پنج شنبه 31 خرداد، 1403

کدخبر: 656 17:14 1401/12/02

پیش بینی قیمت طلا و سکه ۳ اسفند ۱۴۰۱

دسته‌بندی: ارز ، بازارچه ، بازار سرمایه

پیش بینی قیمت طلا و سکه ۳ اسفند ۱۴۰۱

دسته‌بندی: ارز ، بازارچه ، بازار سرمایه

امروز قیمت طلا و سکه کاهش داشت. این کاهش قیمت متعاقب راه‌اندازی مرکز مبادله ارز و طلا رخ داد. حباب سکه نیز کاهش داشت. آیا این مرکز می‌تواند قیمت در بازار فلز زرد را کاهش دهد؟

 قیمت طلا و سکه امروز کاهش داشت. هر چند در ابتدای معاملات امروز قیمت طلا افزایش داشت و سکه ارزان شد، اما این روند در ادامه در هر دو بازار کاهشی بود.

امروز کاهش قیمت سکه نتوانست سکه امامی را از کانال ۲۹ میلیون تومانی خارج کند و هر مثقال طلا همچنان بالای کانال ۱۰ میلیون تومانی معامله شد.

امروز مرکز مبادله ارز و طلا هم راه‌اندازی شد؛ برخی از معامله‌گران دست از معامله کشیدند و فعلا بازار در حالت انتظاری قرار دارد.

تحلیلگران بازار معتقدند اگر این مرکز بتواند تمام نیازهای بازار را پاسخ دهد در طولانی‌مدت کارایی خواهد داشت؛ اما اگر محدودیت داشته باشد فقط منجر به اصلاح قیمت در کوتاه‌مدت خواهد شد و درمان نیست.

بازارساز فعلا ابزار کنترلی جدی در دست ندارد و تاثیرپذیری بازار ارز،‌ طلا و سکه از مرکز مبادله ارز و طلا به عملکرد آن در روزهای آینده بستگی دارد.

قیمت سکه اصلاح می‌شود؟

امروز معامله‌گران می‌گفتند در شرایط فعلی در صورتی که قیمت دلار با نسخه جدید در کوتاه‌مدت درمان شود با توجه به حباب سکه، احتمال اصلاح  قیمت سکه وجود خواهد داشت. این در حالی است که برخی از تحلیلگران فنی انتظار دارند  قیمت سکه نزدیک مرز ۳۰ میلیون تومانی به مرور اصلاح شود و فلز گرانبهای داخلی حداقل بخشی از افزایش ارزش هفته‌های اخیر را از دست دهد.

سکه بهار رکورددار کاهش قیمت

امروز سه‌شنبه دوم اسفند ۱۴۰۱، سکه امامی نزدیک به ۵۰۰ هزار تومان ارزان شد. این قطعه از سکه ۲۹ میلیون و ۲۹۴ هزار تومان معامله شد. سکه بهار آزادی بیشترین کاهش قیمت را در خانواده سکه‌ها داشت. سکه بهار با کاهش نزدیک به ۹۰۰ هزار تومانی قیمت با نرخ ۲۶ میلیون و ۹۹۹ هزار تومان معامله شد.

سکه گرمی کمترین کاهش قیمت را در خانواده سکه‌ها داشت و با کاهش ۵۰ هزار تومانی قیمت، با نرخ ۵ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان معامله شد.

 

امروز با تصمیم بانک مرکزی عرضه ربع سکه در بورس کالا متوقف شد و قرار است از هفته آینده در مرکز مبادله طلا و ارز عرضه ربع سکه آغاز شود.

در لحظه نگارش این گزارش هر مثقال طلا کاهش ۸۵ هزار تومانی قیمت را پشت‌سر گذاشت و با قیمت ۱۰ میلیون و ۶۸ هزار تومان معامله شد.

هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز نزدیک به ۲۰ هزار تومان ارزان شد. قیمت این مقدار طلا ۲ میلیون و ۳۲۶ هزار تومان شد. طلای دست دوم نیز ۱۸ هزار تومان ارزان‌ شد و به قیمت ۲ میلیون و ۲۹۶ هزار تومان رسید.

حباب سکه نیز امروز کاهش داشت و بیشترین مقدار کاهش حباب مربوط به سکه بهار با کاهش ۸۰۰ هزار تومانی بود. از نگاه تحلیلگران بازار، افزایش شدید حباب سکه در روزهای گذشته نشان از وضعیت هیجانی در بازار فلز گران بهای داخلی داشت و در این وضعیت، تمایل به فروش نیز پایین بود.

بازدهی بازار طلا افزایشی است؟

در همین راستا برزو حق‌شناس با اشاره به تاثیرپذیری بازار فلز زرد در داخل کشور از انس جهانی طلا و دلار به  گفت:«در حال‌ حاضر قیمت طلا و سکه از قیمت دلار تبعیت می‌کند و متاثر از اقدامات اخیر بانک مرکزی، اندکی کاهش قیمت داشته است.»

وی ابراز عقیده کرد:« دلار بازدهی بیشتری از طلا دارد اما از این به بعد اهرم انس نیز بر قیمت فلز زرد اثر دارد. این در حالی است که بر اساس پیش‌بینی تحلیلگران، انس جهانی طلا در ماه‌های آینده روند صعودی دارد و شاید بازدهی طلا در سال جدید بیشتر باشد.»

گفتنی است انس جهانی طلا امروز کاهش داشت و با قیمت ۱۸۳۶ دلار معامله شد.

 

منبع: صدآنلاین

برچسب: جهان اقتصاد ، بانک مرکزی ، دلار ، قیمت طلا ، ارز ، بورس کالا ، اونس طلا ، حباب سکه ، قیمت سکه ، ربع سکه ، سکه ، اخبار روز ، سکه امامی ، مثقال طلاhttps://jahaneghtesad.com/direct/656


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |