چهارشنبه 02 فروردین، 1402

کدخبر: 10419 15:38:50 1393-11-29
سلطانی‌فر :  گاف درشت درباره درآمد گردشگری ایران

سلطانی‌فر : گاف درشت درباره درآمد گردشگری ایران

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
سلطانی‌فر :  گاف درشت درباره درآمد گردشگری ایران

سلطانی‌فر : گاف درشت درباره درآمد گردشگری ایران

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با بیان این که "دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی در اعلام رقم درآمد گردشگری ایران اشتباه کرده،" گفت: گردشگری ایران سال پیش بین ۶٫۵ تا ۷٫۵ میلیارد دلار درآمد داشته است.

طالب رفاعی، دبیر کل سازمان جهانی جهانگردی پیشتر و در مراسم افتتاحیه هشتمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران درحالی که از روی یک متن مکتوب سخنرانی می‌کرد‌، گفته بود: گردشگری در منطقه آسیای جنوبی و پاسیفیک که ایران نیز جزو آن محسوب می‌شود، سال گذشته پنج درصد رشد داشت‌. ایران نیز نشان داد با این رشد همراه بوده است. ایران در سال ۲۰۱۳،‌ چهار میلیون و ۷۰۰ هزار نفر گردشگر داشته و یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار درآمد حاصل کرده است.

به گزارش ایسنا، اکنون مسعود سلطانی‌فر، رییس سازمان میراث فرهنگی‌، صنایع دستی و گردشگری می‌گوید: آقای رفاعی در این‌باره اشتباه کردند، بعد از سخنرانی هم به من گفتند که این مبلغ را اشتباه اعلام کرده‌اند.

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از ابتدای امسال مبالغ متفاوتی را بین پنج تا هفت میلیارد دلار برای بخش گردشگری اعلام کرده است. سلطانی‌فر اردیبهشت امسال در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بین این سازمان و سازمان حفاظت محیط زیست‌، درآمد گردشگری ایران را پنج میلیارد دلار اعلام کرد.

او در آن مراسم گفته بود: سال گذشته ۴٫۵ میلیون گردشگر به ایران وارد شدند که یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر آنها از عراق‌، یک میلیون نفر از جمهوری آذربایجان و بقیه از سایر کشورها بودند که به طور کلی پنج میلیارد دلار درآمد ارزی برای کشور حاصل کردند.

معاون رییس جمهور بعدها در سفری به استان سیستان و بلوچستان این مبلغ را ۶ میلیارد دلار اعلام کرد و حالا این رقم به هفت میلیارد دلار رسیده است.

نبود حساب آماری و اقماری اجازه نمی‌دهد آمارها و درآمدهای گردشگری ایران به طور شفاف مشخص شود،‌ حتی سلطانی‌فر هم به این موضوع اذعان دارد؛ اما چرا باید این تناقض‌گویی‌ها به سازمان جهانی جهانگردی که آمارهایش را از خود کشورها دریافت می‌کند و برای عموم انتشار می‌دهد و در معرض مشاهده مقامات کشورها، سرمایه گذاران‌، تحلیلگران، فعالان و گردشگران قرار می‌دهد‌، سرایت کند؟

سلطانی‌فر درباره آمار متناقضی که در زمان سفر دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی در رابطه با درآمد گردشگری ایران که نقش تعیین کننده‌ای در اقتصاد کشور و جایگاه آن در دنیا دارد ارائه شد، به خبرنگار گردشگری ایسنا‌ گفت: آقای طالب ریفاعی درآمد گردشگری ایران را اشتباه اعلام کردند، بعدا به من گفتند که رقم را اشتباه اعلام کرده‌ام.

او ادامه داد: درآمد گردشگری ایران در سال گذشته هفت میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بود که ما حتی این رقم را تا هفت و نیم میلیارد دلار برآورد کرده‌ایم.

وی همچنین درباره‌ی آمارهای متناقضی که از درآمد گردشگری ایران بین پنج تا هفت میلیارد دلار ارائه شده است، اظهار کرد: من هیچ وقت درآمد گردشگری را پنج میلیارد دلار اعلام نکرده‌ام. ما حدود پنج میلیون گردشگر داشتیم که اگر میانگین درآمد هر یک نفر را بین ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ دلار در نظر بگیریم درآمد گردشگری ایران بیش از هفت میلیارد دلار می‌شود.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |