یکشنبه 03 تیر، 1403

کدخبر: 2674 13:21 1393/04/01
بانکها به سمت اصول حاکمیت مشارکتی بروند

بانکها به سمت اصول حاکمیت مشارکتی بروند

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
بانکها به سمت اصول حاکمیت مشارکتی بروند

بانکها به سمت اصول حاکمیت مشارکتی بروند

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه بازارپول : نشست هم اندیشی رییس کل بانک مرکزی با نمایندگان اتاق بازرگانی عصر دیروز در ساختمان میرداماد بانک مرکزی برگزار شد

ولی اله سیف رییس کل بانک مرکزی در این نشست با اشاره به شرایط رکود تورمی کشور گفت: نظام بانکی از یک سو با تورم و موضوع کنترل نقدینگی روبروست. از سوی دیگر، مقوله حمایت از تولید و رشد اقتصادی مطرح است و گذر از این  شرایط، نیازمند همراهی و همدلی فعالان اقتصادی است.
رییس کل بانک مرکزی در ادامه گفت: باید ضمن جلوگیری از هدر رفتن منابع ، تلاش کنیم منابع به بخشی متمرکز شود که می تواند به تولید رونق بخشد. برگزاری چنین نشست‌هایی می تواند برای نیل به این هدف به ما یاری رساند.
سپس تنی چند از فعالان اقتصادی مهمترین مطالبات و نیازهای حوزه فعالیت خود را مطرح کردند. در ادامه این نشست،‌ شافعی رییس اتاق بازرگانی ایران ضمن تشکر از دکتر سیف که بانی برگزاری این نشست بودند، خواستار تداوم برگزاری این نشست های سازنده شد.
آل اسحاق رییس اتاق تهران نیز گفت: در حال حاضر، یک عطش غیرطبیعی در زمینه جذب منابع بانکی وجود دارد. بانک مرکزی و شبکه بانکی می‌توانند  240 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت نمایند ولی نیاز به تسهیلات، دو برابر این میزان است.
وی همچنین خواستار شد تسهیلات بانکها به سمت بخش تولید سوق یابد و بهره وری افزایش یابد.
در بخش دیگر این نشست، دکتر سیف به مطالب مطروحه پاسخ داد و گفت: ریشه تمام این مشکلات به عدم تعادل باز می گردد. اگر شاهد استقرار تعادل در فضای اقتصادی کشور باشیم، هیچ کدام از این مشکلات رخ نخواهد داد.
وی همچنین گفت: بانک فارغ از این که خصوصی باشد یا دولتی، وظیفه اش حمایت از بخش تولید است.
رییس شورای پول و اعتبار خاطرنشان ساخت: دولت نیز تلاش دارد از بخش خصوصی و از فعالیتهای مثبت اقتصادی حمایت کند.
رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: نظام بانکی نهادی است که باید بین سپرده گذار، سهامدار و گیرنده تسهیلات عدالت نسبی برقرار کند و ما باید در جستجوی راهکاری برای نیل به این هدف باشیم.
وی همچنین خواستار شد بانکها به سمت استقرار اصول حاکمیت مشارکتی Corporate Governance حرکت کنند تا از هدررفت منابع جلوگیری شود.
 گفتنی است در این نشست، کمیجانی قائم مقام ، قربانی معاون اقتصادی، میرمحمدصادقی مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی، همتی و معتمدی مدیران عامل بانکهای ملی و اقتصاد نوین، آل اسحاق رییس اتاق تهران، مهندس شافعی رییس اتاق بازرگانی ایران  و تنی چند از فعالان اقتصادی  حضور داشتند و مقرر شده است این نشست ها استمرار داشته باشد.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |