سه شنبه 14 آذر، 1402

کدخبر: 2166 14:31:03 1393-03-10
ایران در صدربزرگترین مصرف کنندگان دخانیات در آینده

ایران در صدربزرگترین مصرف کنندگان دخانیات در آینده

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
ایران در صدربزرگترین مصرف کنندگان دخانیات در آینده

ایران در صدربزرگترین مصرف کنندگان دخانیات در آینده

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

ساغر کوهستانی: بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت که به مناسبت روز جهانی بدون دخانیات ۳۱ مه برابر با ۱۰ خرداد ماه انتشار یافت انتظار می رود با ادامه

روند فعلی مصرف دخانیات طی ۴۰ سال آتی کشورهای مصر، جمهوری اسلامی ایران و پاکستان درصدر کشورهای مصرف کننده دخانیات جهان قرار گیرند.

این سازمان می گوید منطقه مدیترانه شرقی که ایران نیز در آن قرار دارد، رتبه دوم را در میانگین قیمت کم سیگار در جهان داراست، به نحوی که در این منطقه یک پاکت سیگار کمتر از یک دلار به فروش می رسد.
آنچنان که در بیانیه سازمان ملل که به مناسبت روز جهانی بدون دخانیات منتشر شد سالانه شش میلیون نفر در جهان به دلیل استفاده از دخانیات جان خود را از دست می دهند که از این تعداد ۶۰۰ هزار نفر قربانی دود دخانیات دیگران می شوند.
این در حالی است که بر اساس گفته رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، شیوع سرطان در کشور با مصرف دخانیات رابطه مستقیم دارد.هم اکنون میزان ابتلا به سرطان در کشور ۱۵۰ در هر ۱۰۰ هزار نفر است و رشد سرطان در ایران با هیچ کشوری در دنیا قابل مقایسه نیست.
به گفته وی، دخانیات با سموم مختلف وارد سطح سلول می‌شود و آزادانه درون سلول حرکت کرده و به هر گروه ژنی که برخورد کند، بیان ژنی را تغییر می‌دهد.
این مسئول همچنین نسبت به روند رو به رشد مصرف قلیان در کشور هشدار داد و تاکید کرد: دخانیات نباید به سیگار خلاصه شود چرا که قلیان در کشور ما از وضع بدی برخوردار است. وضعیت استعمال قلیان بسیار خجالت آور شده است به طوری که قلیان را در محافل خصوصی، قهوه‌خانه‌ها، رستوران‌ها و ... مشاهده می‌کنیم. این در حالی است که ضرر قلیان بسیار بیشتر از سیگار است. بنابراین نباید در زمینه مبارزه با قلیان کوتاه آمد.
سازمان جهانی بهداشت می گوید مصرف سیگار همچنان شایع ترین دخانیات در کشورهای منطقه، اما قلیان نوع دیگری ازمحبوب ترین مواد دخانی به ویژه در مصر و عربستان است.
رواج مصرف دخانیات در کشور های منطقه به رقم بالای ۴۷ درصد در میان نوجوانان دختر و پسر بین سنین ۱۳ تا ۱۵ سال رسیده است، در عین حال افزایش سیگاری های مذکر، منطقه مدیترانه شرقی را بعد از منطقه پاسیفیک غربی به دومین مصرف کنندگان دخانیات جهان تبدیل کرده است.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |