یکشنبه 07 خرداد، 1402

کدخبر: 9332 16:15:57 1393-10-29
بروز خشکسالی در ناحیه خزری

بروز خشکسالی در ناحیه خزری

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
بروز خشکسالی در ناحیه خزری

بروز خشکسالی در ناحیه خزری

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی


در حال حاضر به غیر از جنگل‌های بلوط غرب بسیاری از مراتع و بیشه‌زار‌ها در استان‌های فارس، بوشهر و.. در حال خشک شدن در سطوح مختلف هستند.

مدیرکل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه میانگین بارش‌ها امسال در کشور کمتر از سال‌های گذشته است، گفت: خشکسالی امسال حتی در ناحیه خزر هم خود را نشان داده است.
فرهنگ قصریانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در مورد میزان بروز خشکسالی در کشور گفت: هوز آمار ثبت شده‌ای در این زمینه نداریم، زیرا ممکن است که تا پایان سال باز هم بارندگی‌هایی انجام شود، بنابراین در پایان سال میزان آن مشخص خواهد شد.
وی ادامه داد: اما مشخص است که میانگین بارش امسال نسبت به سال‌های گذشته کمتر بوده، البته برآورد خسارتی تاکنون انجام نشده؛ لازم است که چند نقطه به صورت نمونه انتخاب شود و میزان بارندگی و خشکسالی به طور دقیق در آنها مشخص شود.
مدیرکل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق افزود: خشکسالی امسال در اغلب نقاط کشور حتی ناحیه خزری هم خودش را نشان داده است، اما بیشتر از دیگر مناطق، خشکسالی در شرق و جنوب شرق کشور یعنی خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان نمایان و بسیار شدید‌تر از بخش‌های دیگر است.
قصریانی با بیان اینکه تا کنون بیش از یک میلیون هکتار از جنگل‌های بلوط در اثر خشکسالی از بین رفته‌اند، گفت: هرچند گفته می‌شود که بیماری‌های مختلف مانند بیماری «ذغالی»، وجود برخی حشرات، احداث جاده، خطوط انتقال و شهرک‌های مسکونی، آلودگی‌ها و پسماند‌ها در بروز این بحران نقش داشته‌اند، اما به نظر می‌آید که عامل اصلی از بین رفتن جنگل‌های بلوط، خشکسالی باشد.
مدیرکل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق تاکید کرد: باید توجه داشت که این منطقه بیش از ۴۰ درصد آب شیرین کشور را تامین می‌کند و زندگی بخش عظیمی از مردم عشایر، روستا هاو شهرها نیز به این جنگل‌ها وابسته است، بنابراین در حال حاضر ما برنامه‌های خود را بر این منطقه متمرکز کرده‌ایم.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |