و برای معرفی محصول خود آن را تبلیغ کنند. نمی‌شود آن‌ها را به عنوان حمایت از تولید داخلی از تبلیغات منع کرد اما تبلیغات در رسانه ملی مسئله‌ دیگری است، چرا که تبلیغات در رسانه ملی مقبولیت را بیشتر می کند و یک جنبه قانونی به محصول خاص می‌دهد. با توجه به قوانینی که در سال‌های قبل هم وجود داشت تبلیغ محصول ۱۰۰درصد خارجی که در داخل کشور تولیدش را داشته باشیم ممنوع است و بر این اساس درخواستی از رییس صدا و سیما داشتیم تا تبلیغ چای ۱۰۰درصد خارجی را ممنوع کنند. که البته این مکاتبات آثارش را گذاشته و تبلیغات محدود شده است.

محمدعلی نجفی، استاندارگیلان هم برضرورت انعکاس تحولات مثبت صورت گرفته تاکید کرد و افزود: این اقدامات باید درمعرض دید مردم قرار بگیرد تا تغییرات را احساس کنند و بدانند که این تحولات در حد شعار نیست.وی خاطرنشان کرد: افزایش کیفیت و رفع موانع تولید چای داخلی باید به حدی برسد که این محصول توسط مشتریان پیش خرید شود.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |