شنبه 30 تیر، 1403

کدخبر: 12037 04:10 1402/11/04

لایحه بودجه ۲۸.۹ هزار میلیارد تومانی ۱۴۰۳ شهرداری اصفهان تقدیم شورا شد ، افزایش۴۵ درصدی بودجه

دسته‌بندی: زیربنایی ، استان‌ها

لایحه بودجه ۲۸.۹ هزار میلیارد تومانی ۱۴۰۳ شهرداری اصفهان تقدیم شورا شد ، افزایش۴۵ درصدی بودجه

دسته‌بندی: زیربنایی ، استان‌ها

لایحه بودجه سال 1403 شهرداری اصفهان با حضور علی قاسم زاده شهردار اصفهان به شورای اسلامی شهر اصفهان ارائه شد.

شهردار اصفهان در صد و هجدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه خدا را شاکریم که در زمان مقرر بودجه سال آینده را تقدیم شورا می‌کنیم، اظهار کرد: بودجه امسال حدود 28.9 هزار میلیارد تومان است که با توجه به آخرین اصلاح بودجه و نرخ تورم به نظر عدد معقولی به شمار می‌رود.

 

علی قاسم زاده گفت: بودجه سال آینده، نسبت به بودجه مصوب امسال، 45 درصد افزایش دارد که اگر مصوب را ملاک قرار دهیم، 45 درصد نرخ رسمی تورم اعلامی از سوی دولت در آن مورد توجه قرار گرفته است، اگر به دنبال عملیات هستیم رشد بودجه با تورم باید برابری کند در غیر این صورت از قدرت اجرایی و عملیاتی ما کاسته خواهد شد.

 

وی گفت: حدود 69 درصد بودجه عمرانی است و به علت افزایش قیمت‌ها و افزایش هزینه‌ها که قابل دخل و تصرف نیست، مانند حقوق و مزایا، نهایتا سهم بودجه عمرانی این میزان تعیین شد.

این مقام مسئول ادامه داد: از جمله امتیازات بودجه امسال این است که سعی کردیم بر برنامه 1410 که برنامه راهبردی ماست آن را سوار کنیم، همکاران حوزه برنامه ریزی سریع به سمت تعریف راهبردهای اولویت‌دار رفتند و با کمک نظرات تخصصی حوزه‌های مختلف این راهبردهای 120 گانه را تایید کردند. اولویت بندی شد و 38 راهبرد محوری را انتخاب کردیم که عمده پروژه‌های 1403 مبتنی بر این راهبردهاست و حدود 651 پروژه عمرانی روی این 38 راهبرد سوار شده است.

 

قاسم زاده تصریح کرد: نقطه عطف و تحول در نظام بودجه ریزی امسال این است که در کنار بودجه 1403، برنامه عملیاتی را هم ارائه کردیم، سهم تحقق مشخص شده و سعی کردیم برای 38 راهبرد انتخابی، شاخص قابل سنجش نیز تعریف کنیم.

وی اظهار کرد: برای هر شاخص خط پایه تعریف کردیم و مشخص است که سهم سال 1403 از فرآیند مصوب 1410 چقدر است.

 

شهردار اصفهان با بیان اینکه کنترل پروژه از دغدغه‌های شورای اسلامی شهر است، افزود: در این خصوص تحولی در بودجه تقدیمی داریم، کلیه پروژه‌های عمرانی روی «جی آی اس» مکانمند و مختصات و پیشرفت آن قابل رصد است.

وی بیان کرد: سال 1402 فوق العاده پرتکاپو و پرتلاش و جزء کم سابقه‌ترین سال‌ها در حوزه فعالیت‌های حوزه عمرانی بود و با بیش از 400 پروژه امسال بیشترین فعالیت‌های عمرانی را داشتیم.

 

قاسم زاده با اشاره پروژه‌های سال آینده گفت: سال آینده 66 پروژه شاخص شهری، 128 پروژه مهم منطقه‌ای و 457 پروژه منطقه‌ای و محله‌محور داریم که در حوزه پروژه‌های شاخص شهری، تمرکز ما روی مسائل زیست محیطی است، به این ترتیب 55 درصد بودجه به این امر شامل مشکلات محیط زیستی، آلایندگی و.. اختصاص دارد.

 

وی گفت: با بررسی کارشناسی و تخصصی در مسیر کمیسیون‌ها و تلفیق و صحن علنی، این بودجه بهبود پیدا خواهد و مجموعه تجارب و دانش اعضا کمک خواهد کرد تا خروجی، بودجه‌ به نفع مردم و شهر باشد، ما نیز در اجرا، متعهد به مصوبه صحن علنی شورای اسلامی شهر هستیم.

 

37 درصد بودجه 1403 مربوط به حوزه حمل و نقل است

سعید ابراهیمی معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار اصفهان با تشریح آمار و ارقام بخش‌های مختلف بودجه گفت: بودجه 1403 به لحاظ پشتوانه اطلاعاتی مبتنی بر مکان، بودجه مناسبی است که در جلسه تلفیق با جزئیات آن را شرح خواهیم داد.

وی با تأکید بر توجه ویژه به برنامه 1410 در تدوین بودجه سال آینده بیان کرد: توسعه حمل و نقل پاک، ظرفیت‌های منابع و درآمدی و توجه به رویکردهای آینده نگر، عدالت محوری، شهر هوشمند و بهینه سازی فعالیت‌های شهری و ارتقاء رشد اقتصادی، توجه به محله محوری، شفافیت و انضباط مالی در تدوین بودجه از نکات قابل توجهی است که باید به آن اشاره کرد.

 

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار اصفهان با اشاره به بودجه 28 هزار و 900 میلیارد تومانی گفت: این بودجه نسبت به بودجه سال گذشته 45 درصد رشد دارد. از این میزان، حدود 12 هزار و 680 میلیارد تومان مربوط به مناطق و 16 هزار و 220 میلیارد تومان مربوط به شهرداری مرکزی است. در مناطق حدود 40 درصد و در مرکزی 48 درصد رشد را شاهد هستیم.

وی با اشاره به درآمد پیشنهادی سال 1403 بیان کرد: 8 هزار میلیارد تومان درآمدهای ساختمانی است، حدود 6 هزار میلیارد تومان ارزش افزوده نیز پیش بینی شده است، جمع وام و اوراق مشارکت حدود 6 هزار میلیارد تومان و سرمایه گذاری و فروش اموال نیز 7 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.

 

ابراهیمی با اشاره به تفکیک درصد ارقام مربوط به هر بخش گفت: در بودجه سال آینده 37 درصد حمل و نقلی، 21 درصد خدمات شهری، 14 درصد برنامه ریزی، 14 درصد مالی اقتصادی، 7 درصد فرهنگی و اجتماعی، 3 درصد عمران شهریی، 3 درصد شهرسازی و معماری و 1 درصد حوزه شهردار است.

وی تصریح کرد: در تدوین برنامه از دیدگاه‌ها و نظرات شهروندان استفاده کردیم، از امروز تا دهم بهمن نیز در سطح شهر تبلیغاتی با عنوان بودجه ریزی مشارکتی خواهیم داشت، شهروندان با ورود به پایگاه MY.ISFAHAN.IR پیشنهادات خود را در خصوص محله‌شان اعلام می‌کنند و این مبنایی برای اعمال نظرات مردم در اجرا است.

 

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار اصفهان با اشاره به رونمایی از آمارنامه سال 1401 شهر اصفهان گفت: این آمارنامه پانزدهمین آمارنامه شهر اصفهان است که مبنای برنامه ریزی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها به شمار می‌رود.

وی افزود: این آمارنامه 21 فصل دارد و 57 دستگاه و نهاد اجرایی و بخش‌های مختلف شهرداری اصفهان در تدوین آن همکاری داشتند.

 

بررسی بودجه طبق تقویم زمان بندی شده

محمد نورصالحی رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان نیز گفت: از امروز فرآیند بررسی تخصصی بودجه در کمیسیون‌ها آغاز می‌شود. طی تقویم زمان بندی شده روند بررسی بودجه تعیین شده است و براساس آن کار را دنبال خواهیم کرد.

وی افزود: سه‌شنبه هفته جاری کلیات و کلان بودجه در کمیسیون تلفیق شورا شرح داده خواهد شد تا فرآیند تصویب پیگیری شود.

 

برچسب: بودجه ، شهرداری اصفهان ، اصفهان ، شهردار اصفهان ، لایحه بودجه سال 1403 شهرداری اصفهانhttps://jahaneghtesad.com/direct/12037


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |