یکشنبه 03 تیر، 1403

کدخبر: 1870 21:33 1402/02/04

صادرات ایران به ترکیه در سال ۱۴۰۱ چقدر رشد داشت؟

صادرات ایران به ترکیه در سال ۱۴۰۱ چقدر رشد داشت؟

مدیرکل غرب آسیای سازمان توسعه تجارت ایران از رشد ۲۳ درصدی صادرات ایران به ترکیه و گذشتن از مرز هفت میلیارد دلار خبر داد.

«فرزاد پیلتن» با اشاره به مبادلات تجاری ایران و ترکیه در سال ۱۴۰۱ اظهار داشت: آمار ۱۲ماهه سال ۱۴۰۱ گمرک ایران نشان می‌دهد صادرات ایران به ترکیه در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ با رشد ۲۳ درصدی از مرز هفت میلیارد دلار عبور کرده و از ۶ میلیارد و ۷۹ میلیون دلار در سال ۱۴۰۰ به هفت میلیارد و ۴۵۰ میلیون دلار در سال ۱۴۰۱ رسیده است.

وی افزود: این سطح از صادرات موجب قرار گرفتن این کشور در رتبه سه طرف‌های صادراتی ایران در جهان و رتبه ۲ صادرات به ۲۱ کشور هدف توسعه صادرات ایران در سال ۱۴۰۱ شده است.

مدیرکل غرب آسیای سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: مهم‌ترین اقلام صادراتی ایران به عمان در سال ۱۴۰۱ شامل گاز طبیعی، آلومینیوم، اوره، پلی‌اتیلن، کاتد و قطعات کاتدویک از مس، مفتولات از مس، شمش و میله از آهن و فولاد و پلی‌اتیلن بوده است.

وی خاطرنشان کرد: واردات ج. ا. ایران از ترکیه نیز در سال ۱۴۰۱ نیز نسبت به سال ۱۴۰۰ با ۱۵ درصد رشد از ۵.۲ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ به حدود ۶ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۱ افزایش پیدا کرده است.

پیلتن با بیان اینکه ترکیه در سال ۱۴۰۱ در رتبه ۳ مبادی وارداتی ایران از جهان قرار گرفته است، گفت: مهم‌ترین اقلام وارداتی ایران از ترکیه نیز در سال ۱۴۰۱ شامل روغن دانه آفتابگردان، تراکتور‌های جاده‌ای برای نیمه تریلرها، ذرت دامی، موز، مولدها، جو، دانه سویا، الیاف سنتیتیک، روغن خام سویا و پودر جاذب و پلیمر‌های اکریلیک جامد بوده است.

 

منبع: ایبنا

برچسب: ترکیه ، جهان اقتصاد ، دلار ، صادرات ، سویا ، مبادلات تجاری ، تراکتور ، ذرت ، اخبار روز ، روغن آفتابگردان ، الیافhttps://jahaneghtesad.com/direct/1870


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |