شنبه 05 اسفند، 1402

کدخبر: 10177 17:45 1402/09/12
همزمان با سراسر کشور؛

عملیات اجرایی طرح کاشت یک میلیارد درخت در اصفهان آغاز شد

دسته‌بندی: زیربنایی ، استان‌ها
همزمان با سراسر کشور؛

عملیات اجرایی طرح کاشت یک میلیارد درخت در اصفهان آغاز شد

دسته‌بندی: زیربنایی ، استان‌ها

عملیات اجرایی کاشت یک میلیارد درخت صبح امروز در شهرستان برخوار استان اصفهان و به طور همزمان با سراسر کشور آغاز شد.

این طرح در منطقه‌ای معروف به مرق و دُنبی به وسعت ۷۸۱ هکتار در ۶۵ کیلومتری شهر اصفهان و با کاشت بذر درخت اسکوپاریا انجام شد. دلیل انتخاب اراضی مرق و دُنبی فرسایش خاک بالای این منطقه بوده است.

 

در آئین مراسم ابوطالب امینی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با بیان اینکه کاشت یک تریلیون درخت در سراسر جهان تا سال ۲۰۳۰ تصمیم کنفرانس آب و هوایی و الزام بین‌المللی بوده است، اظهار داشت: سهم ایران نیز در این الزام جهانی کاشت یک میلیارد درخت تا سال ۲۰۳۰ میلادی است.

 

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ایران عضو پروتکل‌های بین المللی است و برای اجرای این طرح نیز متعهد شده است در صورت عدم اجرای آن، امکان دارد اعمال تحریم‌هایی را بر صنعت ما به دنبال داشته باشد.

 

سهم استان اصفهان در طرح ملی کاشت یک میلیارد درخت ۲ درصد است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با بیان اینکه این موضوع در هیأت دولت مطرح و وزارت جهاد کشاورزی و سازمان منابع طبیعی مکلف به اجرای آن شد، ابراز داشت: در این خصوص جلسات کارشناسی متعهد برگزار و مناطق، نوع گونه‌ها و سهم استان‌ها مشخص شده است و بر همین اساس استان اصفهان ۲ درصد معادل کاشت ۲۰ میلیون اصله درخت طی چهار سال در این طرح ملی متعهد شده است.

 

امینی افزود: اجرای این طرح بزرگ با همکاری و مشارکت تمامی دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها امکان پذیر است و اداره کل منابع طبیعی نمی‌تواند به تنهایی این پروژه را اجرا کند و لازم است که همه مدیران، مسئولان و مردم در این کار مشارکت کنند.

 

وی ادامه داد: طرح ملی کاشت یک میلیارد درخت در استان اصفهان تاکنون توسط تیپ ۲۳ توپخانه ارتش شروع شده است و سپاه در سطح ۲۰۰ هکتار، فولاد مبارکه در سطح یکهزار هکتار و پالایشگاه در منطقه طالخونچه این طرح را آغاز کردند و امید است این طرح طی چهار سال کامل اجرا شود.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با بیان اینکه در هر هکتار امکان کاشت ۳۰۰ بذر وجود دارد، اضافه کرد: برای انجام تعهد استان در این طرح لازم است که در سطح ۵۰ هزار هکتار از اراضی استان طی چهار سال بذر و نهال کاری انجام شود.

 

امینی افزود: تلاش می‌کنیم که ۳۵ درصد از تعهد خود را در اراضی بیابانی و ۶۵ درصد را در مناطقی اجرا کنیم که به آب نیازی نداشته باشد.

 

ایران جزو ۱۰ کشور تولید کننده کربن است

در ادامه مهرداد مرادمند رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان نیز با اشاره به اینکه ایران جزو ۱۰ کشور اول تولید کننده کربن بوده اما در ترسیب کربن در رده پنجاهم جهان است، اظهار داشت: طرح کاشت یک میلیارد درخت در کشور نه تنها یک الزام جهانی که حکم شرعی و تاکید رهبر معظم انقلاب است و باید همه ارگان‌ها در اجرای این طرح کمک کنند.

 

وی با بیان اینکه بسیاری از صنایع بزرگ ما وارد این طرح شدند، گفت: با وجود این باید تاکید کنیم که صنایع این موضوع را به صرف هزینه نگاه نکنند زیرا در ظاهر امر شاید یک هزینه به نظر برسد اما قطعاً در بلند مدت اثرات مطلوب خود را نشان می‌دهد.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان خاطرنشان کرد: با توجه به مشکلات آبی استان مقرر شد که صنایع حداقل ۱۰ درصد و حداکثر ۲۵ درصد فضای خود را به فضای سبز اختصاص دهند.

 

همچنین دکتر قربانی فرماندار برخوار نیز در این مراسم با بیان اینکه در شهرستان برخوار با فرسایش خاک و الاینده‌های صنعتی مواجه هستیم، ابراز داشت: امروز اجرای حدود ۸۰۰ هکتار نهال در برخوار به جلوگیری از فرسایش خاک کمک می‌کند و از مسئولان منابع طبیعی استان می‌خواهیم که برای توسعه این طرح در این شهرستان کمک کنند تا اطراف برخوار را به یک جنگل تبدیل کنیم.

 

برچسب: اصفهان ، ابوطالب امینی ، طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت ، منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهانhttps://jahaneghtesad.com/direct/10177


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |