یکشنبه 13 فروردین، 1402

کدخبر: 14676 15:22:03 1394-05-16
مخالفت سناتور ارشد دموکرات با توافق هسته ای وین

مخالفت سناتور ارشد دموکرات با توافق هسته ای وین

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
مخالفت سناتور ارشد دموکرات با توافق هسته ای وین

مخالفت سناتور ارشد دموکرات با توافق هسته ای وین

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

مخالفت سناتور ارشد دموکرات با توافق هسته ای
اختلاف در اردوی دموکرات ها پیرامون برجام
در حالی که باراک اوباما و اعضا دولتش درگیر نبردی سنگین با مخالفان جمهوری خواه خود در کنگره آمریکا هستند، مناقشه هسته ای ایران به درون حزب دموکرات نیز کشیده شده است. روز گذشته سناتور «چاک شومر» مرد شماره ۳ دموکرات ها در سنای آمریکا با اعلام مخالفت خود با توافق هسته ای ۱۴ جولای با ایران، راه خود را از «باراک اوباما» رئیس جمهور هم حزبی خود جدا نمود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسلیت، بر اساس بیانیه ای که پایگاه «نیویورک دموکرات» اوخر وقت دیروز برای سایت تحلیلی «مدیوم» ارسال کرد، سناتور چاک شومر دموکرات و نماینده ایالت نیویورک مخالفت خود را با توافق هسته ای ۱۴ جولای (۲۳ تیر ماه) کشورهای ۱+۵ با ایران موسوم به «برجام» اعلام کرده است.
شومر در بیانیه خود تصریح کرد که مخالفتش با برجام بر این اساس است که اگر کسی فکر کند که ایران پس از برقراری روابط با غرب و کاهش انزوای اقتصادی و سیاسی، مواضع افراطی خود را تعدیل خواهد نمود، آنگاه باید توافق هسته ای را مورد تأیید قرار دهد.
وی در ادامه مدعی شد: احتمال کمی دارد که ایران از راهکارهایی برای عبور از نظام بازرسی ها و تحریم ها عبور نکرده و برای تبدیل خود به قدرت هسته ای پس از ۱۰ سال تلاش نکند. همچنین، ایران از منابع آزاد شده اش به احتمال زیاد برای ماجراجویی های مداخله جویانه در منطقه استفاده خواهد نمود.
گزاش ها حاکی است، در صورتیکه پس از فرجه آگوست رأی منفی به توافق هسته ای داده شود، این سناتور دموکرات قصد دارد مواضع مخالف خود را با برجام حتی در رقابت های انتخاباتی آمریکا نیز حفظ کند.
از سوی دیگر کرستن گیلیبرند» دیگر سناتور دموکرات مجلس سنای آمریکا حمایت خود را از توافق هسته ای ۱۴ جولای (۲۳ تیر ماه) کشورهای ۱+۵ با ایران اعلام کرد.
مخالفت ها و موافقت ها با برجام در حالی به صف کشی های جدید با توافق هسته ای در آمریکا منجر شده است که تیم مذاکره کننده هسته ای در دولت اوباما به تلاش های خود برای جلب نظر کنگره با هدف تصویب برجام شدت بخشیده اند.
اقدام سناتور چاک شومر که یک یهودی از ایالت نیویورک است،‌ ضربه محکمی به دولت باراک اوباما محسوب می شود؛ زیرا وی از حامیان سرسخت رژیم صهیونیستی بوده و نمایندگی ایالتی را بر عهده دارد که جمعیت قابل توجهی از یهودیان آمریکا را در خود جای داده است.
همزمانی مراحل تصویب توافق هسته ای ایران و کشورهای ۱+۵ درکنگره آمریکا با آغاز رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ از یک سو و سرمایه گذاری سنگین لابی های صهیونیستی در مخالفت با این توافق از عوامل پیچیده تر شدن این مسئله و مبدل شدن آن به اصلی ترین زمینه رویارویی دولت اوباما با مخالفان جمهوری خواه است.
مخالفان جمهوری خواه در هر دو مجلس سنا و نمایندگان از آرا لازم برای رد این توافق برخوردار هستند، اما برای آن که بتوانند وتوی باراک اوباما بر علیه رای کنگره را بی اثر سازند به دو سوم آرا نمانیدگان هر دو مجلس نیاز دارند. به همین دلیل همراه کردن تعدادی از سناتورها و نمایندگان دموکرات برای آن ها ضروری است.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |