جمعه 24 فروردین، 1403

کدخبر: 3816 13:53 1393/05/04
روحاني در ديدار با اهالي فرهنگ: صاحبان فرهنگ و سياست خود را قيم مردم ندانند

روحاني در ديدار با اهالي فرهنگ: صاحبان فرهنگ و سياست خود را قيم مردم ندانند

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
روحاني در ديدار با اهالي فرهنگ: صاحبان فرهنگ و سياست خود را قيم مردم ندانند

روحاني در ديدار با اهالي فرهنگ: صاحبان فرهنگ و سياست خود را قيم مردم ندانند

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی


حسن روحاني رئيس جمهور در ديدار با اهالي فرهنگ گفت: صاحبان فرهنگ و هنر و صاحبان قدرت و سياست هر دو خادمان ملت هستند و هيچ يک از آنها نبايد خود را بالا سر و قيم مردم بدانند.

به گزارش مهر، حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني رييس جمهوري کشورمان در ضيافت افطاري با جمعي از برگزيدگان عرصه فرهنگ و هنر که شامگاه جمعه 3 مرداد در سالن اجلاس برگزار شد، گفت: در آغاز بسيار خوشحالم که بعد از حدود 6 ماه فرصتي پيش آمد تا در خدمت اهالي فرهنگ و هنر باشم. قبل از هر چيز مي خواهم به خاطر حضور شکوهمندانه اهالي فرهنگ و هنر در راهپيمايي روز قدس در حمايت از مردم فلسطين و غزه تشکر و قدرداني کنم.
وي در ادامه افزود: حادثه غزه به ما مي آموزد که همه ما بايد با هم متحد شويم و در برابر ظلم ظالمان بر مظلومان بايستيم. دنياي اسلام و مردم ايران اگر مي خواهيم به آرزوهايمان برسيم بايد دست به دست هم بدهيم.
رئيس دولت يازدهم گفت: بسيار خرسندم که دنيا هيچگاه ما را به عنوان کشور نفت و يا سازنده مدرنترين اسلحه هاي روز نشناخت بلکه دنيا، مردم ايران را به فرهنگ و هنر، حافظ و سعدي، ابوعلي سينا و ذکرياها مي شناسند. در واقع همه جهان ما را به عنوان ملت فرهنگ دوست مي شناسند و بايد تلاش کنيم غباري که به ناروا در چند سال گذشته بر اين چهره نشسته است و ما را به خشونت و جنگ معرفي کرده اند، از بين ببريم؛ چراکه مردم ما هميشه اهل فرهنگ و هنر بوده اند.
روحاني خطاب به اهالي فرهنگ و هنر عنوان کرد: ملت ايران ملتي است که هميشه ضد خشونت و ضد افراط بوده و اگر هم گوشه اي فردي، جمعي و يا گروه کوچکي راه ديگري مي پيمايد شما فرهنگ دوستان با بهترين شعرها، داستانها، تئاتر، فيلم، مجسمه و موسيقي به همه دنيا بگوييد که صداي مردم ايران صداي دوستي، صلح و برادري است.
رئيس جمهور در ادامه تاکيد کرد: خيلي وقت ها بين قدرت از يک سو و فرهنگ و هنر از سوي ديگر بر سر تصاحب جامعه نزاع و رقابت بوده است به اين معنا که اهالي هنر مي خواسته اند دلهاي مردم جامعه را بربايند و از سوي ديگر کانون هاي قدرت مي خواسته با اقتدار و از سر سياست با مردم سخن بگويد. به اعتقاد من بزرگترين اشکال اهالي فرهنگ و هنر و اهل سياست در همين نکته نهفته است.
وي افزود: براي حل اين معضل تنها يک راه وجود دارد. راه اول اين است که نه صاحبان قدرت و نه اهالي فرهنگ و هنر هيچ يک خود را بالاسر و قيم جامعه ندانند. همه ما بايد پشت سر جامعه و در خدمت مردم باشيم و با زبان و عمل به مردم بزرگمان بگوييم که صاحبان فرهنگ و صاحبان قدرت و سياست هر دو خادمان شما هستند.
روحاني در پايان تصريح کرد: اميدوارم همراه با يکديگر دست به دست هم دهيم و به ملت کمک کنيم تا بتوانيم با اراده قوي از راههاي دشوار عبور کنيم.
به گزارش مهر در ادامه اين ديدار 5 هنرمند به نمايندگي از هنرهاي مختلف در حوزه سينما، تئاتر، موسيقي، هنرهاي تجسمي و ادبيات با رئيس جمهور سخن گفتند.

در ابتدا تهميه ميلاني روي صحنه آمد و از رئيس جمهور خواست تا شرايطي فراهم شود تا ارتباط مردم با سينما همچون گذشته برقرار شود و يکي از اين راههاي ارتباط را گسترش و توسعه سالن هاي سينما در شهرهاي مختلف کشور دانست.
حبيب صادقي عضو پيوسته فرهنگستان هنر و نماينده هنرمندان هنرهاي تجسمي گفت: امسال از سوي رهبري به سال اقتصاد و فرهنگ نامگذاري شده است و همين امر ضرورت توجه به هنرهاي تجسمي را دو چندان مي کند.
فرهاد آئيش که به عنوان نماينده جامعه تئاتر سخن مي گفت در ادامه اين مراسم گفت: کل بودجه اي که از سوي دولت براي تئاتر  در نظر گرفته شده 11 ميليارد تومان و کمتر از بودجه ساخت يک پروژه تلويزيوني است. من به عنوان نماينده تئاتري ها از دولت مي خواهم بودجه سال آينده اين هنر را افزايش دهد.
فاضل نظري به عنوان نماينده جامعه شعرا و ادبيات ايران نيز گفت: طبق فرمايش مقام معظم رهبري، شعر سرمايه ملي است و اين يک حقيقت است که بايد آن را باور داشت.
همچنين حميدرضا نوربخش مديرعامل خانه موسيقي به عنوان نماينده اهالي موسيقي روي صحنه آمد و گفت: انتظار اهالي موسيقي اين است که بعد از گذشت 35 سال از پيروزي انقلاب اسلامي برخي بايدها و نبايدها را از سر موسيقي برداريد. همچنين شما به عنوان رئيس جمهور منتخب ايران در مناظرات انتخاباتي خود نام محمدرضا شجريان را برديد حالا انتظار داريم بعد از گذشت يک سال از استقرار دولت يازدهم شرايطي فراهم شود تا آواز اين صداي ماندگار بار ديگر در کشور طنين انداز شود.
از اتفاقات جالب توجه مراسم امشب اين بود که رييس جمهور هومن سيدي بازيگر سينما را صدا کرده و سيمرغ بلوريني که وي در جشنواره فيلم فجر پارسال به روحاني تقديم کرده بود به وي بازگرداند و رييس جمهور تاکيد کرد اين جايزه بايد نزد صاحب اصلي آن بماند.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |