سه شنبه 04 مهر، 1402

کدخبر: 4025 15:01:35 1393-05-11
تشکیل صندوق تخصصی ساماندهی اوراق مسکن

تشکیل صندوق تخصصی ساماندهی اوراق مسکن

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
تشکیل صندوق تخصصی ساماندهی اوراق مسکن

تشکیل صندوق تخصصی ساماندهی اوراق مسکن

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه بازارسرمایه : مدیرعامل فرابورس گفت: قرار است به زودی برنامه هایی برای کنترل قیمت اوراق تسهیلات مسکن به اجرا دربیاید.
امیر هامونی با اعلام این خبر افزود: به منظور تقویت منابع مالی بانک‌مسکن در جهت افزایش عرضه اوراق تسهیلات خرید مسکن، یک صندوق سپرده‌گذاری در بانک مسکن ایجاد می‌شود ضمن اینکه با مجوز سازمان بورس، به زودی همه صندوق‌های با درآمد ثابت نیز می‌توانند با سپرده‌گذاری در بانک‌مسکن، بخشی از منابع خود را به فروش اوراق تسهیلات مسکن اختصاص دهند

مدیرعامل فرابورس ایران با تاکید بر اینکه تقاضا در بخش تسهیلات مسکن واقعی است، تقویت بخش عرضه را به‌عنوان مهم‌ترین راهکار فرابورس و بانک مسکن برای ایجاد تعادل در بازار اوراق تسهیلات مسکن عنوان کرد.
 هامونی با اشاره به تمهیدات در نظر گرفته شده در جلسه‌ای که به منظور ایجاد تعادل در قیمت اوراق تسهیلات مسکن برگزار شد، این تصمیمات را به منظور افزایش و تقویت عرضه اوراق ارزیابی کرد و گفت: وام‌هایی که اخیرا بیان شده قرار است تا ۶۰ یا ۸۰ میلیون تومان در بخش مسکن ارائه ‌شود، اصلا ربطی به اوراق تسهیلات مسکن ندارد و این اخبار مربوط به طرح جدیدی با عنوان صندوق پس‌انداز خرید مسکن است، بنابراین اگر سرمایه‌گذاران با هدف افزایش سقف وام ۳۵ میلیون تومانی خرید و ۱۰ میلیون تومانی جعاله برای خرید اوراق تسهیلات مسکن اقدام کنند، اشتباه کرده‌اند و در حال حاضر تصمیمی برای افزایش سقف تسهیلات مسکن وجود ندارد.
 مدیرعامل فرابورس ایران از راه‌اندازی صندوقی با درآمد ثابت به منظور بازارگردانی اوراق تسهیلات مسکن خبر داد و خاطرنشان کرد: این صندوق قرار است با سود تضمین شده ضمن تجهیز منابع خود از طریق جمع‌آوری سرمایه‌های سرمایه‌گذاران، در بانک مسکن سپرده‌گذاری کند و امتیاز تسهیلات مسکن ناشی از این سپرده‌گذاری را در بازار فرابورس عرضه کند.
 به گفته وی این صندوق می‌تواند با تحدید دامنه نوسان و همچنین بازارگردانی اوراق، به ایجاد و حفظ تعادل در این بازار کمک کند و از طرف دیگر با بالا بردن منابع بانک مسکن، قدرت این بانک را برای انتشار اوراق بیشتر افزایش خواهد داد.  
هامونی همچنین به دیگر راهکار ارائه شده برای تقویت بخش عرضه اوراق تسهیلات مسکن اشاره کرد و افزود: سازمان بورس برای سرعت بخشیدن به تجهیز منابع بانک مسکن و افزایش قدرت اعطای وام توسط این بانک ظرف چند روز آینده بخشنامه‌ای را صادر خواهد کرد که طی آن تمامی صندوق‌های با درآمد ثابت که پیش از این مجوز گرفته‌اند، مجاز خواهند بود تا منابعشان را در بانک مسکن سپرده‌گذاری کنند و بخشی از پرتفوی خود را به فروش اوراق تسهیلات مسکن که ناشی از این سپرده‌گذاری در بانک مسکن است اختصاص دهند.
مدیرعامل فرابورس ایران در پایان ابراز امیدواری کرد تصمیمات اتخاذ شده به زودی روند معاملات اوراق تسهیلات مسکن را متعادل کند و نوسانات بالای این اوراق را کاهش دهد.
۲ راهکار جدید برای کاهش قیمت تسهیلات مسکن
رئیس اداره نظارت بر ابزارهای نوین مالی فرابورس گفت: کارگزاری بانک مسکن در آینده ای نزدیک صندوق تخصصی را فعال خواهد کرد که وظیفه آن، صرفا جمع آوری وجوه و سپرده گذاری در بانک مسکن است تا بتواند اوراق بیشتری را در فرابورس منتشر کند.
علیرضا توکلی، رئیس اداره نظارت بر ابزارهای نوین مالی فرابورس در خصوص این جلسه اظهار داشت: دو راهکار برای کنترل بازار اوراق تسهیلات مسکن در این نشست ارائه شد، یکی از این راهکارها افزایش حجم عرضه اوراق و دیگری سپرده گذاری صندوق ها در بانک مسکن بود.
وی ادامه داد: بنا بر تصمیمات این جلسه، سازمان بورس و اوراق بهادار صندوق ها را موظف خواهد کرد که علاوه بر سپرده گذاری در سپرده های معمولی، در بانک مسکن نیز سرمایه گذاری کرده و این اوراق را خریداری کنند.
رئیس اداره نظارت بر ابزارهای نوین مالی فرابورس در خصوص مدت زمان تأثیر این تصمیمات گفت : قطعا این موضوع زمان بر است، به همین دلیل امیدواریم در یک یا دو ماه آینده، نتایج این تصمیمات در بازار ظاهر و قیمت اوراق تسهیلات مسکن تغییر کند.
توکلی درباره دلایل افزایش قیمت اوراق تسهیلات بانک مسکن در ماه های اخیر افزود: جو روانی ایجاد شده در بازار، قیمت این اوراق را افزایش داد اما رشد قیمت تا مرز ۱۰۰ هزار تومان به دلیل شایعات بی اساس در بازار بود.
وی در خصوص شایعه منتشر شده در بازار در خصوص اوراق تسهیلات مسکن ابراز داشت: عده ای به اشتباه تصور می کردند که وام مسکن از ۴۵ به ۸۰ میلیون تومان افزایش خواهد یافت و افزایش قیمت، مشمول اوراق تسهیلات مسکن فرابورس نیز می شود در حالی که این بحث مربوط به صندوق های پس انداز خرید مسکن بوده و هیچ تأثیری بر اوراق تسهیلات مسکن ندارد.
توکلی در خصوص میزان اوراق اعطایی برای خرید مسکن از سوی بانک مسکن گفت: به نظر می رسد، این اوراق حداقل تا یک سال آینده از ۴۵ میلیون تومان تجاوز نکند.
وی در مورد آمار شاخص معاملات مازاد در فرابورس تصریح کرد: آمار جدید سپرده گذاری در خصوص شاخص معاملات مازاد فرابورس، بیان گونه این مسئله است که هر معامله ای که در بازار در این اوراق صورت می گیرد، منجر به تسهیلات می شود به این ترتیب وقتی حجم معاملات از یک واحد بیشتر می شود، معلوم می شود سفته بازی صورت گرفته چون به اخذ تسهیلات منجر نشده است.
وی ادامه داد: این شاخص در سنوات گذشته ۳ تا ۵ درصد بوده اما از دی ماه گذشته که تسهیلات افزایش یافت این شاخص ۱۵ درصد رشد را نشان داد و نشان از وجود سفته بازی در این اوراق بود.
توکلی افزود: اما در اسفند ماه این شاخص کاهش پیدا کرد و در خرداد ماه به ۳ درصد رسید در حالی که در تیر ماه این شاخص به صفر رسید به این معنا که در تیرماه با شروع سیاست های فرابورس در خصوص ممنوعیت های ۶۰ روزه معاملات این اوراق، سفته بازی در این ماه به صفر درصد رسید.
وی در پایان به صورت کلی افزایش قیمت این اوراق را تنها اشتباه برخی سهامداران و سرمایه گذاران مبنی بر افزایش میزان وام بانک مسکن ارزیابی کرد و گفت: این افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن تنها به دلیل سیاست های وزارت راه و شهرسازی مبنی بر افزایش مبالغ وام دهی بوده است و برخی از فعالان بازار به اشتباه فکر کردند، مشمول بانک مسکن هم خواهد شد.


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |