یکشنبه 09 مهر، 1402

کدخبر: 2975 23:19:00 1402-03-07

وضعیت قرمز شفافیت در شورای شهر تهران

دسته‌بندی: سیاست‌گذاری

وضعیت قرمز شفافیت در شورای شهر تهران

دسته‌بندی: سیاست‌گذاری

رییس کمیته شفافیت و شهر هوشند شورای شهر تهران گفت : اندیشکده شفافیت 15 استاندارد را برای نهاد های شورایی مشخص کرده که عناوین آن مشخص است . بعضی حکم قانون است که از این تعداد 4 شاخص را در شورای شهر داریم و دو شاخص بعضا انجام می شود و 9 شاخص را هم انجام نمی دهیم.

احمد صادقی در یکصد و پنجاهمین جلسه شورا و در نطق پیش از دستور خود که به بررسی بروز رسانی سامانه شفافیت و اطلاعاتی که می بایست در سامانه شفافیت بار گزاری شود اختصاص داشت گفت: بر حسب وظیفه می بایست هر چند وقت یکبار گزارشی از پیشرفت کارهای انجام شده در بروز رسانی سامانه شفافیت و اطلاعاتی که در این سامانه بار گزاری شود را ارایه دهم که آخرین گزارش ارایه شده در تاریخ نهم دی ماه سال قبل بود.

صادقی در ادامه افزود: قبل از ورود به بحث شفافیت لازم می دانم حدیثی از امام صادق(ع) نقل کنم که می فرمایند"مردم را به کار خیر دعوت کنید به غیر از زبانتان" یعنی با عملتان مردم را به کار خیر دعوت کنید و در هر کار ابتدا خود پیش قدم شوید.

صادقی در ادامه اظهار داشت: این حدیث را نقل کردم از این جهت که در بحث شفافیت اگر به شهراری تذکراتی می دهیم در ابتدا شورا می بایست خود پیش قدم باشد و صد البته که با این عمل پیگیری اقدامات شهرداری نیز موثر تر و نتیجه بخش تر خواهد بود. به عنوان مثال اگر بر اساس قانون شهرداری می بایست  فیش های مدیران را  افشا کند شورا نیز در این زمینه پیش قدم شود.

Annotation 2023-05-28 170627

 رییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران افزود: اندیشکده شفافیت  15 استاندارد را برای نهاد های شورایی مشخص کرده که عناوین آن مشخص است . بعضی حکم قانون است که  از این تعداد 4 شاخص را در شورای شهر داریم و دو  شاخص بعضا انجام می شود و 9 شاخص را هم  انجام نمی دهیم.

وی افزود برخی از این موارد نیز به صورت قانون است نظیر  ماده هجدهم آیین‌نامه اجرایی تشکیلات، انتخابات داخلی و امور مالی شوراهای اسلامی شهرها که بر اساس آن شورا می‌بایست صورت جامع در آمد و هزینه مصوب خود را هر شش ماه یک بار به ضمیمه صورت جامع درآمد و هزینه شهرداری برای اطلاع عموم اهالی به طریق ممکن انتشار دهد.البته مصوباتی دیگری داریم که  تکالیفی هست که قانون به عهده ما گذاشته مانند اینکه  در جلسات علنی رای گیری علنی باشد یا اینکه مشروح مذاکرات که مدتی منتشر می شده که این امر هم باید به صورت کامل انجام شود و ادامه یابد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه با اشاره به برخی اقدامات در حوزه شفافیت در شورا و شهرداری کرمان گفت: به عنوان مثال در سامانه شفافیت شهرداری کرمان دریافتی اعضای شورا بر اساس ساعات جلسه ای که حضور دارند و یا در کمیسیون های مختلف ماننده ماده 100، ماده 7 و ماده 7 بوده اند مشخص است.

صادقی در ادامه با اشاره به ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه افزود: بر اساس این قانون "دولت مکلف است طی سال اول اجرای قانون برنامه نسبت به راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا اقدام کند و امکان تجمیع کلیه پرداخت‌ها به مقامات، رؤسا، مدیران کلیه دستگاههای اجرائی را فراهم نماید، به نحوی که میزان ناخالص پرداختی به هر یک از افراد فوق مشخص شود و امکان دسترسی برای نهادهای نظارتی و عموم مردم فراهم شود.

وی ادامه داد: بر اساس همین قانون در سال 97 مصوبه مدیریت تعارض منافع در شهرداری تهران ؛ شهرداری تهران مکلف است ظرف مدت سه ماه از تصویب این مصوبه، فهرست مشخصات نام و نام خانوادگی، کد ملی، سال تولد، مدارج تحصیلی، مسئولیت (تاریخ انتصاب و محل خدمت)، احکام سرپرستی، سوابق شغلی، سوابق کار در شهرداری، کلیه حقوق و مزایا و دریافتی‌های مدیران شهرداری تهران و واحدهای تابعه را به‌طور کامل و به‌صورت برخط منتشر نموده و مستمراً به‌روزرسانی و در دسترس عموم قرار دهد. که این مهم انجام نمی شود.

صادقی اظهار داشت: این در حالی است که به عنوان مثال در همین شهرداری کرمان اطلاعات حقوق و مزایای کارکنان شهرداری بارگزاری می شود اما در تهران این مهم صورت نمی گیرد. گرچه وقتی این مهم را پیگیری کردیم گفتند که شکایت می‌شود و برخی حکم می گیرند که این اطلاعات در حیطه حریم شخصی است و نباید منتشر شود! گرچه می توان کد ملی را ثبت نکرد اما انتشار ما بقی اطلاعات اشکال ندارد.

صادقی در ادامه افزود: یا اینکه در ماده هشتم، تبصره دوم همین مصوبه، شهرداری تهران مکلف است ظرف مدت یک‌ماه پس از تصویب این مصوبه، فهرست کلیه وکلای دادگستری و کارشناسان رسمی دادگستری را که تحت هر عنوان با شهرداری تهران و واحدهای تابعه و شورای اسلامی شهر تهران همکاری می‌نمایند، منتشر و در دسترس عموم قرار دهد. حال آنکه تا کنون تنها نام دو نفر به عنوان وکیل در سامانه شفافیت بارگزاری شده که جای تعجب دارد یعنی شهرداری به این بزرگی تنها نام دو نفر به عنوان وکیل را در سامانه ثبت کرده !

رییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران در ادامه با اشاره به لزوم  انتشار لیست املاک واگذار شده گفت: در مصوبه تعیین تکلیف املاک واگذار شده تهران به اشخاص حقوقی و حقیقی، در ماده سوم، تبصره دوم؛ شهرداری تهران مکلف است فهرست بهره‌بردارانی را که املاک شهرداری تهران را بدون اخذ مصوبه شورا در تصرف داشته و تا یک ماه پس از اخطار نسبت به تخلیه و تحویل املاک اقدام ننموده‌اند، حداکثر تا پانزدهم مرداد ماه 1400 در سامانه شفافیت شهرداری تهران منتشر کند. این در حالی است که هیچ لیستی رسمی از این فهرست منتشر نشده و اینکه تعداد این املاک به صورت رسمی چه تعداد است. گرچه به صورت غیر رسمی عدد بیش از 3 هزار بیان می شود یعنی ما حدود 4 هزار املاک داریم که در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی قرار دارد. متاسفانه در این خصوص خیلی سلیقه ای رفتار می کنند یعنی سلیقه ای واگذار می کنند ، سلیقه ای می گیرند و سلیقه ای به افراد می دهند .

وی افزود: متاسفانه عنوان می شود از این تعداد حدود 4 هزار املاک تنها 86 ملک مصوبه شورا را دارد!

صادقی افزود:  در ماده ششم، تبصره دوم همین مصوبه، شهرداری تهران موظف است ظرف مدت سه ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این مصوبه، فهرست املاک حوزه ماموریتی اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران را به همراه گزارشی از میزان رعایت توزیع عادلانه و متوازن آنها در سطح مناطق شهر تهران، علاوه بر درج در بانک‌های اطلاعاتی مرتبط، به شورای اسلامی شهر تهران ارائه و همزمان در سامانه شفافیت شهرداری برای اطلاع عموم شهروندان منتشر سازد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: در این خصوص نیز معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری نیز اقدامی انجام نداده گرچه عنوان می کنند که در این دوره مدیریت شهری هیچ ملکی واگذار نشده اما می توانند اسامی افراد و فهرست املاک را منتشر کنند.

صادقی همچنین افزود در ماده هفتم، تبصره هفتم این مصوبه شهرداری تهران موظف است املاکی را که با استناد به بند ششم (6) ماده پنجاه و پنج (55) قانون شهرداری‌ها واگذار می‌شوند، با نصب تابلو در محل به شهروندان اعلام و فهرست آن‌ها را (شامل مشخصات ملک و بهره‌بردار و نوع فعالیت مجاز) در سامانه شفافیت شهرداری تهران منتشر سازد که اقدامی هم در این زمینه انجام نشده است.

صادقی در ادامه با اشاره به اینکه شهرداری موظف است معافیت‌ها، تخفیفات و بخشودگی‌های قانونی ناشی از اجرای مصوبات شورای اسلامی شهر تهران و همچنین معافیت‌های ناشی از بند (6) ماده (55) قانون شهرداری را به صورت جمعی‌ـ‌خرجی در حساب‌های مربوط به خود ثبت و از طریق سامانه شفافیت در دسترس عموم قرار دهد گفت: این به بدان معنا ست که ما ساختمان هایی را که در اختیار مجموعه های مختلف می گذاریم بایستی سهم شهرداری در اداره شهر مشخص شود. یعنی این ساختمان اگر در اختیار یک نهاد قرار نمی گرفت از طریق اجاره دادن آن آورده ای برای شهر داشت و حال که در اختیار آن نهاد قرار گرفته می بایست سهم شهرداری در اداره شهر مشخص شود و مثلا با راهور مبلغ اجاره داریی بایستی ترمیم شود بر اساس قانون این هزینه را داریم می دهیم سهم ما در اداره شهر مشخص شود می تواند برای مجموعه های مختلف مشخص شود.

رییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران گفت: در تبصره بیست و سوم - مصوبه بودجه سال 1399 شهرداری تهران و سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه،  شهرداری تهران مکلف شده به منظور آگاهی شهروندان نسبت به اعمال ارزش مکانی  املاک شهر تهران در سامانه‌های مربوطه و بارگذاری در سامانه اینترنتی شفافیت شهر تهران اقدام کند. این اقدام می تواند در کنترل و مهار تورم حوزه مسکن موثر داشته باشد.

وی افزود: همچنین شهرداری تهران موظف است جزئیات قرارداد دریافت تسهیلات از بانک‌ها و موسسات و هم‌چنین جزئیات کامل املاک مورد معرفی توسط تسهیلات‌دهندگان و محاسبات عوارض آن‌ها را به طور کامل در سامانه شفافیت شهرداری تهران ثبت کرده و به اطلاع عموم برساند.

صادقی در بخش دیگری از نطق پیش از دستور خود به بروز رسانی سامانه شفافیت پرداخت و گفت: از 71 تکلیف معین شده برای بار گزاری در سامانه 30 تکلیف از دوره قبل انجام شده که برخی از آنها بروزرسانی شده اما در دوره ششم مدیریت شهری به طور خاص 10 تکلیف و سرفصل جدید به حوزه شفافیت تا کنون اضافه شده است.

رییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران در ادامه با اشاره به عدم تشکیل جلسات کمیته برنامه ریزی و نظارت ارتقای سلامت اداری گفت: در  ذیل این کمیته  کارگروه شفافیت و رفع تعارض منافع  فعال ترین کارگروه کمیته بوده و 43 جلسه تشکیل داده اما  این کارگروه بایستی مصوباتش بیاید در کمیته و این در حالی است که  احکام این کمیته  یکساله بوده و می بایست توسط شهردار محترم تهران به روز شود و تا زمانی که این کمیته تشکیل جلسه ندهد خیلی موارد به سامانه شفافیت اضافه نخواهد شد.

 

برچسب: جهان اقتصاد ، استاندارد ، هوشمندسازی ، تهران ، اخبار روز ، شورای شهر ، شفافیت ، احمد صادقیhttps://jahaneghtesad.com/direct/2975


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |