جمعه 01 تیر، 1403

کدخبر: 6054 08:46 1402/05/13

پیش بینی بورس شنبه (۱۴ مرداد ۱۴۰۲)

دسته‌بندی: بورس

پیش بینی بورس شنبه (۱۴ مرداد ۱۴۰۲)

دسته‌بندی: بورس

مدت هاست که بازار با افت های سنگین و رشدهای کوچک، مسیری تکراری را طی می کند. طی این مدت هر زمان که بازار منفی شده، افت های سنگینی به ثبت رسیده اما در روزهای مثبت، رشد شاخص ها بسیار کوچک بوده است.

این ذات روند نزولی است که چنین اتفاقی تکرار شود و خریداران با زحمت، بخشی از افت را جبران می کنند اما فروشندگان ناگهان با قدرتی فراوان، دوباره قیمت ها را پایین می کشند.

طی این مدت، تمام زحمات چند روزه خریداران، در یک روز توسط فروشندگان از بین می رود و بازار دوباره روند نزولی گرفته است. البته این وضعیت یک روز سرانجام به پایان می رسد که تشخیص آن، فعلا برای خبره ترین تحلیلگران بورس هم دشوار شده است.

پیش بینی بورس شنبه

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: «به طور کلی از دو بعد می‌توان به بازار نگاه کرد؛ از بعد فاندامنتال می‌توان مواردی مانند بازده مورد انتظار، ریسک مورد قبول فعالان بازار و P/E Forward سهام را مدنظر قرار داد.»

وی افزود: «از بعد تکنیکال اما با یک یا دو کندل نمی‌توان انتظار تشکیل روند جدید داشت. در این دیدگاه، حداقل باید دو کندل بالاتر/پایین‌تر از سوینگ‌های ثبت شده قبلی داشته باشیم تا بتوان نشانه‌های تغییر روند را یافت. البته از دید کندل‌استیک و ارزیابی اندیکاتور‌ها می‌توان تا حدودی به تشکیل روند جدید امیدوار بود.»

امیرباقری در خصوص لزوم احتیاط بازار با توجه به شرایط پرتنش بازار سرمایه افزود: «البته نباید انتظار فعالان بازار را در همین ابتدا بالا برد چرا که ممکن است باعث سرخوردگی شود. با این حال اما می‌توان امید داشت حتی اگر بازگشت به روند صعودی قدرتمند صورت نپذیرفته باشد، بازار در همین محدوده‌ها رنج خواهد بود. چرا که فروشندگانی که حاضر بودند اوراق خود را در قیمت‌های فعلی عرضه کنند، از بازار خارج شده‌اند.»

وی افزود: «با توجه به گفته‌ها انتظار می‌رود در ابتدا یک تثبیت روند داشته باشیم و در ادامه فاز میان‌مدت و بلندمدت قطعا روند صعودی بازار سرمایه در نماد‌های ارزشمند را شاهد خواهیم بود.»

لگ بعدی روند صعودی، پایدار خواهد بود؟

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص پایداری روند صعودی آتی گفت: «از چند بعد می‌توان به مسئله نگاه کرد. ابتدا مقوله حجم معاملات است. در یک روند نزولی تا یک جایی با کاهش قیمت‌ها، حجم معاملات افزایش پیدا می‌کند و در واقع روند تثبیت می‌شود. اما از جایی به بعد فروشندگان نیز نایاب می‌شوند به این دلیل که قیمت‌ها زیر ارزش ذاتی خود، معامله می‌شوند. در این سناریو، طبیعتا بازار در دست خریداران قرار می‌گیرد. شما می‌بینید که با کوچک‌ترین حجم معاملات، بسیاری از نماد‌ها به سوی مثبت دامنه نوسان می‌روند. این به معناست که این دست نمادها از فروشندگانی که حاضر بودند اصطلاحا زیرفروشی کنند، خالی شده و بازار دست خریداران افتاده است.»

وی افزود: «اگر این نمونه را تعمیم دهیم، به این نتیجه می‌رسیم که اگر پول هوشمند وارد بازار سرمایه شود، قطعا روند جدیدی شکل خواهد گرفت. در امتداد این روند نیز ورود سرمایه‌های خرد حقیقی باعث قوام و دوام روند خواهد شد.»

بازار سهام در حالی که به‌تازگی مسبر صعودی را آغاز کرده بود، با تابلوی ایست تعطیلات ناگهانی روز چهارشنبه روبرو شد. ناظران بازار سرمایه بر این باورند که بورس در وضعیت ارزندگی قرار گرفته و در صورتی که ترس از این بازار خارج شود، آماده رشد پایدار خواهد بود.

 

منبع: صفحه اقتصاد

برچسب: بورس ، جهان اقتصاد ، بازار سرمایه ، پیش بینی ، ریسک ، اخبار روز ، بورس فردا ، بلندمدت ، میان مدت ، رشد پایدار ، بازدهhttps://jahaneghtesad.com/direct/6054


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |