دوشنبه 31 اردیبهشت، 1403

کدخبر: 7210 11:13 1402/06/14
پوشش ریسک با به‌کارگیری معاملات سوآپ حامل‌های انرژی

موافقت کمیته فقهی سازمان بورس با معاملات سوآپ حامل‌های انرژی

دسته‌بندی: بورس ، انرژی
پوشش ریسک با به‌کارگیری معاملات سوآپ حامل‌های انرژی

موافقت کمیته فقهی سازمان بورس با معاملات سوآپ حامل‌های انرژی

دسته‌بندی: بورس ، انرژی

دبیر کمیته تخصصی فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: سوآپ به عنوان یک قرارداد برای اهدافی همچون پوشش ریسک یا کسب سود از محل پیش‌بینی روند آینده بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

«مجید پیره» در زمینه ماهیت معاملات سوآپ حامل‌های انرژی، اظهار داشت: قرارداد سوآپ قراردادی به‌منظور معاوضه دو دارایی معین است که طبق ضوابط خاصی بین طرفین منعقد می‌شود.

وی درباره تجارب سایر کشورها در حوزه سوآپ، گفت: در بازار سرمایه کشورهای توسعه یافته قرارداد سوآپ به عنوان قراردادی برای اهدافی همچون پوشش ریسک یا کسب سود از محل پیش‌بینی روند آینده بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دبیر کمیته تخصصی فقهی سازمان بورس در خصوص جزئیات موافقت کمیته فقهی سازمان بورس با معاملات سوآپ حامل‌های انرژی، افزود: در بازار سرمایه ایران پس از آنکه کمیته تخصصی فقهی با ابعاد فقهی قرارداد آتی و اختیار معامله موافقت خود را اعلام کرد، در ادامه موضوع قرارداد سوآپ به عنوان سومین نوع از قراردادهای مشتقه در دستور کار خود قرار داد.

پیره ادامه‌داد: نخستین مبحث مطرح شده در بحث سوآپ به بحث حامل‌های انرژی بازمی‌گردد، به موجب این قرارداد یک محصول تولیدی مثل گاز از یک منطقه وارد و یک کالای دیگر مثل نفت از استانی دیگر خارج می‌شود.

وی تاکید کرد: از آنجایی که تبادل دو کالا از مسائلی است که در حوزه فقه معاملات در مباحث مرتبط با ربای معاملی قرار می‌گیرد، کمیته تخصصی فقهی در جلسه اخیر جمع بندی خود را در رابطه با قرارداد سوآپ را ارائه کرد.

عضو کمیته فقهی در ادامه گفت: طبق مصوبه‌ای که کمیته فقهی در خصوص سوآپ حامل‌های انرژی داشت، این کمیته به صورت مشروط با قرارداد سوآپ حامل‌های انرِژی با توجه به چارچوب مد نظر موافقت کرد.

پیره در پایان در مورد مسائل مورد تاکید کمیته فقهی در خصوص سوآپ حامل‌های انرژی بیان‌داشت: براساس بندهای مصوب در معاملات سوآپ انرژی، اگر دو کالایی که قرار است با یکدیگر معاوضه شوند همجنس باشند و این دو کالا مکیل یا موزون باشند، باید مقدار دو کالا با هم برابر باشد؛ در غیر این‌صورت به لحاظ شرعی مشکل خواهد داشت.

وی ادامه‌داد: همچنین تبدیل یک قرارداد به دو قرارداد هم از دیگر راهکارهایی بود که در مصوبه کمیته تخصصی فقهی به عنوان راهکاری برای اجرایی کردن سوآپ حامل های انرژی در بازار سرمایه مطرح شده است.

 

منبع: ایرنا

برچسب: بورس ، جهان اقتصاد ، سازمان بورس ، بورس تهران ، بازار بورس ، سهام بورس ، بورس انرژی ، سوآپ ، سوآپ انرژی ، اخبار روز ، کمیته فقهی سازمان بورسhttps://jahaneghtesad.com/direct/7210


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |