شنبه 15 بهمن، 1401

کدخبر: 4178 13:03:36 1393-05-15
تاثیرمثبت انتشار اوراق تبعی بر معاملات‌بورس

تاثیرمثبت انتشار اوراق تبعی بر معاملات‌بورس

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
تاثیرمثبت انتشار اوراق تبعی بر معاملات‌بورس

تاثیرمثبت انتشار اوراق تبعی بر معاملات‌بورس

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه بازارسرمایه : یک کارشناس بازار سرمایه گفت: انتشار اوراق تبعی قطعا تاثیر مثبتی بر معاملات بورس داشته است و می توان از آن به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار بر روند رو به رشد شاخص و معاملات در بازار سهام طی تیرماه یاد کرد

حسین خزلی(خرازی)، در خصوص انتشار اوراق تبعی در بورس گفت: تبیین اوراق تبعی تحت عنوان بیمه سهام موضوعی درستی نیست، چرا که مکانیزم این اوراق ربطی به بیمه ندارد.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: این اوراق قراردادی بین طرفین است که معامله را ضمانت می‌کند و به نوعی شرط ضمن عقد بین دو طرف یک معامله است.
وی اضافه کرد: انتشار اوراق تبعی از دو سه سال پیش در بازار سرمایه رایج شد و در سری جدید انتشار آن که در اوایل تیر امسال انجام شد سهام 29 شرکت تحت پوشش قرار گرفت.
خزلی تصریح کرد: بر اساس این طرح، شرکتهای سرمایه‌گذاری و نهادهای مالی شروع به فروش سهام تضمینی می‌کنند که یک سال پس از انتشار با سود 22 درصدی برای خریداران همراه است؛ و اگر پس از این مدت قیمت سهام پایین باشد باز هم این سود برای خریداران اوراق تبعی محفوظ است و به نوعی می‌توان گفت اوراق بدهی تعهدی برای آینده مبتنی بر اوضاع حال شرکتهای بورسی است
این تحلیل‌گر بازار سهام گفت: هدف اصلی از انتشار اوراق تبعی در بورس، پوشش ریسک است و انتشار این گونه ابزارها به کاهش ریسک در بازار سرمایه کمک می کند.
وی در خصوص تاثیر انتشار اوراق تبعی بر معاملات بورس اظهار داشت: انتشار این اوراق قطعا تاثیر مثبتی بر معاملات بورس داشته است و می توان از آن به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار بر روند رو به رشد شاخص و معاملات در بازار سهام طی تیرماه یاد کرد؛ چرا که حقیقی‌ها ترجیح می‌دهند سهامی را بخرند که آپشن پوشش ریسک سرمایه‌گذاری را داشته باشد.
خزلی با اشاره با به این که انتشار این اوراق به کاهش ریسک سرمایه گذاری در بازار سهام کمک می‌کند اضافه کرد: یکی از دلایلی که تاثیرگذاری انتشار اوراق تبعی در معاملات در بورس را کمرنگ کرد، همزمانی آن با چند اتفاق در بازار سرمایه بود.
وی با بیان این که مردم باید با ابزارهایی چون اوراق بدهی بیشتر آشنا شود تاکید کرد: اوراق تبعی شرط ضمن عقد بین طرفین معامله است و محاسبات بیمه‌ای بر آن جاری نیست.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: انتشار این گونه ابراز برای بازار سرمایه لازم و ضروری است و هر قدر این ابزار در بورس شرایط طراحی و انتشار بیشتری را پیدا کنند می‌توانند به ثبات سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و نیز کاهش ریسک کمک کنند.
خزلی در خصوص شرایط فعلی معاملات بازار سرمایه نیز گفت: معاملات بورس در شرایط فعلی با دو ریسک مواجه است که یکی از آنها تداوم روند مذاکرات سیاسی تا 4 ماه آینده و ابهامات مربوط به آن و دیگری بسته حمایتی دولت برای خروج غیرتورمی از رکود است.
وی با اشاره به این که در بسته حمایتی دولت برای خروج غیرتورمی از رکود تکالیف خوبی برای بازار سرمایه درنظر گرفته شده است اظهار داشت: کاهش نرخ سود تسهیلات و سپرده‌ها از این موارد است که متاسفانه به خوبی تشریح نشده است.
این تحلیل گر بازار سرمایه با بیان این که پایین آمدن تورم در اقتصاد با کاهش سود بانکی همراه خواهد بود گفت: این اتفاق واکنش مثبت بورس را نیز به همراه خواهد داشت.
به گزارش تسنیم، خزلی اضافه کرد: شکستن محاصره و تحریم اقتصادی و نیز موفقیت در طرح خروج اقتصاد از رکود می‌تواند موجب پایین آمدن تورم در کشور شده و پیش‌بینی می‌شود نیمه دوم امسال نیمه پررونق و پربازدهی برای بازار سرمایه باشد.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |