جمعه 14 بهمن، 1401

کدخبر: 11764 20:37:48 1394-08-19
ایمنی غذا از مهمترین عوامل سلامت فردی و اجتماعی است

ایمنی غذا از مهمترین عوامل سلامت فردی و اجتماعی است

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
ایمنی غذا از مهمترین عوامل سلامت فردی و اجتماعی است

ایمنی غذا از مهمترین عوامل سلامت فردی و اجتماعی است

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

رییس دانشکده پیراپزشکی و متخصص تغذیه با بیان اینکه ایمنی غذا از مهمترین عوامل سلامت فردی و اجتماعی است، گفت: توجه به الگوی غذایی دام می تواند در ایمنی غذایی انسان نقش بارزی داشته باشد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر فرزاد شیدفر با اعلام این مطلب به مناسبت فرارسیدن هفته سلامت (اول تا هفتم اردیبهشت) با شعار ایمنی غذا، از مزرعه تا سفره، افزود: غذا به عنوان عامل تامین کننده انرژی و مواد مغذی فرد برای حیات و زندگی روزمره فرد ضروری است.

وی خاطر نشان کرد: ایمنی غذا نیازمند کنترل فرآیند تولید تا مصرف غذا است به طور مثال در مورد شیر باید حصول ایمنی غذا از دامداری ها شروع شود.

رییس دانشکده پیراپزشکی و متخصص تغذیه ادامه داد: نظافت و بهداشت دام و سلامت جیره غذایی دام در این زمینه مهم است به طور مثال در صورتی که دام از نان های کپک زده یا علوفه آلوده تغذیه کند، احتمال وجود آلودگی بخصوص سم آفلاتوکسین در شیر بسیار افزایش می یابد.

این متخصص تغذیه ادامه داد: زیرا در نان های کپک زده، سمی موسوم آفلاتوکسین B1 وجود دارد که در اثر تغذیه دام می تواند در بدن دام تبدیل به سم آفلاتوکسین M1 شود که در شیر وجود دارد و حتی در اثر پاستوریزاسیون شیر نیز از بین نمی رود. بنابراین این سم می تواند در شیرهای پاستوریزه نیز وجود داشته باشد.

شیدفر گفت: وجود آنتی بیوتیک یا باقیمانده داروها در شیر می تواند ناشی از استفاده دارو برای درمان برخی بیماری های دامی یا به منظور کاهش بار آلودگی شیر خام -که غیرمجاز است- باشد.

وی افزود: این آنتی بیوتیک ها می تواند در مصرف کننده شیر عوارضی مانند مقاومت میکروبی به آنتی بیوتیک، آلرژی و حساسیت و اختلال در فرآیند تبدیل شیر به فرآورده های دیگر ایجاد کند. بنابراین برای ایمنی شیر پاستوریزه باید بهداشت دام و بهداشت تغذیه دام و کنترل کیفیت شیر خام را مدنظر قرارداد.

استاد دانشگاه ایران ادامه داد: بنابراین توجه به الگوی غذایی دام می تواند در ایمنی غذایی انسان نقش بارزی داشته باشد. در مورد سایر مواد غذایی مانند برنج و سبزی های دیگر نیز توجه به نحوه کشت، استفاده از سموم و نحوه برداشت و نگهداری تا تحویل به دست مصرف کننده نیز شعار ایمنی غذا از مزرعه تا سفره بسیار مهم است.

شیدفر اضافه کرد: به طور مثال برای آبیاری باید از آب های بدون فلزات سنگین و آلودگی های میکروبی استفاده شود.

وی تصریح کرد: در مورد مواد پروتئینی مانند ماهی نیز باید اصولی را رعایت کرد زیرا وجود آلاینده های ناشی از کارخانه ها در آب دریا یا رودخانه به ویژه جیوه در بدن ماهی جمع شده و در اثر مصرف این ماهی در زنان باردار ، موجب بروز عوارضی مانند سقط جنین یا تولد نوزاد عقب افتاده و نقایص شدید عصبی و فیزیکی در نوزاد می شود.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |