جمعه 01 تیر، 1403

کدخبر: 2704 14:07 1393/04/01
با دخالت آمريکاييها در عراق به شدت مخالفيم

با دخالت آمريکاييها در عراق به شدت مخالفيم

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
با دخالت آمريکاييها در عراق به شدت مخالفيم

با دخالت آمريکاييها در عراق به شدت مخالفيم

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

رهبر معظم انقلاب با تأکيد بر اين که خود عراقي ها، قادر به مقابله با آتش افروزي و از بين بردن آن هستند


افزودند: ما با دخالت آمريکاييها و ديگران در مسائل داخلي عراق به شدت مخالفيم و آن را تأييد نمي کنيم زيرا معتقديم دولت و ملت عراق و مرجعيت ديني اين کشور توانايي تمام کردن اين فتنه را دارند و ان شاء الله آن را تمام خواهند کرد.
 به گزارش  مهر  حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح  روز  يکشنبه  در ديدار با رئيس و مسئولان عالي دستگاه قضائي و همچنين رؤساي کل دادگستري‌ها و دادستانهاي مراکز استانها، ضمن بيان شش اولويت اصلي براي دوره جديد 5 ساله رياست آيت الله آملي لاريجاني در قوه قضائيه، همکاري و همدلي و يکصدائي رؤساي سه قوه در مسائل کلان و مصالح عمومي کشور را بسيار ضروري و مهم برشمردند و با اشاره به تحولات اخير عراق تأکيد کردند پشت پرده فتنه‌انگيزي و آتش‌افروزي در عراق، قدرتهاي غربي سلطه‌گر و در رأس آنها رژيم آمريکا قرار دارند و جمهوري اسلامي ايران ضمن مخالفت شديد با هر گونه دخالت آمريکا در مسائل داخلي عراق، معتقد است مردم و دولت و مرجعيت ديني اين کشور توانائي پايان‌دادن به اين آتش‌افروزي را دارند.
رهبر انقلاب اسلامي در اين ديدار با گراميداشت ياد و خاطره شهداي هفتم تير به ويژه شهيد آيت الله بهشتي و همچنين تجليل از شهيد آيت الله قدوسي ، مهمترين ويژگي دستگاه قضايي نسبت به قواي ديگر را، تضمين تحقق اقامه حق و عدل از جانب همه دستگاه هاي نظام اسلامي دانستند و گفتند: بر همين اساس توقعات از قوه قضائيه بالا است و با توجه به تواناييها و صلاحيت هاي برجسته رياست اين قوه که عالِمي فاضل، متدين، مجتهد، خوش فکر، انقلابي، آگاه به مسائل و شجاع است، تحقق توقعات و اهداف مورد نظر امکان پذير به نظر مي رسد.
رهبر انقلاب اسلامي ضمن تشکر و قدرداني از تلاش هاي رئيس قوه قضائيه و مسئولان عالي اين قوه در 5 سال گذشته، شش اولويت اصلي را براي دوره جديد بيان کردند.
"ساز و کار ويژه و روشن براي اجراي سياستها" اولين اولويتي بود که رهبر انقلاب اسلامي به آن اشاره کردند و گفتند: بايد ساز و کار ويژه و روشني براي نظارت و اجراي سياست هاي مربوط به قوه قضائيه و تبديل اين سياست ها به برنامه و عملياتي شدن همه آنها، تدارک ديده شود.
حضرت آيت الله خامنه اي دومين اولويت اصلي دستگاه قضائي را "نظارت بر عملکردها اعم از عملکرد قضات و عملکرد مديران" برشمردند و خاطر نشان کردند: اين نظارت ها بايد بگونه اي جدي و گسترده باشند که اشکالات و شکايات از برخي عملکردها، به پايين ترين سطح ممکن برسد.
ايشان به موضوع "لزوم عدم تأخير در اجراي احکام" بعنوان سومين اولويت اشاره کردند و افزودند: برخي تأخيرهاي طولاني در اجراي احکام، معلول برخي نقيصه ها است که بايد شناسايي و برطرف شوند.
رهبر انقلاب در خصوص اطاله دادرسي يک نکته را متذکر شدند و گفتند: کاهش آمار ميانگين اطاله دادرسي، خوب است اما بايد توجه شود که چه تعداد پرونده در محدوده مدت زمان حداکثريِ اين آمار ميانگين، بررسي مي شوند که اگر اين آمار بالا باشد، بايد کاهش يابد.
"کادرسازي و جانشين پروري"، اولويت چهارمي بود که حضرت آيت الله خامنه اي به آن اشاره کردند و در خصوص "پيشگيري از جرم" به عنوان اولويت پنجم افزودند: پيشگيري از جرم يک موضوع فرا قوه اي است، بنابراين قوه قضائيه براي پيشگيري از جرم بايد ارتباط خود را با دستگاههاي مرتبط با اين موضوع، مستحکم و نقاط اشتراک با آنها را تقويت کند.
ايشان خاطر نشان کردند: پيشگيري از جرم، يک موضوع کاملا علمي، نيز است و بر همين اساس بايد براي شناسايي عوامل جرم و آسيب هاي ناشي از آن با صاحبنظران و کارشناسان اين موضوع مشورت و همکاري شود.
ششمين و آخرين اولويتي که رهبر انقلاب اسلامي بيان کردند، "افزايش همکاري هاي سه قوه" بود.
حضرت آيت الله خامنه اي گفتند: سفارش هميشگي و موکد من به روساي قوا، افزايش همکاريها است که اين همکاريها شامل دو عرصه‌ي مسائل درون دستگاهي، و مسائل کلان کشور است.
ايشان تأکيد کردند: در مجموعه نظام اسلامي بايد در مسائل گوناگون، "هم‌صدايي" از روساي قوا شنيده شود.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به مواضع بسيار خوب، متقن، مستدل و منطقي آيت الله آملي لاريجاني در مسائل گوناگون خاطر نشان کردند: همکاريها و همفکري هاي روساي سه قوه مي تواند به گسترش اين مواضع در بخش هاي مختلف حکومت کمک کند.
حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر اين که مصالح ملي کشور از همه امور بالاتر است، گفتند: روساي سه قوه بايد جلسات مشترک خود را بيشتر کنند زيرا اين نشست ها به باز شدن گره ها و پيشرفت امور و بر طرف شدن برخي گله گذاري ها کمک زيادي مي کند.
ايشان در خصوص مسائل مهم کشور، تأکيد کردند: گره هايي که در کشور وجود دارند و حتي آنچه که براي برخي توهم گره بودن است، همه قابل بازگشايي است به شرط آنکه قدري به خودمان و توانايي هاي داخلي تکيه کنيم.
رهبر انقلاب اسلامي افزودند: يکي از چالشهاي اصلي کشور، خصومت و مخالفت جدي نظام سلطه غرب با نظام اسلامي است که بايد اين حقيقت را فهميد و درک کرد.
ايشان خاطرنشان کردند: اگر خصومت نظام سلطه را متوجه نشويم، در تحليل مسائل کشور دچار اشتباه خواهيم شد.
حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: کساني که حاضر نيستند برخورد خصمانه جبهه دشمن را ببينند، همانند کساني هستند که چشم خود را به روي دشمن مي بندند.
ايشان علت اصلي دشمني نظام سلطه با جمهوري اسلامي ايران را، "سخن نو" نظام اسلامي و "متزلزل شدن بناي نظام سلطه" دانستند و با اشاره به تحولات اخير عراق گفتند: در قضيه عراق قدرتهاي سلطه گر غربي و بطور مشخص رژيم ايالات متحده آمريکا، درصدد سوء استفاده از جهالت ها و تعصب هاي تعدادي عوامل بي اختيار هستند.
حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: هدف اصلي از قضاياي اخير در عراق، محروم کردن مردم اين کشور از دستاوردهايي است که عليرغم حضور و دخالت آمريکا بدست آورده اند، که مهمترين آن، حاکميت نظام مردم سالاري است.
رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: آمريکا از روال کنوني در عراق يعني برگزاري انتخاباتي با مشارکت خوب مردم و تعيين گزينه هاي مورد اعتماد مردم، راضي نيست زيرا آمريکا به دنبال آن است که عراق تحت سلطه قرار گيرد و افراد گوش به فرمان آمريکا، حاکم باشند.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به سخنان مقامات آمريکايي که تلاش دارند، قضاياي عراق را يک جنگ مذهبي قلمداد کنند، افزودند: آنچه که در عراق روي داده است، جنگ شيعه و سني نيست، بلکه نظام سلطه با استفاده از پس مانده هاي رژيم صدام بعنوان مهره هاي اصلي و عناصر تکفيريِ متعصب به عنوان پياده نظام، تلاش براي برهم زدن ثبات و آرامش عراق و تهديد تماميت ارضي اين کشور دارد.

ايشان خاطر نشان کردند: عوامل اصلي فتنه در عراق، با سني هاي مومن و معتقد به استقلال عراق  همان اندازه خصومت دارند که با شيعه دشمن هستند.
رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند دعواي اصلي در عراق ميان کساني است که ميخواهند عراق به اردوگاه آمريکا ملحق شود و کساني که خواهان استقلال عراق هستند.
حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر اين که خود عراقي ها، قادر به مقابله با اين آتش افروزي و از بين بردن آن هستند افزودند: ما با دخالت آمريکاييها و ديگران در مسائل داخلي عراق بشدت مخالفيم و آن را تأييد نمي کنيم زيرا معتقديم دولت و ملت عراق و مرجعيت ديني اين کشور توانايي تمام کردن اين فتنه را دارند و ان شاء الله آن را تمام خواهند کرد.
در ابتداي اين ديدار آيت الله آملي لاريجاني رييس قوه قضاييه گزارشي از عملکرد پنج سال گذشته دستگاه قضايي ارائه کرد و گفت : ارتقاي کمي و کيفي نيروي انساني، آموزش هاي بدو خدمت و حين خدمت ، ارتقاي علمي قوه قضاييه با تاسيس دو پژوهشگاه تخصصي در قم و تهران، تشديد ساز و کارهاي نظارتي دادسراي انتظامي قضات، ديوان عالي کشور و مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاييه، بکارگيري فناوري هاي نوين و گسترش خدمات الکترونيک، اصلاح ساختارها و تشکيلات و تدوين لوايح مهم مورد نياز دستگاه قضايي از جمله لايحه پليس قضايي و لايحه جامع وکالت ، از جمله اقدامات مهم دستگاه قضايي بوده است.

آيت الله آملي لاريجاني مهمترين چالش هاي قوه قضاييه را "بودجه" و "استقلال در استخدام" خواند و در خصوص کاهش زمان رسيدگي به پرونده ها افزود : متوسط زمان رسيدگي به پرونده هاي قضايي نسبت به کشورهاي ديگر قابل قبول است.
وي همچنين با تاکيد بر تعامل قوا گفت: تلاش مي کنيم در عين حفظ استقلال دستگاه قضايي با قواي مجريه و مقننه تعامل خوبي داشته باشيم.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |