چهارشنبه 12 بهمن، 1401

کدخبر: 13062 15:08:04 1394-03-10
حمایت شرکت آمریکایی ازصادرات سیگار به ایران درشرایط تحریم

حمایت شرکت آمریکایی ازصادرات سیگار به ایران درشرایط تحریم

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
حمایت شرکت آمریکایی ازصادرات سیگار به ایران درشرایط تحریم

حمایت شرکت آمریکایی ازصادرات سیگار به ایران درشرایط تحریم

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه تولید: قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت، از حمایت شرکت آمریکایی از واردات سیگار در ایران در شرایط تحریم کشور خبر داد.

مجتبی خسروتاج در همایش هفته بدون دخانیات - 4 تا 10 خرداد ماه - افزود: در شرایط تحریم، یک شرکت آمریکایی برای همه شرکت های دخانیات، مجوزهای لازم برای صادرات به ایران را فراهم کرده است.

وی خاطرنشان کرد: سیگار برای بسیاری از کشورها درآمدزا است، زیرا بر آن مالیات اعمال می شود، اما وقتی کشورهای غربی مطمئن شدند حجم صادرات سیگار به ایران، زمینه ساز افزایش درآمد برای ایران نیست، از آن حمایت کردند.

خسروتاج یادآور شد: در سال گذشته، 30 درصد واردات سیگار از طریق قاچاق به کشور داشته ایم و در صورت کنترل آن می توانستیم حدود یکهزار میلیارد تومان به خرانه کشور اضافه کنیم که متاسفانه به علت عدم کنترل آن، این منابع را نیز از دست دادیم.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سال گذشته افزون بر 28.7 میلیارد نخ سیگار در کشور تولید شده و حدود 13.6 میلیارد نخ نیز واردات رسمی سیگار به کشور داشته ایم.

خسروتاج افزود: از 55 تا 65 میلیارد نخ سیگار مصرف شده در سال گذشته در کشور، حدود 18 میلیارد نخ مربوط به قاچاق سیگار در کشور بوده و این تقریبا 30 درصد مصرف کشور است.

وی خاطرنشان کرد: براساس گزارش های جهانی، حدود 30 درصد از تولیدات سیگار در دنیا مشخص نیست که از چه راهی مصرف شده است.

خسروتاج تاکید کرد: صنعت سیگار، سودآورترین صنعت تجاری دنیا و از سوی دیگر مرگ آورترین صنعت دنیا نیز هست؛ در سال 2013 میلادی، 722 میلیارد دلار حاصل فروش خرده فروشی ها بوده و این صنعت بطور رسمی در دست پنج شرکت عمده دنیا است.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: مهمترین و موفق ترین روش کنترل مصرف سیگار، افزایش مالیات بر این محصول است؛ عرضه و تقاضا رابطه معکوس دارد به آن معنا که قیمت پایین سیگار موجب مصرف بیشتر آن می شود و چون نیکوتین سیگار باعث اعتیاد می شود، بنابراین بازارهای جهانی با پایین نگهداشتن قیمت سیگار زمینه مصرف بالای آن را فراهم می آورند، پس لازم است با افزایش مالیات بر سیگار با مصرف آن برخورد کنیم.

خسرو تاج گفت: سازمان بهداشت جهانی طرح جامع ردیابی و پیگیری مسیرها را برای پیگیری از قاچاق از لحظه ورود هر کالا تا مصرف نهایی توسط مصرف کننده ارایه کرده و لازم است این طرح در کشور اجرا شود.

وی ادامه داد: با توجه به تجربه جهانی در کشورهایی از جمله استرالیا و فنلاند، اندازه قوطی سیگار و پیام های درج شده روی قوطی سیگار می تواند در کاهش مصرف آن تاثیرگذار باشد.

خسروتاج با تاکید مجدد بر تاثیر افزایش مالیات بر سیگار در مصرف آن گفت: لازم است هم راستای هرکدام از سیاست های وضع شده درخصوص عرضه و تقاضای سیگار، مکانیزم های کنترل واردات قاچاق آن را نیز در نظر گرفت تا تاثیر مالیات بر سیگار موثرتر واقع شود.

 
 
 
 
  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |